İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Socar’ın Türkiye’ye Yatırımı Ne kadar Oldu?

Socar’ın Türkiye’ye Yatırımı Ne kadar Oldu?

Socar'ın Türkiye'ye Yatırımı

Socar’ın Türkiye’ye Yatırımı Ne kadar Oldu? yazımızda Azerbaycan petrol ve doğalgaz şirketi Socar’ın ülkemizdeki yatırımının büyüklüğünü ve ülkemize katkısını yazdık.

Socar’ın Türkiye’ye Yatırımı

Socar: Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi – Azerbaycan devletine ait petrol ve doğal gaz şirketidir. Azerbaycan‘ın iki rafinerisini ve tüm petrol ve gaz boru hatlarını SOCAR işletmektedir. Aynı zamanda uluslararası konsortiyumların ülkede gerçekleştirdiği petrol ve doğal gaz projelerine de nezaret etmektedir. Socar’ın kuruluş tarihi 13 Eylül 1992’dir. Kurucusu Ebulfez Elçibey‘dir.

SOCAR Türkiye, 19.5 milyar dolarla tarihinin en büyük dış yatırımcısı olarak Türkiye’nin dünyanın sayılı enerji koridorlarından biri haline gelmesi için hiç durmadan çalışıyor. Petkim, STAR Rafineri, TANAP ve Petlim ile yatırımlarını sürdüren SOCAR Türkiye, ülkenin en büyük üretim güçlerinden biri olmayı hedefliyor. Yenilenebilir enerjinin öneminden yola çıkarak Petkim Rüzgar Enerji Santrali’ni (Petkim RES) devreye alacaktır. SOCAR Türkiye, bu potansiyelin en verimli şekilde kullanılması için de öncü olacak. Kardeş ülke Türkiye’den aldığı güçle yatırımlarını sürdürmektedir. 2020 yılına kadar rafineri, petrokimya, enerji, lojistik, dağıtım ve depolama entegrasyonunu tamamlayarak Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi olma yolunda hızla ilerliyor.

İş Görüşmelerinde Püf Noktalar-Ekip çalışanlar

İstihdama Katkısı

Dünyanın en köklü petrol üreticileri arasında yer alan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın iştiraki SOCAR Türkiye, istihdam rakamlarıyla da çok önemli bir ekonomik kaynak yaratıyor. SOCAR Türkiye 35.000 kişilik istidam yaratıyor. Piyasa değeri 2.1 milyar dolara ulaşan Petkim’de 4.331 bin kişi çalışıyor. PETKİM’in tüm Türkiye’de yarattığı iş hacmi, 150.000 kişiye iş imkanı sağlıyor. Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olarak rafineri-petrokimya entegrasyonunu hayata geçirecektir. STAR Rafineri’nin inşaatında 14 ülkeden 17.000 kişi çalışıyor. STAR Rafineri, 2018 yılında üretime başlayacak. 20 ilden geçerek ve 1.850 kilometre uzunluğa ulaşarak Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 12’sini tek başına sağlayacak olan TANAP’ta doğrudan ve dolaylı olarak 15.000 kişi istihdam ediliyor. Ege Bölgesi’nin en büyük konteyner limanı olan ve APMT tarafından işletilen Petlim’de 19’u Petlim’e bağlı toplam 423 kişi çalışmaktadır.

Socar’ın Türkiye’ye Yatırımı Ne kadar Oldu?-Kaynak: socar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir