Cep Telefonuna Gelen Mesajlara Dikkat

Sizden Borç Almak İsteyen Arkadaşlara veya Aileye Nasıl Hayır Denir?

Ekonomi ve Para Kişisel Gelişim Yaşam

Sizden Borç Almak İsteyen Arkadaşlara veya Aileye Nasıl Hayır Denir?

Sizden Borç Para Almak İsteyenlere Nasıl Davranmalısınız?

Bir arkadaş veya aile üyesinin borç para istemesi hemen hemen her zaman gariptir. İstediğiniz son şey diğer kişiyi gücendirmektir, ancak bazı durumlarda kesinlikle ona para vermemelisiniz. Ne yazık ki, durumla nasıl başa çıkacağınızı tam olarak bilmediğiniz için kendinizi huzursuz hissediyor olabilirsiniz.

New York merkezli Always Appropriate: Image & Etiquette Consulting’in sahibi Tami Claytor, istisnalar olsa da, borç para isteyen çoğu kişinin bunu tereddütle yaptığını söyledi.

“Talihsiz durum, borç para almanın her iki taraf için de rahatsız edici olmasıdır” dedi. “Büyük olasılıkla, soran kişi isteksiz ve utanıyor çünkü para bizim öz değerimize bağlı.”

Claytor, parayı ödünç veremezseniz, ancak verebilmeyi dilerseniz, diğer kişiye empati göstermenizi ve içinde bulundukları zor durumu kabul etmeniz gerektiğini söyledi.

“Ardından, ona yardım edebilmeyi dilediğiniz bir özür dileyin ama ne yazık ki şu anda yapamazsınız”. “O zaman neden yardım edemediğinizi araştırın. Son olarak, kişiye iyi şanslar dileyin.”

Claytor, parayı ödünç vermek istemiyorsan, tamamen dürüst olmanın sorun olmadığını bilin.

“Kişiye, ikiniz arasında rahatsız edici duygular istemediğiniz için arkadaşlarınıza ve ailenize borç vermeme politikanız olduğunu söyleyin”

Veya, kişi geçmişte sizden borç aldıysa ve geri vermediyse, Claytor, kaba ve iğrenç olmadan hafızasını nazikçe yenilemenin sorun olmadığını belirtiyor.

“O kişinin size daha fazla borçlu olmasından nefret edeceğinizi söyleyebilirsiniz”.

Yaklaşımınız ne olursa olsun, Claytor kişiye neden krediye ihtiyaçları olduğunu sormamanızı söyledi.

“Utançlarına bir şey eklemek istemezsin,” dedi. “Büyük olasılıkla bilgiyi gönüllü olarak verecektir.”

Sonuçta, Claytor diğer kişiye karşı nazik olmanın önemli olduğunu söyledi

“Günün sonunda, uygun görgü kuralları, birinin kendini kötü hissetmesine neden olmaz” dedi. “Bu yüzden, ne söylersen söyle, parayı arayan kişiye karşı nazik ve kibar olmayı unutma.”

Bu felsefeye bağlı kalmanın, daha iyi alınması için parayı ödünç vermeyi reddetmenize muhtemelen izin vereceğini söyledi.

Marblehead, Massachusetts merkezli Mannersmith Etiquette Consulting’in başkanı Jodi RR Smith, bunun başka birinin ödünç almak istediği para olduğunu hatırlamasını söyledi.

“Neden vermediğinize dair bir açıklama yapmak zorunda değilsiniz” dedi. “Basit tutun, ‘Bunun zor bir zaman olduğunu biliyorum ve yardımcı olamadığım için çok üzgünüm.’”

Bu, elbette, soran kişi gerçekten değer verdiğiniz biriyse daha karmaşık olabilir, ancak fazladan paranız yoksa veya sadece parayı ödünç vermemeyi tercih ediyorsanız, Smith kibarca reddetmenin iyi olduğunu söyledi.

“’Hayır’ yanıtını kolaylaştırabiliyorsanız, ileriye dönük bir yol sağlamak için onlarla aylık bütçelerinde çalışmayı teklif edebilirsiniz” dedi. “Ya da işsizlerse veya eksik çalışıyorlarsa, bazı iş fırsatları veya ağ kurma teklifinde bulunabilirsiniz.”

Sonuçta, bu durumda kendinizi kötü hissedecek bir şeyiniz yok. Paranız için çok çalışıyorsunuz, bu yüzden asla arkadaşlarınıza ve ailenize borç vermek zorunda hissetmemelisiniz – özellikle de size geri ödeyeceklerinden emin değilseniz.

Diğer kişi, onlara borç vermediğiniz için sizi suçlu hissettiriyorsa, bu onların bir karakter kusurudur. İlişkiniz ne kadar yakın olursa olsun, onların kişisel bankası değilsiniz.

Yerinizi tutun ve sizin için en iyi kararı verdiğiniz için kendinizle gurur duyun. Günün sonunda, sadece içgüdülerinizi takip etmeniz gerekiyor.

Sizden Borç Almak İsteyen Arkadaşlara veya Aileye Nasıl Hayır Denir?-Kaynak: Yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir