Siber Güvenlik Sorunları Nelerdir

Siber Güvenlik Sorunları

Bilim ve Teknoloji Haber Yaşam

Siber Güvenlik Sorunları yazımızda bilgisayar kullananların günümüzde hackerlar tarafından tehdit altında olması, sosyal medya kullanımının hackerlar tarafından kullanılması, ortak ağa bağlanma tehlikesi, e-mail ile hackleme ve şirketlerin siber güvenlikteki durumlarını yazdık.

Son Kullanıcılar Siber Güvenlik Sorunları Yaşıyor

Telefon ve bilgisayar sayesinde sürekli internet kullanmaktayız. Kişisel bilgilerin internet üzerinde paylaşılması değerli bilgilerin internet ortamında olmasına neden olmaktadır. Kötü niyetli insanlar (hackerlar) bu bilgileri kendi amaçları için kullanabilmektedir. Son kullanıcılar yani işi sadece interneti kullanmak olan ve siber konularda bilgisi olmayan kişiler bu kötü niyetli insanların hedefi olmaktadır. Son kullanıcılar bu kişiler hakkında ve siber güvenlik hakkında bilgi sahibi değillerdir. Günümüzde siber saldırıların çok çeşitli versiyonları üretilmektedir. Ülkelerin destek verdiği siber saldırılar bile yapılmaktadır.

En son e-mail ile yollanan ve kişilerin e-maili açtığında dosyalarına sıçrayan ardından dosyalarını şifreleyerek kullanıcının erişimini kaptan virüs insanları zor durumda bırakmıştır. Saldırıda bulunan kişiler dosyaların açılması için gereken şifrelere karşı, kişilerden ücret talep etmektedir. Buna önlem olarak tanımadığınız kişilerden gelen e-mailleri asla açmayın. Eğer açarsanız bu tür durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hackerlar sizin e-mail adresinizi rahatlıkla bulabilmektedir. Siber saldırganlar genellikle bu tür saldırıların varlığından haberdar olmayan kişileri seçmektedir. Bilgi eksikliğinden dolayı rahatlıkla bilgisayarları ve telefonları kendi kontrollerine alabilmektedirler.

Petya Virüsünden Korunma

Siber Saldırıların Artması-Siber Güvenlik Sorunları

Günümüzde siber saldırı yapabilecek çok fazla kişi türemiştir. En ufağından en büyüğüne kadar bir çok saldırı yapılmaktadır. Virüs programlarını cüzi paralar ile alabilen kişiler bile bu tür saldırılar düzenleyebilmektedir. Bilmediğiniz ve güvenilir olmayan sitelere girmemeye özen gösterin ve her dosyayı bilgisayarınıza indirmeyin. Dosyanın virüs taşıdığını bilemezsiniz. Sosyal medya üzerinden çok fazla bilgi paylaşmayın, kötü niyetli insanlar bunu kullanabilmektedir. Nereye gittiğinizi ve neler yaptığınızı sürekli paylaşırsanız evinize hırsızların girmesi muhtemeldir. Sizi takip ettikleri için uygun ortamı bulmuş olacaklardır.

Uçakta Bilgisayar ve Tablet

Ortak Ağa Bağlanma Tehlikesi

Siz herhangi bir ortak ağa bağlandığınızda bu ağa oradaki diğer insanlarda bağlanabilmektedir. İnterneti ve teknolojisini bilen insanlar sizin bilgisayarınıza girerek bilgilerinizi alabilirler. Bir kafe, kütüphane ve avm gibi yerlerde bu tür ortamlar bulunmaktadır. Siz dosyalarınızı, resimlerinizi internette paylaşmasanız bile bilgisayarınızda saklarken ortak ağdakiler bu tür dosyaları kendi bilgisayarlarına indirebilirler. Bu izinsiz kişisel bilgilerinizi sizin haberiniz olmadan rahatlıkla yapma imkanları olur. Sizin bilgisayarınızın yöneticisi konumuna gelerek tüm işlemlerinizi yönetebilecek hale gelebilirler.

Yeni Yüzyılın Problemi: Bilgi Güvenliği Sağlama

E-mail Hacklemesi Nasıl Olur?

Tanımadığınız birinden gelen e-maili açıp içinden dosyayı indirirseniz veya internet sitelerinde bulunan yabancı dosyaları indirirseniz bilgisayarınıza virüs bulaşır. Bu virüs ile bilgisayarınızın yönetimi hackerın eline geçer. İster sizin yaptıklarınızı izler, isterse bilgisayarınızı kitler veya isterse de bilgisayarınızı çökertir. Tüm kontrol ondadır. Bir virüslü word dosyası açmanız bile bunun için yeterlidir. Siz o dosyayı açtığınızda bu bilgi hackera gider ve yönetim artık ondadır. Webcam kontrolünü de bu sayede sağlayabilmektedirler. Siz internette iken webcaminizi açarak sizi izleyebilirler. Gizli saklı hiç bir şeyiniz kalmaz. Yapmış olduğunuz tüm işlemleri komutlar sayesinde hacker, kendi bilgisayarında ekran görüntüsü olarak görebilmektedir. Hacker sizin yapabiliyor olduğunuz tüm işlemleri uzaktan yapabilmektedir. Bilgisayarın internete bağlı olması yetmektedir.

Şirketlerin Siber Güvenlik Durumu

Finans şirketleri dışında siber güvenliğe önem veren şirket yoktur. Dünyada siber güvenliğe verilen önlem artarken ülkemiz bu durumun gerisindedir. Bankacılık sektöründe siber güvenliğe çok önem veriliyor çünkü işin ucunda milyonlarca para vardır. Diğer şirketlerin siber güvenliğe gerektiği kadar önem vermemesi durumun vahimliğini göstermektedir. Siber güvenlik artık ulusal bir önlem olmaktadır. Şirketlerin önlemini iyi alması gerekir.

Siber Güvenlik Sorunları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir