Sahte Parfüm Zararları

Sahte Parfüm Zararları yazımızda son yıllarda parfümlerin fiyatlarının artmasıyla sahte parfümlerin yapılıp daha ucuza satılarak insanların sağlığıyla oynanmasını ve orijinal parfümün nasıl anlaşılacağını yazdık.

Sahte Parfüm Zararları Nelerdir?

Ülkemizde sahte parfüm üretim adedi oldukça fazladır. Merdiven altı üretilen bu sahte parfümler denetlenemediği için sağlığa büyük zararları olmaktadır. İçerisindeki kimyasallar vücuda sıkıldığında birçok hastalığın kişide oluşmasına neden olmaktadır. Ucuza parfüm alayım derken sağlığınızdan olabilirsiniz. Sahte parfümlerin şişeleri de orijinal şişelerine benzetilerek satılmaktadır.

Sahte parfümler %97 oranında sentetik petrol ürünlerinden yapılmaktadır. Sentetik petrol ürünlerinin kanserojen etkileri bulunmaktadır. Başta egzama olmak üzere, kızarıklıklar, kaşıntı, kabarma durumları en sık rastlanan yan etkileridir. Sahte parfümlerin sürekli kullanılması deride kalıcı etkilere neden olmaktadır. Koklandığında da akciğerin zarar görmesine neden olmaktadır. Özellikle internet ortamlarında ve piyasa fiyatının altında satılan parfümler, sahte parfümler sınıfında gözükmektedir.

Evde Parfüm Yapımı

Parfümlerin Orijinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

  • Orijinal parfümlerin rengi açıktır. Sahte parfümlerde renklendirici fazla olduğu için renkleri kapalıdır.
  • Orijinal parfümlerin ambalajları özenli bir şekilde paketlenirken, sahte parfümlerin dış ambalaj ve kutuları sadedir.
  • Parfümün kalıcılığı da önemli bir etkendir. Orijinal parfüm de kokuyu sıktığınızda uzun süre gitmemektedir. Sahte parfüm de ise kalıcılığından eser yoktur.
  • Dünyaca ünlü parfümlerin kendine özel kutularda barkod numaraları vardır. Bu numaraları internet sitelerinden sorgulatarak orijinal olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz.

Dr. Mehtap Kıdır’ın videosundan yardıma alınmıştır.

Yorum yapın