İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Seyyahların Helali Aramada Yol Arkadaşları ve Ev Sahipleriyle İmtihanı

Seyyahların Helali Aramada Yol Arkadaşları ve Ev Sahipleriyle İmtihanı

Seyyahların Helali Aramada

Seyyahların Helali Aramada Yol Arkadaşları ve Ev Sahipleriyle İmtihanı yazımızda seyyahların dünyayı gezerken farklı kültürlere sahip kişilerin evlerinde yemeğe çağrıldıklarında dikkat etmesi gerekenler ve yol arkadaşlarının helali aramada uzak olmasına dayanmayı yazdık.

Seyyahların Helali Aramada Dikkat Etmesi Gerekenler

Yurt Dışında Ev Sahiplerinin Yemek Davetlerinde Helalliğe Dikkat Etmek

Seyyahlar yurt dışında seyahatlerini sürdürürken gittikleri evlerde ev sahibinin kendine göre hazırlayacağı yemeklerle karşılaşır. Özellikle farklı milletten olan birisini ağırlayacak olan ev sahibi, yerel yemeklerin hemen hepsini yapmaya çalışacaktır. Seyyah bu durumda kendisine sunulan menünün helalliğini tespit etmekten uzaktır. Menüde balık varsa günü kurtarabilir, fakat genellikle et çeşitleri ikram edilmektedir. Seyyah bu tür durumla karşılaşmamak için yöresel çaydan ya da kahve ile hamur işleri alabilir. Bu tercih daha güvenilirdir. Ya da ziyarete gitmeden önce et tercihi yapabiliyorsa, et yemeği olarak balık seçilebilir. Bu çözüm ev sahibini de rencide etmemiş olacaktır.

Kestaneli Pilav Tarifi

Pilavlarda ki Bulyonlara Dikkat

Uzakdoğu’da pişirilen yemeklerde pilavlar genelde yağsızdır. Dünyanın geri kalanında ise pirinç pilavları yağlıdır. Pilavı pişirmede çoğunlukla tavuk ya da et bulyonu kullanılır. Bulyonlar ayrıca çorbalarda da kullanılmaktadır. Bulyonların da helal kesim ve helal hayvandan üretilmesi gerekiyor.

Yiğit Kurt

Yol Arkadaşının Tavırları Helal Gıda Hassasiyetini Zorlayabilir

Her insan helali aramada aynı hassasiyette sahip değildir. Siz helali sorguladığınızda size karşılık olarak “O zaman hiçbir şeyi yemeyelim, aç kalalım, nereden biliyorsunuz?” gibi sorulara maruz kalınabilir. Seyahat sırasında sizinle yol arkadaşı arasında da bu tür durumlar meydana gelebilir. Yol arkadaşı, seyyahın yanında kızarmış tavukları iştahla yiyebilir, yöresel şiş kebapları adeta çiğnemeyerek yutabilir, tüm bunları seyyah helal gıdaya dikkat ettiği için görmek zorunda kalacaktır. Bu tür durumlarda helali arama azizliğini elden bırakmayacak bünyeye sahip olmak çok önemlidir.

Aynı durum Ramazan aylarında da yaşanmaktadır. Bu tür durumlarda yol arkadaşından hassasiyet konusunda anlayış beklenebilir. Seyyah eğer ilgisini çekiyorsa yol arkadaşına, helal gıdanın önemini ve helali aramanın değerini anlatabilir. Şüphe ve tedbir ilişkisini anlattığınızda sizi haklı görebilir. Eğer sözleriniz yanlış anlaşılacaksa seyahatin bitmesi beklenir. Buradaki direnç, seyyah için zor olsa da, helali aramanın verdiği huzur daha sonra onu tatmin etmeye yetecek ve amellere aksedecektir.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir