Anasayfa » Sağlık » Sivilce Oluşumu ve Çözüm Yolları

Sivilce Oluşumu ve Çözüm Yolları

Karaciğer Yağlanması-Sivilce için sirke

Sivilce Oluşumu ve Çözüm Yolları yazımızda sivilcenin cilde etkilerini, nerede çıktığına göre hangi hastalığın habercisi olduğunu ve tedavisinin nasıl olduğunu yazdık.

Sivilce Oluşumu
Sivilce

Sivilce Oluşumu ve Çözüm Yolları

Sivilce, gençlik yıllarında herkes de aynı oranda çıkmıyor. Kimisi hiçbir şey yapmadan sivilcesiz kalıyor, kimiside ne yaparsa yapsın bir türlü sivilcilerinden kurtulamıyor. Bunun sebebi genetik olarak ailenizden aldığınız mirastır. Nasıl genleri miras aldıysanız o yönde cildiniz sağlıklı veya problemli olur. Genetik olarak sivilceye yatkınlığınız var ise sizdeki sivilce çıkma oranı daha fazla olur. Bunlarda sizde akneye neden olur. Tüm hayatınız boyunca bu sivilcelerle baş etmek zorunda kalırsınız. Kızlarda bu dönem 10-14 yaş arası başlar. Erkeklerde bu dönem 16-17 yaşlarında başlar. Bu sivilce çıkartma oranı erkeklerde daha fazla olur. Hormonların artmasıyla birlikte yüzde yağlanma artar ve bu yağlanmaya bağlı olarak da yüzdeki sivilceler artar ve yüzünüzün şekli bozulur. Bunlarda ilerde lekelere neden olur. Bu sivilceler neticesiyle psikolojik olarak çöküşler başlayabilir. Bu yaşlarda ise bu durum özgüven geriliğine neden olabilir.

Sivilce oluşumu ve sıkma
Sivilce sıkma

Sivilce Oluşumu-Yüzdeki Sivilcelerin Anlamları

  • Sivilceniz eğer iki kaşınızın arasında çıkıyorsa karaciğerinizde yağlanma vardır. Ayrıca alerjik sorunlarınızın olduğuna işaret eder. Yağlı yiyeceklerden ve sağlıksız besinlerden uzak durmanız gerekir. Karaciğer yağlanması için çözümler bulmalısınız. Karaciğer yağlanması için bilgiler ve detoks hazırlamayı deneyebilirsiniz,
  • Göz kenarında çıkan sivilcelerin anlamı aşırı sıvı kaybına işaret eder. Bol su içerek bu kaybı gidermelisiniz,
  • Burnun üstündekiler kalp rahatsızlığı,
  • Kaşınızın üstünde olanlar solunum sistemindeki rahatsızlıkları,
  • Boynunuzda bulunan sivilceler bakteriyel rahatsızlıkları,
  • Çenenizde çıkan sivilceler hormonsal rahatsızları belirtir,
  • Yüzünüzdeki yağ bezelerinizin aşırı çalışması da bu sivilceleri meydana getirir.
Sivilce Oluşumu ve siyah noktalar
Burundaki siyah noktalar

Sivilce Oluşmasının Nedenleri

Yüzdeki sivilcelerin kronik bir hal alması da çokça görülen bir problemdir. Ergenlik yıllarında başlayan sivilceler, ömrünüzün sonuna kadar sizi bırakmayabilir. Hormonlar, hastalıklar, alerjiler, beslenme bozuklukları, makyaj yapımı ve sıkıntılara bağlı durumlar ile sivilce sizin bir parçanız olur. Bunun tedavisi de kısa süreli bir tedavi değildir. Uzun süreli bir tedavi ile aşırı sivilceli bir cilt yapısından kurtulabilirsiniz. Çıkan sivilcelerinizle kesinlikle uğraşmayın ve sıkmayın. Sıkarsanız küçük bir yer işgal eden sivilce yayılarak tüm yüz bölgenizi kuşatır. Tüylerin olduğu yerlerde de bolca sivilce oluşur. Hava almayan cilt gözeneklerinizde de sivilce oluşumu gözlenir. Bunlarla birlikte durduramayacağınız sivilceleriniz ve akneleriniz olur. Bunlarda lekelere neden olur ve yüzünüzün yapısı bozulur.

Karaciğer Yağlanması-Maydanoz kürü
Maydanoz

Sivilce Tedavisi İçin Maydanoz Kürü

20 adet maydanozu saplarıyla birlikte blendera atın. 2 yemek kaşığı kadar limon suyu katın. Bir su bardağı kadar da su ilave edin. Bu karışımı blender da karıştırın. Sabah aç karnına bu kürü uygulayın. Kahvaltıdan 15 dakika öncesi içebilirsiniz. 15 gün kadar uygulayın etkisini göreceksiniz. 5 gün ara verdikten sonra tekrar 15 gün maydanoz kürünü uygulayın. Bu kürü mutlaka tekrar uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir