Seul’deki Cadılar Bayramı Kutlamalarındaki İzdihamda En Az 151 Kişi Öldü

Seul‘deki Cadılar Bayramı Kutlamalarındaki İzdihamda En Az 151 Kişi Öldü

Seul'deki Cadılar Bayramı Kutlamaları

Seul’deki Cadılar Bayramı Kutlamalarındaki İzdihamda En Az 151 Kişi Öldü

Seul’de Cadılar Bayramı‘nı kutlamak için toplanan on binlerce kişiden çoğu gençlerden oluşan bir kitle, Güney Kore’de kalabalık dar bir ara sokağa girerken en az 151 kişiyi öldürdü ve 82 kişiyi de yaraladı. son yılların en büyük felaketi

Başkentin gece hayatı bölgesi Itaewon’da Cumartesi gecesi yaşanan eziyetin ardından acil servis çalışanları ve yayalar umutsuzca sokaklarda yatan insanlara kalp masajı yaptı.

Seul Yongsan itfaiye şefi Choi Seong-beom’a göre, ölenler veya yaralananlar çoğunlukla gençler ve 20’li yaşlarındaki insanlardı. Ölenler arasında uyrukları hemen serbest bırakılmayan 19 yabancının da bulunduğunu söyledi. Yaralılardan 19’unun durumunun kritik olması nedeniyle ölü sayısı daha da artabilir.

Pandemi başladığından bu yana ülkenin en büyük açık hava Cadılar Bayramı şenlikleri için Itaewon’da tahmini 100.000 kişi toplandı ve toplanmalarla ilgili katı kurallar uygulandı. Güney Kore hükümeti son aylarda COVID-19 kısıtlamalarını hafifletti ve bu, birçok genç için dışarı çıkıp parti yapmak için ilk büyük şanstı.

Cadılar Bayramı, çocukların nadiren şeker mi şaka mı yaptığı Güney Kore’de geleneksel bir tatil olmasa da, genç yetişkinler için hala büyük bir cazibe merkezidir ve barlarda ve kulüplerde kostüm partileri son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir.

2018’de başkentten ayrılmadan önce Güney Kore’deki ABD askeri kuvvetlerinin eski karargahının faaliyet gösterdiği yerin yakınında bulunan Itaewon, popüler barları, kulüpleri ve restoranları ile tanınan gurbetçi dostu bir bölgedir ve şehrin seçim çerçevesi Cadılar Bayramı destinasyonudur.

Görgü tanıkları, Itaewon’un sokaklarının insanlarla ve yavaş hareket eden araçlarla o kadar yoğun bir şekilde tıkandığını ve acil durum görevlilerinin ve ambulansların yaralıları tedavi etmek için sokağa zamanında ulaşmasının neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Seul şehir yönetimi, Cumartesi öğleden sonra 1000’den fazla kişinin yakınlardaki Hannam-dong’daki bir şehir ofisini aradığını ve akrabalarının temaslarının kesildiğini bildirdiğini ve yetkililerden Itaewon’daki ezilme sonrasında yaralananlar veya ölenler arasında olup olmadıklarını teyit etmelerini istediğini söyledi.

Yetkililer başlangıçta Pazar sabahı 150 kişinin yaralandığını ve daha sonra sayılarını düşürmeden önce söyledi.

Ulusal İtfaiye Teşkilatı yetkilileri, sayının neden düştüğünü hemen açıklamadı, ancak acil durum çalışanlarının kurtarma operasyonları ilerledikçe kayıplar hakkında daha doğru bir fikre sahip olacağını ve yaralıların bir kısmının ölüme dönüşeceğini söyledi. Hafif yaralananlardan bazılarının bir gecede eve dönmüş olmaları ve artık sayılmamaları da mümkün.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol Pazar günü ulusal yas ilan etti ve hükümet binalarında ve kamu dairelerinde bayrakların yarıya indirilmesini emretti. Televizyonda yayınlanan bir konuşmada Yoon, cenaze hazırlıkları da dahil olmak üzere kurbanların ailelerini desteklemenin ve yaralıların tedavisinin hükümeti için en önemli öncelik olacağını söyledi.

Yetkili ayrıca yetkilileri kazanın nedenini kapsamlı bir şekilde araştırmaya ve güvenli bir şekilde ilerlemelerini sağlamak için bölgesel festivaller de dahil olmak üzere diğer büyük kültür ve eğlence etkinliklerinin güvenliğini gözden geçirmeye çağırdı.

“Bu gerçekten yıkıcı. Olması gerekmeyen trajedi ve felaket, Seul’ün kalbinde Cadılar Bayramı (kutlamalar) sırasında gerçekleşti,” dedi Yoon konuşma sırasında. İnsanların hayatından ve güvenliğinden sorumlu bir başkan olarak içim buruk ve üzüntümü zapt edemiyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Yoon, felaketin meydana geldiği Itaewon sokaklarını ziyaret etti. Yerel TV görüntüleri, Yoon’un çöp dolu sokağı teftiş ettiğini ve acil durum görevlileri tarafından bilgilendirildiğini gösterdi.

Kalabalığın Seul’deki büyük bir parti mekanı olan Hamilton Hotel’in yakınındaki dar yokuş aşağı sokağa girmesine neyin neden olduğu hemen belli değildi. Hayatta kalanlardan biri, birçok kişinin başkaları tarafından itildikten sonra “domino taşları gibi” düşüp birbirini devirdiğini söyledi. Soyadı Kim olan kurtulan, bazı kişilerin “Yardım edin!” diye bağırması üzerine kurtarılmadan önce yaklaşık bir buçuk saat mahsur kaldıklarını söyledi. Seul merkezli Hankyoreh gazetesine göre, diğerleri nefes darlığı çekiyordu.

Diğer bir kurtulan, Lee Chang-kyu, gazeteye göre, bir ya da ikisi düşmeye başlamadan önce yaklaşık beş ila altı adamın diğerlerini ittiğini gördüğünü söyledi.

Itaewon’u ziyaret eden Hwang Min-hyeok, YTN haber kanalına verdiği röportajda, otelin yakınında sıra sıra ceset görmenin şok edici olduğunu söyledi. Acil durum çalışanlarının başlangıçta boğulduğunu ve yayaların sokaklarda yatan yaralılara CPR uygulamak için mücadele ettiğini söyledi. İnsanlar arkadaşlarının cesetlerinin yanında feryat etti, dedi.

Yonhap haber ajansının bildirdiğine göre, 20’li yaşlarında başka bir kurtulan, kapısı ara sokakta açık olan bir bara girmeyi başararak ayak altından kalkmaktan kurtulduğunu söyledi. Soyadı Park olan 20’li yaşlarında bir kadın, Yonhap’a kendisinin ve diğerlerinin ara sokağın kenarında durduklarını, ara sokağın ortasında kalan diğerlerinin ise kaçışının olmadığını söyledi.

İtfaiye şefi Choi, cesetlerin, yaslı aile üyelerinin onları teşhis edebileceği hastanelere veya spor salonuna gönderildiğini söyledi. Ölü ve yaralıların çoğunun 20’li yaşlarında olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, “Bu gece Seul’den korkunç haberler var. Tüm düşüncelerimiz şu anda yanıt verenlerle ve bu çok üzücü zamanda tüm Güney Korelilerle birlikte.”

ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, felaketle ilgili haberlerin “yürek parçalayıcı” olduğunu tweetledi ve Washington’un “Kore Cumhuriyeti’ne ihtiyaç duyduğu her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu” söyledi.

Bu ölümcül son Güney Kore felaketi de en çok gençleri vurdu. Nisan 2014’te bir vapurun batması sonucu çoğu lise öğrencisi 304 kişi hayatını kaybetmişti . Batan maruz kalan gevşek güvenlik kuralları ve düzenleyici başarısızlıklar; kısmen aşırı ve kötü bağlanmış kargo ve acil durumlar için yetersiz eğitilmiş bir ekip suçlandı. Cumartesi günkü ölümler, büyük olasılıkla hükümet yetkililerinin feribot felaketinden bu yana kamu güvenliği standartlarını iyileştirmek için yaptıkları konusunda kamuoyunun incelemesini çekecek.

Aynı zamanda , bir ay içinde Asya’nın ikinci büyük ezici felaketiydi . 1 Ekim’de Endonezya’da polis bir futbol maçına göz yaşartıcı gaz sıktı ve seyirciler kaçmaya çalışırken 132 kişinin ölümüne neden oldu.

Ülkenin dört bir yanından 1.700’den fazla müdahale personeli, yaklaşık 520 itfaiyeci, 1.100 polis memuru ve 70 hükümet çalışanı da dahil olmak üzere yaralılara yardım etmek için sokaklara yerleştirildi. Ulusal İtfaiye Teşkilatı ayrıca yaptığı açıklamada, yetkililerin hala acil durumdaki hasta sayısını tam olarak belirlemeye çalıştığını söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, yetkilileri yaralananlar için hızlı tedavi sağlamaya ve şenlik alanlarının güvenliğini gözden geçirmeye çağıran bir bildiri yayınladı.

Bu, Güney Kore tarihindeki en ölümcül ezici felaketti. 2005 yılında, güneydeki Sangju kentinde bir pop konserinde 11 kişi öldü ve yaklaşık 60 kişi de yaralandı.

1960 yılında, Ay Yeni Yılı tatillerinde büyük kalabalıklar bir trene binmek için koşarken bir tren istasyonunun merdivenlerinde ezildikten sonra 31 kişi öldü.

Seul’deki Cadılar Bayramı Kutlamalarındaki İzdihamda En Az 151 Kişi Öldü-Kaynak: ap.org

Yorum yapın