Bitcoin ve Ethereum

SEC Başkanı Gensler, Ethereum ETF’lerinin Eylül Ayına Kadar Tamamen Onaylanması Gerektiğini Söyledi

Ekonomi ve Para

SEC Başkanı Gensler, Ethereum ETF’lerinin Eylül Ayına Kadar Tamamen Onaylanması Gerektiğini Söyledi

SEC Başkanı Gensler, Ethereum ETF’lerinin Eylül Ayına Kadar Tamamen Onaylanması Gerektiğini Söyledi

  • Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, Ethereum ETF’lerinin gerçekten zaten onaylanmış olduğunu ve geriye kalan tek şeyin personel düzeyinde kayıt ayrıntılarının belirlenmesi olduğunu öne sürdü.
  • Gensler, uyumsuz kripto endüstrisi hakkındaki şikayetlerini tekrarladı, ETH’nin bir emtia olup olmadığı konusunda yanıt vermekten kaçındı ve CFTC’nin kripto piyasalarını denetlemeye hazır olmadığını savundu.
  • Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı Rostin Behnam da ajansının tahmin piyasalarında seçim sözleşmelerini yasaklama çabalarına değindi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler Perşembe günü yapılan bütçe duruşmasında senatörlere, Ethereum’un eteri {{ETH}} ile işlem gören borsa yatırım fonları (ETF’ler) için nihai onayların bu yaz tamamlanması gerektiğini söyledi.

Gensler, Senato Ödenek Komitesi’nin bir alt komitesine, piyasa düzenleyicisinin bütçesini gerekçelendiren bir duruşmada, bir grup ETF’nin ilk onayından sonra sürecin “sorunsuz çalıştığını” söyledi. Ajans daha önce ilk başvuru turunu kabul etmişti ancak S-1 olarak bilinen son kayıt gerekliliklerinin artık “personel düzeyinde” ele alındığını söyledi.

Bu başvurular onaylandıktan sonra, yeni ETF’ler listelenebilir ve daha geniş pazarlar, {{BTC}} tutan Bitcoin spot ETF’lerinin daha önceki kurulumuna benzer şekilde, gerçek Ether tutan ticareti kolay fonlara açılabilir. SEC, başlangıçta federal mahkeme kurumun konuyu yanlış yönettiğine karar verene kadar Bitcoin ETF’lerine yönelik çabaları engellemişti ve Gensler, SEC’in o zamandan beri bu kararı takip ettiğini ve bunlara izin verdiğini söyledi.

Doğrudan ETH’nin bir emtia olup olmadığı sorulduğunda Gensler, ajansının bu varlık üzerinde tuttuğu belirsiz pozisyonu sürdürerek evet veya hayır şeklinde yanıt vermedi. Aynı duruşmada Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam, bunun bir emtia olup olmadığı sorulduğunda “Evet” yanıtını verdi.

Çeşitli tokenlar için uygun ABD gözlemcisini aramaya çalışırken bu soru önemlidir

SEC, menkul kıymet tokenlarını denetleyecek ve CFTC, geri kalanı üzerinde yetkiye sahip olacak. Gensler, dijital varlıkların büyük çoğunluğunun menkul kıymet olarak kabul edilmesi gerektiğini defalarca söylese de, kurumunun yaptırım eylemlerinde listelediği varlıklar dışında hangilerinin hangi sepete sığacağını belirlemeyi reddediyor.

Gensler, tokenların çoğunun kayıtsız kaldığı ve menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği yönündeki iddiasını tekrarlayarak, “Kriptoların tümü kripto menkul kıymetler olmasa da – bazıları Başkan Behnam’ın yetki alanı altındadır – halka açıklama yükümlülüğü olanlardır.” dedi.

Her iki ajansın da başkanlığını yürüten Gensler, sektörün kurallara “göz attığını” söyledi. Ayrıca CFTC’nin şu anda ifşa temelli bir gözetim sistemini denetlemek için iyi hazırlıklı olmadığını, çünkü SEC’in aksine yaptığı şeyin bu olmadığını öne sürdü.

Behnam, CFTC’nin, Kongre’deki yasal çabaların kesinlikle yönlendireceği gibi, kripto ticaretini denetleme konusunda daha fazla sorumluluk alması durumunda, kripto piyasalarını denetlemek için hala gerekli otoritelerin bazılarına sahip olmadığını belirtti.

“Amerikan sermaye piyasalarını ve türev piyasalarını gerçekten bu kadar güçlü kılan geleneksel düzenleme araçlarına (kayıt, saklama, gözetim, gözetim) sahip değiliz” dedi ve CFTC’nin bunun gerçekleşmesi için daha büyük bir bütçeye ihtiyaç duyacağını ekledi.

Behnam’a ayrıca PredictIt, Polymarket, Zeitgeist ve Kalshi gibi firmalarda popüler hale gelen tahmin piyasaları ve ajansının seçimlerin sonucunu tahmin eden sözleşmelere karşı duruşu da soruldu. Ajansı yakın zamanda bu tür sözleşmeleri engellemek için harekete geçti .

Behnam, “Şu anda ihtiyacımız olan son şey seçimlerin metalaştırılmasıdır” dedi. “Benim görüşüme göre bu, mevcut yasalara açıkça aykırı ve bunların yasaklandığından emin olmak için adımlar atıyoruz” dedi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: coindesk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir