HaberSağlıkYaşam

Şampuan ve Makyaj Malzemelerindeki Kimyasallar Erken Ölümle Bağlantılı

Şampuan ve Makyaj Malzemelerindeki Kimyasallar Erken Ölümle Bağlantılı

Şampuan ve Makyaj Malzemelerindeki Kimyasallar Tehlike Saçıyor

  • Yeni bir çalışmada ftalat maruziyeti erken ölümle bağlantılıydı.
  • Kimyasalların hormonları bozduğu ve bir dizi sağlık sorununa yol açtığı bilinmektedir.
  • Genellikle yiyecek saklama kaplarında, tuvalet malzemelerinde ve bazı çocuk oyuncaklarında bulunurlar.

Salı günü Çevre Kirliliği’nde yayınlanan yeni bir araştırma, ftalat adı verilen yaygın bir kimyasal sınıfına maruz kalmanın erken ölümlerle, özellikle kalp hastalığından kaynaklanan ölümlerle bağlantılı olduğunu buldu.

İnsan yapımı kimyasallar, gıda saklama kapları, şampuan, makyaj , parfüm ve çocuk oyuncakları dahil olmak üzere yüzlerce tüketici ürününde bulunmaktadır.

Bilim adamları onlarca yıldır ftalatların önemli hormon fonksiyonlarına müdahale edebileceğini biliyorlardı. Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü, en küçük hormonal bozulmaların bile, gelişim ve üreme sorunlarının yanı sıra beyin ve bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere önemli etkilere neden olabileceğini söyledi.

Ftalat maruziyeti, çeşitli çalışmalarda açıkça obezite, diyabet ve kalp hastalığı ile ilişkilendirilmiştir.

“Bu kimyasalların sabıkası var,” Leonardo Trasande, Çevresel Tehlikelere Soruşturma NYU Langone Merkezi’nin baş yazarı ve yönetmen, anlattı. “Ve işin gerçeği şu ki, tüm kanıtlara baktığınızda, akıldan çıkmayan bir endişe kalıbı sunuyor.”

NYU Grossman Tıp Fakültesi’ndeki Trasande ve meslektaşları, yaşları 55 ile 64 arasında değişen 5.000’den fazla yetişkinden alınan verileri analiz ettiler. İdrarlarında en yüksek düzeyde ftalat bulunanların, özellikle kalp krizinden, beklenenden daha erken ölme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldular.

Çalışma, yılda 91.000 ila 107.000 Amerikalı yetişkinin bu kimyasallara bağlı erken ölümlere maruz kaldığını hesapladı. Yazarlar bu erken ölümlere bir fiyat etiketi koydular: Ekonomik üretkenlik kaybında her yıl tahmini 40 milyar ila 47 milyar dolara mal olmaktadır.

Top Havuzundaki Tehlikeler Çocuklar

‘Her yerde kimyasallar’ yenildiğinde veya solunduğunda risk oluşturabilir

Ftalatlar genellikle daha uzun ömürlü olmaları için ürünlere eklenir. Çeşitli plastik borular ve bazı çocuk oyuncakları kimyasalları içerebilir, bu nedenle kırılmaları daha zordur ve banyo malzemeleri ve kozmetik ürünleri genellikle kokuyu korumak için ftalatlar içerir.

Kimyasal sınıf o kadar yaygındır ki, ftalatlar “her yerde kimyasallar” olarak adlandırılır. Kimyasallar solunduğunda veya yutulduğunda tehdit oluşturur, bu nedenle çocuklar özellikle yüksek risk altındadır. Ellerini ağızlarına sokma eğiliminde olduklarından onlar için daha tehlikelidir.

Insider’a gönderdiği bir e-postada Trasande, ftalatları tutmak için bir ipucu listesi paylaştı. Evinin dışında:

  • Kokusuz losyonlar ve çamaşır deterjanları kullanın.
  • Kokusuz temizlik malzemeleri kullanın.
  • Yiyecekleri tutmak ve saklamak için cam, paslanmaz çelik, seramik veya ahşap kullanın.
  • Konserve ve işlenmiş versiyonları yerine taze veya dondurulmuş meyve ve sebzeler satın alın.
  • Oda spreylerinden ve No. 3, No. 6 ve No. 7 olarak etiketlenmiş tüm plastiklerden kaçının.
  • Mikrodalga ve makinede bulaşık yıkama plastiklerinden kaçının.
Çöpünü Getir

Sektör Liderleri Geri Çekildi

ABD kimya, plastik ve klor endüstrilerini temsil eden Amerikan Kimya Konseyi, CNN toksisitedeki farklılıkları göz önünde bulundurmak yerine tüm ftalatları tek bir grupta topladığı için çalışmayı “açıkça yanlış” olarak nitelendiren bir ifade kullandı.

Ancak Trasande, Insider’a ACC’nin yanıtının “tahmin edilebilir şekilde tütün endüstrisi tarafından çalışmalar bu zararın kanıtını gösterdiğinde kullanılanlara benzer” olduğunu ve konseyin çalışmanın bulgularıyla çelişecek hiçbir kanıt sağlamadığını söyledi.

Şampuan ve Makyaj Malzemelerindeki Kimyasallar Erken Ölümle Bağlantılı-Kaynak: Andrea Michelsoninsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir