Size Stalk Yapıldığını Nasıl Anlarsınız ve Tedbir Almanın Yolları

Size Stalk Yapıldığını Nasıl Anlarsınız ve Tedbir Almanın Yolları yazımızda birilerinin sizin sosyal medya hesaplarınız üzerinde stalk yaptığını anlamanın ve tedbir almanın yollarını yazdık.

Size Stalk Yapıldığını Nasıl Anlarsınız?

Stalker, sizin sosyal medya hesaplarınızı sürekli olarak takip eder. Siz paylaşım yaptığınızda hep ilk sıralarda o kişi görülüyorsa, hemde tanıdığınız birisi değilse büyük ihtimalle Stalker‘dır. Stalker sizi rahatsız ettiği gibi sizin yakınlarınızı da rahatsız eder. Onlar profiline defalarca girer ve sizin hakkınızda akrabalarınızı ve ailenizi kullanarak bilgi toplamaya çalışır. Sizi bilgilerinizi ele geçirmek için zararlı programlar kullanabilirler. Stalker bütün zamanını size ulaşmak için harcayacaktır.

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulma

Stalker’a Karşı Önlem Almak

Öncelikle sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini farklı yapın. Şifreniz de rakam, harf ve özel karakter kombinasyonu bulundurun. Şifrelerinizi belli aralıklarla değiştirin. İki yollu doğrulamayı tüm hesaplarınızda kullanın. Sosyal medya hesaplarınızın konum bildirme özelliğini kapalı tutun. Konum bildirme ile sizi takip eden kişi yerinizi öğrenebilir. Stalker size ulaşma için sahte hesaplar açıp arkadaşlık isteği yollayacaktır, tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişileri eklemeyin. Tanımış olduğunuz kişilerinde gerçek hesabı olduğunu doğrulamadan paylaşım yapmayın. Arkadaşlarınızın sizi paylaştıkları şeylere etiketleme durumu söz konusu olabilir. Bu ayara izin vermeyerek etiketlemenin önüne geçebilirsiniz. # (hashtag) işareti ile sosyal medyada sizin adınıza paylaşımları bulunanlardan bu paylaşımları silmelerini isteyin. Bu şekilde kullanımlarda Stalker sizi daha çabuk bulacaktır.

Sosyal Medya Ortamlarında Sosyalleşememe

Stalker, sizinle sosyal medya platformu üzerinden arkadaş olmayı başardıysa, genellikle doğrudan iletişime geçmez. Sizi gizli gizli takip eder. Eski bir fotoğrafınızı beğenip tekrardan beğenmesini geri aldıysa, bu durumu yanlışlıkla yapmıştır. Tüm mesajlaşma uygulamaları ve sosyal medyalar sizin online olup olmadığınızı gösterir. Bu durumu devre dışı bırakmak için ayarlardan kapatabilirsiniz. Bazı sosyal medyalarda arkadaş listenizi profilinize bakanlarda görebilmektedir, bunu değiştirmek için ayarlar kısmını kullanın. Arama motoru üzerinde zaman zaman kendi bilgilerinizi aratın. Eğer sizin bilginiz dışında paylaşımlarda bulunanlar varsa iletişime geçip kaldırtın. Sosyal medya üzerinden mesajlaşmayı kullanmıyorsanız, bu özelliği kaldırın. Şüpheli gördüğünüz hesapları arkadaş listenizden mutlaka çıkartın.

Size Stalk Yapıldığını Nasıl Anlarsınız ve Tedbir Almanın Yolları-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın