Sıcak Cam Ustalığı Mesleği

Sıcak Cam Ustalığı Mesleği yazımızda Mustafa Dalkılıç’ın 35 yıllık cam sanatını icra edişini, cam işinin ona baba mesleği olarak kalmasını, cam sanatını yapacakların severek bu işi yapmasını ve ellerine bu yeteneği aktarmasının önemini yazdık.

Sıcak Cam Ustalığı-Mustafa Dalkılıç’ın Cam Yapımında 35 Yılı

Cam yapımı bir sanat olarak bilinmektedir. Cam ustaları cama can demektedir. Cam ustaları mesleklerini çok severek yapmaktadır. Mustafa Dalkılıç, Beykoz Paşabahçe Şişecam’da baba mesleğine başladığını ve 35 yıldır sıcak cam ustası olarak çalıştığını belirtiyor. Sıcak cama verdiği bir nefes canla meslekteki 35 yılını bitirmektedir. Cam yapımı işine Murat bey tam olarak 1987 yılında Paşabahçe Şişecam fabrikasında başlamıştır. Cam işi baba mesleği olduğu için zevk ve hevesle bu işini yapmaktadır. Cam yapımından hiç ayrılamamıştır. Birçok defa meslek değiştirmek zorunda kalsa bile yine sevdiği mesleğe geri dönmüştür. Cam sanatından asla vazgeçmemiştir. Mustafa bey aynı zamanda Riva’da bulunan Cam Ocağı Vakfı’nda sıcak cam ustabaşılığı yapmaktadır. Mustafa bey zihnindeki tasarımları bu cam ocağında şekillendirmektedir. Duygusunu, sevgisini, emeğini bin bir zahmetle cama üflemektedir.

Cam Ustalığı

Cam Yapma Sanatının Zorluğu ve Güzelliği

Cam 12 farklı ham maddenin birleşimiyle meydana gelmektedir. 1500 derecede eriyen karışım 1200 dereceye indikten sonra camla çalışılmaya başlanmaktadır. Mustafa bey için cam sanatı yapmak çok büyük haz verici bir olaydır. Saatlik değişen birbirinden farklı objeleri tasarlamak onun için en büyük keyiftir. Elinizde bir objeye başladıktan sonra bu obje farklı bir objeye rahatlıkla dönüşebiliyor. Ayrıca Mustafa bey camın büyülü dünyasını merak eden herkese kapılarının açık olduğunu belirtiyor. Kalbindekini beynine, beynindekini de ellerine yansıtabiliyorsan çok güzel objeler ortaya çıkartabiliyorsunuz. Cam yapmaya ilgi duyanlar İstanbul Beykoz ilçesine gelerek cam yapımı atölyelerine ve vakıflarına kayıt yapabilir ve camlarla uğraşmaya başlayabilirler.

Sıcak Cam Ustalığı Mesleği.

Yorum yapın