İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Siber Güvenlik Uzmanları, Kimlik Avı Dolandırıcılarının Ne Yapmaya Çalıştığını Açıklıyor

Siber Güvenlik Uzmanları, Kimlik Avı Dolandırıcılarının Ne Yapmaya Çalıştığını Açıklıyor

Siber Güvenlik Uzmanları Kimlik Avı Dolandırıcıları

Siber Güvenlik Uzmanları, Kimlik Avı Dolandırıcılarının Ne Yapmaya Çalıştığını Açıklıyor

Siber Güvenlik Uzmanları Kimlik Avı Dolandırıcıları

Siber Güvenlik Uzmanları, Kimlik Avı Dolandırıcılarının Ne Yapmaya Çalıştığını ve Nasıl Korunmanız Gerektiğini Açıklıyor

Bir kimlik avı dolandırıcısına asla kanmayacağınızı varsaymak kolaydır, ancak her yıl sandığınızdan daha fazla insan bu siber suçların kurbanı oluyor. Konuyla ilgili örnek: FBI’ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi, Amerikalıların yalnızca 2019’da kimlik avı dolandırıcılıklarına 57 milyon dolar kaybettiklerini keşfetti.

Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) göre, her gün başlatılan binlerce kimlik avı dolandırıcılığı, gerçekten bir hedef haline gelme riskinizi artırıyor. Kendinizi bu çevrimiçi saldırılardan korumanın en iyi yolu, bunların ne olduğunu ve kimlik avı dolandırıcılığının ne yapmaya çalıştığını anlamaktır. Ve elbette, kendinizi korumak için iyi sistemlere ihtiyacınız var.

Neden kendinizi kimlik avı dolandırıcılıklarından korumanız gerekiyor? Ve kimlik avı dolandırıcılıkları tam olarak ne yapabilir? Siber güvenlik uzmanları bunu açıklıyor:

Kimlik Hırsızlığına Karşı E-devlet Kontrolü

Kimlik Avı Dolandırıcılığı Nedir?

Joseph Steinberg, “Phishing, alıcıları, mesajı gönderenin gerçek kimliğini bilselerdi yapmayacakları bazı eylemlerde bulunmaya kandırmak için, saygın bir tarafın kimliğine bürünen ve o taraftan geldiğini iddia eden iletişimler gönderme uygulamasıdır” diye açıklıyor. Siber güvenlik uzmanı ve gelişen teknolojiler danışmanı anlatıyor: Bu nedenle, bir kimlik avı dolandırıcılığı, aslında siber suçluların işi olduğunda, bankanız veya en sevdiğiniz video akışı hizmeti gibi güvendiğiniz bir kişi veya kurumdan bir mesaj geldiğini düşünmenize neden olabilir.

Kimlik avı dolandırıcılıkları genellikle sizi bir bağlantıya tıklamanız veya bir eki açmanız için kandırmak için bir hikaye anlatır. FTC açıklar. Bu e-postalar ve metinler şunları söyleyebilir veya içerebilir:

  • Hesabınızda bazı şüpheli etkinlik veya giriş denemeleri fark ettiler
  • Hesabınızda veya ödeme bilgilerinizle ilgili bir sorun olduğunu iddia ediyorlar
  • Bazı kişisel bilgileri onaylamanız gerektiğini söylüyorlar
  • Sahte fatura içeriyorlar
  • Ödeme yapmak için bir bağlantıya tıklamanızı tavsiye ederler
  • Devlet geri ödemesi için kaydolmaya uygun olduğunuzu söylüyorlar
  • Bedava yiyecekler için bir kupon sunuyorlar

Teknoloji ve siber güvenlik uzmanı Chuck Brooks, “Kimlik avı dolandırıcılığı bir sayı meselesidir “Brooks Danışmanlık Uluslararası söylüyor: “Siber suçluların çabalarını başarılı kılmak için binlerce kişi arasından yalnızca birkaç kişinin tıklaması yeterli.”

Dijitalleşmenin Sevilmesi ve Siber Güvenlik Önemi

Kimlik Avı Dolandırıcıları Ne Yapmaya Çalışıyor?

Kimlik avı dolandırıcılıkları, sosyal güvenlik numaranız veya banka hesabınız gibi özel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışıyor. Genellikle kimlik avı dolandırıcılıkları, kimlik hırsızlığı, kredi kartı numarası veya banka hesabı bilgisi sağlamak, ödeme yapmak veya bir bağlantıya tıklamak için kullanılabilecek özel bilgileri açığa çıkarmak için bazı hesaplarda oturum açmak için kullanılabilecek kimlik bilgilerini “sağlamaya çalışır. Kötü amaçlı yazılım yükler” diyor Steinberg.

Ne yazık ki, kimlik avı dolandırıcılıkları yalnızca daha popüler hale geliyor. Brooks, “Phishing, birçok bilgisayar korsanının kendilerini zenginleştirmek için tercih ettikleri bir silah haline geldi” diyor.

Siber Güvenlik Uzmanları Tavsiyeleri: Kendinizi Kimlik Avı Dolandırıcılığından Nasıl Korursunuz?

FTC, kendinizi kimlik avı dolandırıcılıklarından korumak için birkaç adım atmanızı önerir:

1. Cihazlarınıza güvenlik yazılımı yükleyin. Güvenlik yazılımları sizi ve hassas bilgilerinizi koruyabilir. FTC, yazılımın yeni güvenlik tehditleriyle başa çıkabilmesi için otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlanmasını önerir.

2. Telefonunuzun ve bilgisayarınızın yazılımını otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayın. Bu güncellemeler, güvenlik tehditlerine karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

3. Çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın. Çok faktörlü kimlik doğrulama, hesabınıza giriş yapmak için parolanız gibi iki veya daha fazla kimlik bilgisi göndermenizi ve size özel bir güvenlik sorusunu yanıtlamanızı sağlayarak ekstra güvenlik sağlar. FTC’ye göre, çok faktörlü kimlik doğrulama, dolandırıcıların kullanıcı adınızı ve şifrenizi ele geçirmeleri durumunda hesaplarınızda oturum açmasını zorlaştırıyor.

4. Verilerinizi yedekleyin. FTC’ye göre bu yedeklerin ev ağınıza bağlı olmadığından emin olun. Bu genellikle bilgisayar dosyalarınızı bunun yerine harici bir sabit sürücüye veya bulut depolama alanına kopyalamak anlamına gelir.

Kimlik avı dolandırıcılığı yaygındır, ancak savunmasız olmanız gerekmez. Doğru adımları atmak, sizi şimdi ve gelecekte korumak için uzun bir yol kat edebilir.

Siber Güvenlik Uzmanları, Kimlik Avı Dolandırıcılarının Ne Yapmaya Çalıştığını Açıklıyor-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir