İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Sırt Ağrısına Sebep Olabilecek 10 Alışkanlık

Sırt Ağrısına Sebep Olabilecek 10 Alışkanlık

Sırt Ağrısına Sebep Olabilecek Hareketler

Sırt Ağrısına Sebep Olabilecek 10 Alışkanlık

Sırt Ağrısına Sebep Olabilecek Hareketler

Sırt Ağrısına Sebep Olabilecek 10 Alışkanlık ve Ağrıları Geçirmeye Yardımcı Tavsiyeler

Sırt ağrısına masa başında çalışmak, telefonunuza bakmak ve daha pek çok yaşam tarzı alışkanlığı neden olabilir.

Sırt ağrısı rahatsız edicidir ve ne yazık ki inanılmaz derecede yaygındır – Amerikan Nöromüsküler ve Elektrodiagnostik Tıp Derneği’ne göre, her 5 yetişkinden 4’ünde hayatlarının bir noktasında bel ağrısı olacaktır.

Ancak sırt ağrınızın kesin nedenini belirlemek genellikle zordur – dizüstü bilgisayarınızda saatlerce harcamaktan mı yoksa garip bir pozisyonda uyumaktan mı? Yeri paspaslamak veya bahçede çalışmak onu alevlendirdi mi? Sırt ağrınız dördünün bir kombinasyonu veya tamamen başka bir şey olabilir. Peki, nasıl durduracaksınız? 

Neredeyse sürekli donuk ağrılardan hareketle ortaya çıkan keskin ağrı sarsıntılarına kadar, sırt ağrısı rahatsız ediciden zayıflatıcıya kadar değişir. Ve farkında olmadan daha da kötüleştirebilirsin. Oturma şekliniz, Instagram’da gezinme ve diğer ortak aktiviteleri yapma şekliniz, sırtınızın nasıl hissettiğine katkıda bulunabilir. 

“Hiç gününüzün sonuna gelip sırtınızda ağrı veya acı hissettiniz mi ve buna neyin sebep olduğundan emin değil misiniz? Optimal You Health and Wellness, LLC’nin kurucusu ve fizyoterapist, sağlıklı yaşam koçu ve kurucusu Kelly Kessler, bu yaygın bir durum” dedi. “ Aslında sırt ağrısı vakalarının çoğu düşme veya ani bir yaralanmadan kaynaklanmaz; çoğunluğu bilinmeyen bir başlangıçla ortaya çıkar.”

Aşağıda, sırt ağrınıza katkıda bulunabilecek bir dizi alışkanlık bulacaksınız.

Bel-Boyun Fıtığı

1. Sırt Ağrısına Sebep Olabilecek Alışkanlık: Kötü Duruşa Sahip Olmak

Kötü duruş, sırt ağrısının ana suçlularından biridir.

NYC Spor Yaralanmaları ve Ağrı Yönetimi Kliniği’nin tıbbi direktörü Anesteziyoloji ve ağrı yönetiminde çift kurul sertifikalı Dr. Febin Melepura, “Kambur oturmak belin alt kısmına baskı uygular ve omurganın normal eğriliğindeki değişiklik nedeniyle ağrı ve spazma yol açabilir” dedi.

Melepura, örneğin bilgisayarınızın üzerine eğilmenin “omurgamızın normal duruşunda değişikliklere” yol açabileceğini söyledi. Bunu uzun süre yapın ve “omurilik disklerine uygulanan uzun süreli baskı nedeniyle” sırt ağrısına yol açabilir.

Evden çalışmak bu pozisyonda oturmayı daha da cazip hale getirebilir. Demetris Elia, mobil chiropractor ile PEAKiropraktik Dallas’ta, bazı hastalarının “son iki yıldır kanepeden çalıştığını, bu yüzden önemli bel ve sırt ağrısı geliştirdiklerini” söyledi.

Omurganın geri kalanının biyomekanik olarak avantajlı bir konumda olmasına izin vermeyen lomber omurgayı (bel) tehlikeye attığından, kambur durmayı “bugünün toplumunda sahip olduğumuz en kötü alışkanlık” olarak nitelendirdi. Bu, eklemlerin kısıtlanmasına ve kasların “telafi etmek amacıyla” gerginleşmesine neden olarak “omurga boyunca ağrı ve iltihaplanmanın gelişmesine” yol açar.

2. Telefonunuza Bakmak

Elia’ya göre telefonunuza (veya tabletinize veya kitabınıza) bakmak “üst sırt ve boyun ağrısına/rahatsızlığına” yol açabilir.

Bu, “kulakların omuzların ortasına oturduğu” doğru pozisyonu tanımlamadan önce, “başın daha da öne gitmesini önlemek için üst sırtın omurga ve kaslarının fazla mesai yapmasına” neden olabilir.

3. Destekleyici Olmayan Sandalyelerde Oturmak

Ortopedik bir omurga cerrahı olan Dr. Grant D. Shifflett, “Genellikle yetersiz destekli ve aşırı derecede rahatsız olan sandalyelerde çok uzun süre oturmak kesinlikle sırt ağrısına önemli bir katkıda bulunabilir” dedi. DISC Sporları ve Omurga Merkezi California’da.

Ergonomik ofis mobilyalarına yatırım yapmanın yanı sıra “karın kaslarınız nötr olacak şekilde oturmak, bel desteği, ayak dayama yeri, klavyeniz ve fareniz için iyi bir bilek desteğine sahip olmak, dönüştürülebilir bir oturma veya ayakta çalışma masası almak ve göz seviyesinde bilgisayar ekranını açıkta tutmak” önerisinde bulundu.”

Tüm gün masa başında çalışıyorsanız, kısa süreli molalar sırt ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir.

4. Kısa Süreli Molalar Vermemek

Apple Watch’unuzun size her saat başı kalkmanızı hatırlatmasının bir nedeni var – bu küçük molalar sırtınıza yardımcı olabilir. 

Atlantik Omurga Merkezi New Jersey’de Fizyoterapist Sridhar Yalamanchili, “Günümüzün ortalama masa çalışanı bir dizüstü bilgisayar kullanıyor ve klavye başında saatler harcıyor, bu da spinal destek kaslarında kümülatif yorgunluğa neden oluyor” dedi.

“Sırt, boyun ve göğüs kasları için basit esnemelerden oluşan mini molalar” almayı öneriyor.

5. Sırt Ağrısına Sebep Olabilecek Alışkanlık: Kemer Desteği Olmadan veya Ayağınızı Kavislendirmeden Yürümek 

Yürüme şekliniz, sırtınızın nasıl hissettiğini etkileyebilir. Optimum Sağlık Kayropraktik New Jersey’de Bir chiropractor olan Veera Gupta, “Ayağını tokatlayan bir yürüteçseniz, sırt ağrınızın nedenini daha fazla aramayın” dedi.

Gupta, “Ayaklar, topuktan ayak parmaklarına kadar uzanan ve ayağın her bir iç kasını kullanarak her adımı atmak için eğrisel bir düzende hareket etmek içindir” dedi. Bu, düztabansanız, yürürken ayaklarınızı tokatlarsanız veya kemer desteği olmadan yürürseniz, “ayak çöker ve kinetik enerji zinciri sırtınızda biter ve bel ağrısına neden olur” anlamına gelir.

Yürümenin Faydaları-Egzersiz yapmak

6. Yeterince Yürümemek

İnsan omurgası hareket için tasarlandı” dedi Dr. Neel Anand Los Angeles’taki Cedars-Sinai Omurga Merkezi’nde ortopedik cerrahi profesörü ve omurga travması direktörü. “Uykuda geçirdiğimiz zaman ile birçok insan için oturma pozisyonunda ek iş gününe sekiz saat eklenmesi arasında, omurgalarımızın acı içinde çığlık atmasına şaşmamalı. Çoğumuz günün çoğunu hareket etmeden geçiriyoruz.”

Bunu düzeltmek için Anand, egzersiz yapmayı ve yürümeyi önerir. “Egzersiz (evet, buna basit yürüme eylemi dahildir) omurgayı besler ve çevresindeki kasların gücünü arttırır” dedi. “Sık sık hareketsiz olan ve sırt ağrısı ve sertliği ile savaşan biriyseniz, her gün en az 30 dakika yürümeyi deneyin.” Bu, sırtınızı korumak için güç oluşturmanın kolay bir yoludur. 

7. Uzatmayı Unutmak

Egzersizden sonra sırtınız gergin ve ağrıyor mu? Germe yardımcı olabilir.

Anand, “Her gün esneme, sırt ağrısı ve spazmları önlemenin mükemmel bir yoludur.” Dedi. “Yoga olması gerekmiyor, ama her gün sırtınızı, bacaklarınızı, kollarınızı ve boynunuzu germeye özen göstermelisiniz.”

Çekirdek kaslarınızı güçlendirmek, sırt yaralanması veya ağrı riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Plank Hareketi

8. Karın Kaslarınızı Meşgul Etmek

Optimal sırt sağlığı için güçlü bir çekirdek önemlidir. Daha fazla temel çalışmayı dahil etmeyi deneyin – örneğin forearm planks, dead bugs ve bisiklet sürmek- normal fitness rutininizde yer verin.

” Çekirdek kaslarını güçlendirmek, genel olarak sırt ağrısını azaltmanın anahtarıdır” dedi Dr. Ronald Barton Onarımları, tıbbi direktör Miami Sinirbilim Enstitüsü’nün Omurga Merkezi. Bunun “disk ve faset eklemlerindeki stresi azalttığı için sırt ağrısını önlemeye yardımcı olabileceğini” açıkladı.

Tolchin, “omurga üzerinde artan stresi önlemek için” uygun form ve vücut mekaniği kullandığınızdan emin olun. “ Öne eğilirken bacak kaslarını kullanın. Örneğin, bir şey almak için yere inmek için bir çömelme veya hamle yapmak için kullanın.”

“Ayrıca, omurga üzerindeki yükü azaltmak için yuvarlak bir sırt ile öne eğilmekten kaçınmak önemlidir” diye devam etti. “Bunun yerine, düz bir sırt pozisyonu veya arkaya doğru kavisli bir sırt, bükülürken kalça eklemini daha fazla kullanır ve omurga için oldukça yardımcı olabilir.”

9. Yanlış Yastığı Kullanmak

Anand, uyurken sırtınızı destekleyen doğru yastıkları bulmanızı önerir. Bu, “boynunuzu yatağa paralel tutan ve özel uyku pozisyonunuza uyum sağlayan” bir yastığı içerir. Anand’a göre servikal kontur yastıkları “son derece etkilidir”, çünkü yan yattığınızda boynunuzu daha fazla, sırt üstü yattığınızda ise daha az yükseltirler. 

Daha sert bir yatağınız varsa daha kalın bir yastık kullanın çünkü omzunuzun batması için daha az yastık var ve bu nedenle yatağınız ile başınız arasında daha fazla boşluk var” dedi. Hafızalı köpük şilte ise, “omzunuzun yatağa batmasını telafi etmek için” daha ince bir yastığa ihtiyacınız olacak.

10. Sırt Ağrısına Sebep Olabilecek Alışkanlık: Stresli Olmak

Stresin de sırt ağrısına neden olabileceğini biliyor muydunuz? Shifflett, “Stres, nasıl hissettiğimizi yöneten zihin-beden bağlantısında çok büyük bir rol oynar” diyen Shifflett, insanların “streslerini alt sırtlarında veya boyunlarında taşıyabileceklerini” açıklıyor.

Danny Lehnert, Virginia’da bir fizyoterapist ve kurul onaylı ortopedi uzmanı, “insanların %80’inin hayatlarının bir noktasında bel ağrısı çekeceğini ve ağrı ve sızıların olması tamamen normaldir” diyerek hemfikirdi.

Sırt ağrınız hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzu görmek için randevu alın. Ağrının üstesinden gelmek uzun süreli yaralanmalara neden olabilir ve daha erken kontrol ettirmek daha iyidir.

Sırt Ağrısına Sebep Olabilecek 10 Alışkanlık-Kaynak: huffpost.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir