İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Samsung Galaxy Note 7 Ülkelerde Yasaklanmaya Devam Ediyor

Samsung Galaxy Note 7 Ülkelerde Yasaklanmaya Devam Ediyor

Samsung Galaxy Note 7

Samsung Galaxy Note 7 Ülkelerde Yasaklanmaya Devam Ediyor önce ABD tarafından ardından da Kanada tarafından uçuşlarda kullanıma ve taşınmaya yasaklandı.

Samsung Galaxy Note 7 Ülkelerde Yasaklanıyor

ABD Ulaştırma Bakanlığı, Samsung Galaxy Note 7 model cep telefonlarının uçaklara sokulmasını yasakladı. Samsung‘un geçtiğimiz günlerde üretimini durdurduğunu açıkladığı Galaxy Note 7 marka telefonlarının, pillerinin ısınarak patlamaya yol açtığı, kullanıcılarına ve eşyalarına zarar verme riski olduğu belirtilmişti. Her an patlama olasılığı sebebiyle önlemler  alınmaya başlandı. ABD sivil havacılık dairesi FAA da geçtiğimiz günlerde uçak yolcularının, seyahat sırasında söz konusu telefonları kapatmalarını ve şarj etmemelerini istemişti. ABD Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx, Amerika vatandaşlarına uyarısını yaparak şöyle konuştu: “Bu telefonları uçaklarda yasaklamanın bazı yolcular için sorun yaratacağının farkındayız ancak; uçuş güvenliği en önemli önceliğimizdir. Uçakta olası bir yangın, bir çok kişinin hayatını riske sokar” dedi.

Samsung Galaxy Note 7
Yasaklanıyor

Kanada Ulaştırma Bakanlığı

Güç ünitelerinin ısınması ve patlaması sorununun henüz çözülememesi nedeniyle Samsung’un Galaxy Note 7 model telefonunu kargo dahil tüm ticari uçuşlarda yasaklama kararı aldı. Amerika’nın ardından komşusu olan Kanada’dan da Samsung firmasına bir darbe geldi. Yolcuların söz konusu telefon modelini üzerlerinde veya bagajlarında bulunduramayacağını açıkladı. Açıklamada, Galaxy Note 7’yi yanında, valizinde veya kargosunda bulundurup beyan etmeyenlere de cezai işlem uygulanacağı kaydedildi. Bakanlığın kararının ardından Kanada Havayollarından (Air Canada) yapılan açıklamada, söz konusu telefon modelinin uçuş güvenliğini yüksek derecede riske attığı ve uçaklara alınmayacağını duyuruldu.

Bizi ilgilendiren aşamada ise Samsung Electronics Türkiye, Galaxy Note7 Değişim Programını eski ve yeni tüm seri Galaxy Note7 cihazlarını kapsayacak şekilde düzenlediğini açıkladı.

18 Ekim – 11 Kasım 2016 arasında geçerli olacak program, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bilgisi dâhilinde hazırlandı. Programın tüm detayları resmi web sitesinden duyuruldu. Samsung firması, eski ve yeni seri ayrımı olmaksızın tüm Galaxy Note7 sahiplerinin cihazlarını kapatmalarını ve Değişim Programı’na katılmalarını talep ediyor. Değişim Programı, BTK kaydı olan tüm Galaxy Note7 kullanıcılarına açık olacak. Samsung Galaxy Note 7 kullanıcılarının öncelikle ülke çapında 250’ye yakın noktada bulunan Samsung Servis Merkez’lerinden birine başvurmaları gerekiyor.

Samsung Galaxy Note 7
Patlama

Müşterilere İki Seçenek Sunulacak

Galaxy S7 edge’i (32Gb hafıza) tercih eden müşterilere, 600TL geri ödeme yapılacak ve telefonlarını herhangi bir Samsung Yetkili Bayi’nden alabilecekler. Para iadesini tercih eden müşterilere ise, 3.600 TL ücret iade edilecek. Galaxy Note7 aksesuarlara ait bedeller de müşterilere iade edilecek. Galaxy Note7’yi operatör üzerinden sözleşme ile almış kullanıcılar ise Galaxy S7 edge (32Gb hafıza) değişiminden yararlanabilir veya hiçbir ek maliyet yansıtılmadan sözleşmesini iptal edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir