Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Siber Güvenlik

Siber Güvenlik

Dijitalleşmenin Sevilmesi ve Siber Güvenlik Önemi

Siber Güvenlik yazımızda son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile kötü niyetli hackerların siber saldırıları kurum ve özel şirketlere yoğun bir şekilde uygulaması ile güvenlik açığının oluşması ve güvenlik uzmanlarının önemini yazdık.

Siber Güvenlik Uzmanı Açığı

Siber saldırılara karşı okullarda öğrencilere okutulmak üzere yeni kitaplar çıkarılmaktadır. Günümüz teknolojisinde siber saldırılara karşı korunma ihtiyacı da doğmuştur. Siber saldırılara karşı toplumun aydınlanması ve hackerlara karşı bilinçlenmesi gerekir. Geçtiğimiz günlerde Başbakanımız, Türkiye’de 30 bin siber güvenlik uzmanı açığı olduğundan bahsetmiştir. 30 bin kişilik bir istihdam gerektiren bu durum, işin öneminin kavranması için önemli bir bilgidir. Dünya üzerinde ise 2 milyon kadar uzmana ihtiyaç vardır. Siber alemin çok büyük bir yer haline gelmesi ile bu tür uzmanlara ihtiyaçta artmıştır. Siber suçların artması ile uzmanlara olan ihtiyaç da hızla artmaktadır.

Siber Güvenlik Sorunları Nelerdir

Devletin Siber Güvenliğinin Sağlanmasının Önemi

Yeni neslin daha zeki olduğu ve bu alanlarla yetiştirilmesi gerektiği bir gerçektir. Teknoloji dünyasında doğan yeni nesil, zekasını siber güvenlik alanlarında da göstermesi gerekir. Devletin siber güvenliği sağlamak için bu alanda sürekli olarak yatırımlar yapması gerekir. Önemli bilgilerin ve kaynakların hackerlar tarafından çalınmaması için zeki insanların bu alanlarda çalıştırılması ve uzmanlığını göstermesi gerekiyor. Siber güvenliği sağlarken Türk kültürüne uygun uygulamalar geliştirilmesi daha yerinde olacaktır. Yurt dışından iyi örnekler alınarak ülkemize göre uyarlanması güvenlik açısından iyi bir yöntemdir. Teknolojinin bir ülkenin savunmasında nasıl büyük bir etkisi olduğu yadsınamaz. Kendi üretimimiz olan İHA’ların nasıl Milli Savunma Sanayi‘sine katkı yaptığını ve düşmanlarla mücadelede askerlerimize kolaylık sağladığı görülmektedir. Bu tür teknolojilerin siber suçlular tarafından engellenmemesi için mutlaka uzmanların en iyi şekilde eğitilmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.

Girişimcilikte Dizayn

Siber Güvenlik Uzmanı

Uzmanlar Kamu ve özel sektörlerde sıklıkla aranmaktadır. Uzmanlar, çalıştığı kurumların bilgi sistemlerini ve altyapısını korumakla yükümlü olan kişilerdir. Kişilerin hangi bilgilere nasıl bir yetkinlikte olduğunu bu kişiler belirler. Uzmanları bu tür yerlerde; siber güvenlik uzmanı, araştırmacısı, siber istihbarat analisti, bilgi güvenliği uzmanı, sızma testleri uzmanı, web güvenliği uzmanı ve kriptoloji uzmanı gibi unvanlarla bilinmektedir. Uzmanlık konuları daha çok zararlı yazılımlar, oltalama faaliyetleri, virüsler, DDoS saldırıları, bilgi savaşları, hacking, yazılım açıkları ve daha birçok güvenlik sorunları oluşturmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir