Tarım ve HayvancılıkYaşam

Saksıda Sebze Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Sebze Nasıl Yetiştirilir? yazımızda en rahatlatıcı hobilerden olan saksıda sebze ve çilek yetiştiriciliğini yazdık.

Saksıda Sebze Yetiştiriciliği

Evinizde rahatlıkla sebze ve meyve yetiştirebilirsiniz. Ev sebzeciliği edinebileceğiniz en rahatlatıcı hobiler arasındadır. Vücudunuzda bulunan negatif ve pozitif elektrik toprağa geçerek rahatlamanızı sağlar. Saksı, toprak ve suyla doğal sebze ve meyvelerin sahibi olabilirsiniz. Bahçesi olmayanlar saksıların içine toprak koyarak yetiştiriciliğe başlayabilir. Öncelikle saksıların büyüklüğü yetiştireceğiniz sebze ve meyvelerin büyüklüğüne, genişliğine ve kök sistemine uygun olmalıdır.

Mümkün olduğunca sebzecilikte büyük saksı iyi olarak kabul edilmektedir. Saksı alındıktan sonra hemen toprak doldurulmaması gerekir. Saksıların altında birkaç tane hava deliği bulunmaktadır. Eğer bu delikler olmazsa dökülen su direne edip gitmez ve bitkiler bu suda boğulurlar. Bu nedenle de bu deliklerin çalışması gerekir. Yani çamur ile deliklerin tıkanmaması gerekir. Suyu her zaman deliklerin süzmesi gerekir. Bunun içinde birkaç tane taşı deliklerin üzerine koyun. Artık toprağı saksıya doldurabilirsiniz. Toprağı da en üstüne kadar doldurmayın. Üstünde su payı bırakmalısınız.

Saksıda Çilek

Saksıda Çilek Yetiştirme

Örnek olarak çilek fidelerini saksıya dikelim. Çilek fidesinin kök kalıbını mümkün olduğunca bozmadan toprağa yerleştirin. Gübrede ekleyebilirsiniz. Çilek fidesini çok bastırmadan toprağın üzerine koyun ve biraz toprağı açarak çileği yerleştirin. Diğer çilek fidelerini de kökleriyle birlikte yan yana dizin. Çilekleri birbirine çok yakın yerleştirmeyin. Büyüdüklerinde birbirlerinin suyuna, yemeğine, güneşine bulaşmamaları için aralarında boşluk olmalıdır. Elinizle toprağı hafifçe düzeltin ve saksıyı sert bir zemine 3 kere vurun. Bu şekilde toprak yerine oturmuş olur. Köklerinin etrafında dolaşarak yapraklarını ıslatmadan ilk su olan can suyunu verin. Saksıyı balkona veya hava alacak evin bir bölümüne yerleştirin.

Çilekler meyve vermeye başladıktan sonra çilekleri dalından toplayarak yemenin vermiş olduğu mutluluk da ayrı bir güzelliktir. Bu aşamada bu rahatlatıcı hobinin ne kadar değerli olduğunu anlayacaksınız. Aynı şekilde domates, biber ve kabağı rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Erkan Şamcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir