İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Sebze ve Meyve Fiyatları Neden Artıyor? Üretimde Ölçeklendirmenin Gerekliliği

Sebze ve Meyve Fiyatları Neden Artıyor? Üretimde Ölçeklendirmenin Gerekliliği

Sebze ve Meyve Fiyatları Neden Artıyor

Sebze ve Meyve Fiyatları Neden Artıyor? Üretimde Ölçeklendirmenin Gerekliliği yazımızda sebze ve meyvelerin fiyat artışının nedenleri, paranın çöpe gitmesinin nedeni ve dövizin artmasının fiyatlara olan etkisini yazdık.

Sebze ve Meyve Fiyatları Neden Artıyor? Pazarda Kimse Mutlu Değil

Sebze ve meyve fiyatları artışları kimi zaman aşırı artsa da bu durum ülkenin kronik bir sorunudur. Sebze ve meyve pazarında hiç bir taraf mutlu değildir. Üretici, halci, tüccar, perakendeci ve tüketici mutlu değildir. Perakendeci halden aldığı ürünü %80-100 oranında fiyat artırarak ürünü satmasına rağmen mutlu değildir. Bu durum hiç kimse mutlu değildir ve paranın kimde olduğu da bilinmemektedir. Herkes ürünleri döndürmektedir bunun nedeni de planlama olmamasıdır. Planlama ve sürdürülebilirliğin olmaması fiyatların sürekli olarak artmasına neden olmaktadır. Sebze ve meyvelerdeki bu fiyat artışları ve azalışları ülke kurulduğunda beri konuşulmaktadır.

Ahmet Maranki'den

Üretimde Ölçek

Bu işin çözümü ise üretimde ölçektir. Üretici başka hiçbir aracıya (paketleme, markalaşma, ürünü toplama, hazırlama, sevk etme) ihtiyaç duymadan hazırlayabilecek bir ölçeye kavuşmalıdır. Üretici üretimde ölçeklenerek mutlu olacaktır. Paranın nerede olduğu sorusuna gelince şuanda bir kısmı çöpe gitmektedir. Üretimde eksik olan soğuk zincir, planlama ve üreticiler güçlü olmadığı için 100 milyar TL’lik bir büyüklüğün 25 Milyar TL‘si daha tüketicilere gelmeden çöpe gitmektedir. Bu maliyet direkt fiyatlara yansıtılmaktadır. Bunun yanında evlerde çöpe atılan sebze ve meyvelerde vardır. Üretim yeterince var fakat bir kısmı direkt çöpe atılmaktadır.

Patates ve soğanın normalden pahalı olması bu etkenlerin yanında tarlaların hastalanması, yeni ürünlerin daha çıkmamasıdır. Sebze ve meyve satışlarında en ufak bir terslikte fiyatlarda artış yaşanabilmektedir. Perakende kısmında doğru satış kanalları ve uygun rekabet ortamının sağlanması da fiyatları düşürecektir. Sadece büyük marketlerden alışveriş yapmak fiyatları düşürmede etkili olmayacaktır.

Renkli Meyve Bahçesi

Döviz Girdilerinin Sebze ve Meyve Fiyatlarını Artırması

Genel sorun içinde bir başka sıkıntı girdilerin dolar üzerinden yazılmasıdır. Üretici, halci, tedarikçi ve marketçilerin girdileri inanılmaz bir şekilde artmıştır. Bu maliyetlerin artması da ürünlerin satış fiyatlarını arttırmaktadır. Dolar endeksli girdilerin olması da ciddi oranda fiyatların artmasına neden olmuştur.

Herkesin Kendi İşine Odaklanması Gerekir

Herkes kendi işine odaklanmalıdır. Üretici malını iyi üretmeye odaklanmalıdır. Halci malı iyi toptan satmalıdır. Perakendeci de ürünleri tüketiciye satsın. Kendi üretim yapmasın. Piyasa doğru şekilde oluşsun. Bu şekilde tüketici pahalı ürün yiyorsa daha iyi açıklaması yapılabilir. Zaten herkes kendi işini en iyi şekilde yapacağı için sorun yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Kimse mağdur olmazsa sorunda çözülecektir.

Sebze ve Meyve Fiyatları Neden Artıyor? Üretimde Ölçeklendirmenin Gerekliliği-TürkHal Genel Koordinatörü İbrahim Yanık’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir