Anasayfa » Yaşam » Seyahat Ederken Yurt Dışında Helal Kesime Dikkat Etmek

Seyahat Ederken Yurt Dışında Helal Kesime Dikkat Etmek

Seyahat Ederken Yurt Dışında Helal Kesim

Seyahat Ederken Yurt Dışında Helal Kesime Dikkat Etmek yazımızda seyyahların en önemli özelliklerini, yurt dışında soslara ve etlerin helal kesimine dikkat etmeyi yazdık.

Seyyahların Özellikleri

Tarih boyunca seyahat eden seyyahlar, kimi zaman macera, kimi zaman öğrenmek, kimi zaman ibadet, kimi zaman da sıradanlıktan kurtulmak için seyahate çıkmışlardır. Bir seyyahın en belirgin özellikleri keşfetmek, maceraya atılmak ve sıradanlıktan kurtulma isteğidir. Seyyah bu hissiyatlarla seyahat ederken yeni yemeklerle ve soslarla karşılaşır. Seyyahın yeni tadacağı soslar ona sıradanlıktan kurtulma ve yeni keşiflerde bulunmayı vaat eder. Seyyahın bu vaatler karşısında hareketlerini ayarlaması gerekir. Seyyah karşılaştığı yeni lezzet vaatleri içi temkinli olmalıdır. Uzakdoğu coğrafyasına özgü kurulan gece pazarlarında etler, şekerli şerbetlere batırılarak yapılır. Mangaldan çıkmış, şerbete batırılmış, gece vakti yanan ışık altında parlayan etler, balıklar seyyahlara çok şey vaat etmektedir. Gerçekte işin aslı öyle değildir.

Seyahat Ederken Yurt Dışında Helal

Seyahat Ederken Yurt Dışında Helal Kesime Dikkat Etmek ve Mezbahalar

Kalabalık yerleşim yerleri, etlerin çoğunu yurt dışından ithal getirmektedir. Satıcının tavırlarına bakarak bir kere tatmak, seyyahı hataya düşürebilir. Yurt dışında genelde “helal kesim” olarak satılan etler, normal mezbahalarda diğer etlerle birlikte kesilir. Güney Afrika, Brezilya, Malezya, Endonezya gibi yerlerdeki mezbahalar, helal kesim için haftanın belirli günlerini ayarlamışlardır. Buralardaki helal kesim uygulamasında, hayvan sahibi getirip teslim ettiği hayvanını poşetlenene kadar görmez. Etler girişte verilen numaraya göre sahibine teslim edilir. Kesimi yapan kişi, kesim aleti, kesim usulü şüpheli olmaktadır. Ayrıca verilen etin diğer etlerle karışma ihtimali de oldukça yüksektir. Çünkü kesimler bir mezbahada yapılır ve aynı yerde toplanarak depolanır. Bu yüzden yurt dışında seyahat ederken yemeklere karşı daha dikkatli olunmalıdır.

Seyahat Ederken Yurt Dışında Helal Kesime Dikkat Etmek-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir