Samsung Mobil Yongaları Güçlendirme

Samsung, Mobil Yongaları Güçlendirmek İçin AMD Desteğini Aldı

Bilim ve Teknoloji

Samsung, Mobil Yongaları Güçlendirmek İçin AMD Desteğini Aldı

Samsung, Mobil Yongaları Güçlendirmek İçin AMD ile Çalışıyor

Samsung Electronics Co., şirket ezeli rakibi Apple Inc.’in iPhone’larının oyundaki hünerleriyle daha iyi rekabet etmeye çalışırken, Advanced Micro Devices Inc. (AMD) grafikleriyle desteklenen ilk mobil işlemcisini tanıttı.

Yeni Exynos 2200 işlemci, Samsung’un en gelişmiş 4nm üretim süreci kullanılarak üretildi ve PC grafik kartlarında ilgi gören yüksek kaliteli grafiklere gelişmiş bir yaklaşım olan ışın izleme için donanım desteğine sahip endüstrinin ilk mobil yongası. AMD’nin RDNA 2 mimarisi üzerine inşa edilen ve Xclipse olarak adlandırılan grafik yongası, Samsung’un duyurusunda konsol ve mobil performans arasındaki boşluğu kapatacak şekilde tanımlanıyor.

AMD kıdemli başkan yardımcısı David Wang, “Samsung’un Xclipse GPU’su, Exynos’ta planlanan çok sayıda AMD RDNA grafik neslinin ilk sonucudur” dedi.

Samsung, bazı pazarlardaki kendi amiral gemisi Galaxy cihazlarında genellikle kendi Exynos işlemcilerini kullanır ve Vivo gibi, telefonlarında silikon kullanan müşterileri vardır. Apple’ın kendi tasarladığı A serisi işlemcileri ve Qualcomm Inc.’in Snapdragon serisi, Samsung’un kendi çiplerini üretebilme avantajına rağmen, geleneksel olarak mobil ortama hakim oldu.

Şu anda seri üretimde olan sekiz çekirdekli Exynos 2200 çip üzerinde sistem, en yeni Armv9 merkezi işlem çekirdeklerini ilk kullananlar arasında yer alıyor ve yapay zeka görevlerine odaklanan yerleşik bir sinir işleme birimi içeriyor. Samsung’a göre NPU’nun performansı bu nesli ikiye katladı. Bu yıl Android akıllı telefonların kalbinde yer alacak olan çipte 5G kablosuz bağlantı da yer almaktadır.

Kaynak: bloomberg.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir