Anasayfa » Psikoloji » Senden Bir Şey Olmaz Sözünün Arkasındaki Kim?

Senden Bir Şey Olmaz Sözünün Arkasındaki Kim?

Senden Bir Şey Olmaz

Senden Bir Şey Olmaz Sözünün Arkasındaki Kim? yazımızda insanların çocukluktan başlayan ve özellikle yaramaz bir çocukluk geçirenlere söylenen senden bir şey olmaz sözünün, kim tarafından söylendiğine göre anlamlı veya önemsiz olmasını yazdık.

Senden Bir Şey Olmaz

İnsanların çokça kullandığı bir olumsuz sözdür. Birçok büyük insana ve insanlığa büyük katkılar yapmış kişilere “senden bir şey olmaz” gibi sözler söylenmiştir. Bu sözlere aldırmayan bu kişiler hedeflerine emin adımlarla ilerlemişlerdir. Elon Musk ve Albert Einstein gibi dünyaca ünlü isimlere de ailesi ve çevresi umut bağlamamıştır. Kendilerine olumsuz bakan insanların onayını beklemeden, bir yerlere gelmek için kendilerine güvenmişlerdir. Bu gibi sözleri anne ve babaların yanı sıra, okul zamanlarında sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler de çokça dile getirmektedir. Kişiler eğer bu sözlere takılırlarsa, hayatlarında başarmak istedikleri şeyleri yapmakta zorlanırlar. Genellikle öğretmenler çok yaramaz olanlara bu sözleri söylerler.

İnsanların sizin hakkınızdaki tahminleri sizi hayal kırıklığına asla uğratmasın. İnsanlar sürekli olarak bir şeyleri bildiklerini zannederler, fakat hayat sürekli ilerliyor ve her şey değişiyor. İnsanların da tahminleri ve varsayımları tutmayabiliyor.

Senden Bir Şey Olmaz-Elon Musk

İş Hayatında Yaşanan Değersizleştirme

İş hayatında bu tür sözler kişiyi daha çok etkilemektedir. İnsanların geçimini sağlamaları için çalıştıkları yerlerde, üstlerinden gelen sizin işi yapmayacak olduğunuz hakkında sözler, kişinin moralini bozmaktadır. İş yerinde hazırlanan projelere bakmada sorumlu olan kişinin sözleri, projeyi yapanın şevkini kırabilmektedir. Kişiler bu tür olumsuz sözler söyleyen kişileri dinlerseler, kendi içinden bu işi asla yapamayacağını doğrular ve bilinç altına bunu yerleştirir. Bu tür düşünceleri olanlara aldırış etmemek ve daha çok çalışmak sizi başarıya götürecektir.

Girişimcilikte Dizayn

Senden Bir Şey Olmazı Kim Söylüyor?

Cesaretinizi kıracak kişinin kim olduğuna ve neler yaptığına bakmalısınız. Sizin umutlarınızı kıran kişinin her hangi bir art niyeti olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Söyledikleri şeyler mantıklı geliyorsa, akıl almayı düşünmelisiniz. Size tecrübelerini aktaran kişilerden mutlaka yardım alın. Bu sözden sonra gerekçesini mantıklı bir şekilde açıklıyorsa, iyice düşünmek gerekir. Sadece senden bir şey olmaz deyip sizi aşağılayan birilerine karşı duyarsız kalabilirsiniz. Bu tür kişileri ciddiye almaya gerek yoktur. Sözü söyleyenin kim olduğuna iyice bakmak gerekir. Bir seçim yapacakken seçimin kimin kararı olduğuna ve hayalin kimin olduğuna iyi karar vermek gerekir. Tercih edilen mesleği aile mi seçiyor yoksa siz mi?

Kişilerin “Senden ne olur?” sorusunu kendilerine sorması gerekir. İlk önce kendini tanımak, daha sonra hedefleri belirlemek anlamlıdır. Sizin ilerleyeceğiniz yoldan gitmiş insanların düşüncelerini ve tecrübelerini almak daha akıllıca olacaktır.

Haluk Tatar ve Ezgi Gürkaş’ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir