Ekonomi ve ParaKişisel GelişimNasıl Yapılır

Şirketler Kulaktan Kulağa Pazarlamaya Daha Çok Harcama Yapıyor

Şirketler Kulaktan Kulağa Pazarlamaya Daha Çok Harcama Yapıyor yazımızda İnsanlar reklamlardan ya da pazarlamacılardan daha çok aile üyelerine, yakın arkadaşlarına, komşularına ve sosyal çevrelerine güvenirler. Bu kişilerin söyledikleri onlara güvenilir ve bir çıkarı olmadığı için güvenli gelir.

Şirketler Kulaktan Kulağa Pazarlamaya Önem Veriyor ve Yeni Müşteri Bulmanın Pahalılığı

Dünyada hiper rekabet dönemi yaşanmaktadır. Sektörler artık daha hızlı gelişiyor ve yeni oyuncuların katılımıyla rekabet daha da kızışıyor. Böyle bir ortamda medya daha da etkin kullanılmaktadır. Şirketler rakiplerinin önüne geçmek ve daha çok müşteri edinmek için medyanın gücünü daha çok kullanmak zorunda kalıyor. Yapılan araştırmalarda sadık müşterilerin şirketler için son derece önemli olduğunu göstermektedir. Bazı şirketler eldeki müşterileri yerine harcamalarını yeni müşteri elde etmek için kullanıyor. Görüldüğü üzere yeni müşteri kazanmak çok zor ve maliyeti de çok daha fazla. Bunun yerine eldeki müşterileri tutmak ve onlardan daha fazla istifade etmek gerekir. Birleşik Devletler Müşteri İlişkileri Çalışmaları Ofisi’nin bu konuda yapmış olduğu çalışmalara göre, yeni müşteri edinmenin, mevcut müşteri elde tutmaktan 5 kat daha fazla maliyet gerektirdiğini ortaya koymuştur.

SEO Hizmetinin

Sadık Müşterinin Önemi

Nick Wreden’in serbest piyasa araştırmasında, perakende sektöründe yer alan her bir sadık müşterinin, yeni müşterilere göre ortalama 3 kat daha fazla harcama yaptığını göstermiştir. Bu durum bazı müşteri ve sektörlerde 20 katına kadar çıkabilmektedir. Michigan Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmada da yeni bir müşteri edinmek için harcanan her 1 doların,  5 dolar olarak geri dönüşüm sağladığını, sadık müşteri için harcanan her 1 doların ise şirkete 60 dolarlık bir gelir olarak döndüğü gösterilmiştir.

Alibaba'nın Başarılı Olması

Sadık Müşteri Oluşturmada Kullanılan Kişiye Özel Kartlar

Sadık müşteri oluşturmada kişiye özel uygulanan pazarlama taktiklerine hepimiz maruz kalmışızdır. Teknoloji mağazalarında ya da alışveriş yaptığınız marketlerden aldığınız ve adınıza kayıtlı olan mağaza kartları, sadık müşteri olduğunuzu gösterir. Bu şekilde sizin mağazayı benimsemeniz sağlanır. İndirimleri ürünler, hediye puanlar ve mağaza çekilişlerine bu şekilde hak kazanırsınız. Tüm bunların hepsi sizin sadık müşteri olmanız içindir.

Doğrudan Satış Sektörü

Sadık Müşterilerin Fısıltı Yoluyla Şirketin Reklamını Yapması

En eski iletişim yöntemi olan ve diğer insanların tavsiyelerini esas alan kulaktan kulağa pazarlama, günümüz pazarlama dünyasının da en etkili silahı haline gelmiştir. Gemini Ernst&Young’un kulaktan kulağa pazarlama üzerine 700 kişi ile yaptığı anket çalışmasına göre, katılımcıların %71’i araba satın alırken diğer insanların tavsiyelerine göre tercihte bulundukları belirlenmiştir. Nielsen firmasının 2007 yılında Avrupa, Asya, Pasifik, Amerika ve Ortadoğu’daki 47 pazarda 26.486 kişiyle yaptığı anketin sonucunda insanların %78’inin diğer insanların tavsiyelerini alarak satın alma işlemini yerine getirdikleri ortaya çıkmıştır. Bu sebeple, şirketler kulaktan kulağa pazarlama faaliyetlerine her geçen gün daha fazla önem vermektedir. Şirketler bunun için ürünleri erken benimseyenler kategorisinde yer alan, konuşkan, meraklı ve geniş bir tanıdık ağına sahip kişileri tespit etmeye çalışmaktadır. Şirketler yeni bir ürünü bu kişilerin beğenisine sunduğu zaman artık bu kişiler şirketin gönüllü fahri satıcıları olarak hareket ederler.

Şirketler Kulaktan Kulağa Pazarlamaya Önem Vermeli-Kulaktan Kulağa Olumsuz Pazarlamanın Büyük Etkisi

Kulaktan kulağa pazarlamanın hep olumlu yanları yoktur. Kulaktan kulağa yayılan olumsuz haberler kurumları çok ciddi zarara uğratabilmektedir. Çünkü memnun müşteriler bu memnuniyetlerini en fazla 3 kişiyle paylaşırken, tatmin olmamış ve mutsuz kişiler ise bu kötü durumu en az 9 kişiye, %13’ü de 20 den fazla kişiye anlatmaktadır. Olumsuz haber burada da çok hızlı bir şekilde yayılır ve şirketleri oldukça zor durumda bırakır. Sizin bir kuruma karşı şikayetiniz varsa mutlaka sosyal medyanın gücünü kullanın. Hemen sizinle iletişime geçeceklerdir. Kötü haberler sanal ortamda da oldukça hızlı yayılır.

Şirketler Kulaktan Kulağa Pazarlamaya Daha Çok Harcama Yapıyor-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir