Sahte Döner Nasıl

Sahte Döner

Haber Sağlık Yaşam

Sahte Döner yazımızda et fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bazı et ve döner yemeği veren firmalar sahte et üreterek insanların sağlığı ile oynamaktadır, bu konu hakkında yazdık.

Sahte Döner Hilesi

Gıda sahtekarları et dönerinin gerçeği aratmaması için, içine değişik maddeler katıp insanları kandırmaktadır. Kırmızı etin görüntüsünü elde etmek için kümes hayvanlarının artıklarına şerbet boyası koymaktadır. Bu tuzağa düşene döner severler sağlığından olmaktadır. Kırmızı etin güvenilir yerlerden alınması gerekir. İnsanların sağlığını hiçe sayan sahtekarların oyununa gelinmemelidir. Sahte dönerler piyasada oldukça fazla bulunmaktadır.

Endüstriyel Piliçler

Tavuk Artıkları Et Yerine Satılıyor

Et yerine kullanılan sağlıksız şeyin rengi lohusa şekerinden kendisi ise tavuk artıklarından elde edilmektedir. Etin kilosunun 50 TL olması nedeniyle bazı işletme sahipleri etin maliyetini düşürmek için bu yöntemi kullanmaktadır. İnsanların sağlığı ile oynadıkları umurlarında bile değildir. Et yerine satılan şeyin içerinde soya küspesi, tavuk kıkırdağı, tavuk göğsü, kuzunun zarı, tavuk parçaları, tavuk tırnağı, sakatatlar ve daha bir sürü şey bulunmaktadır. Tüm bu malzemeleri karıştırdıktan sonra et rengini alması için gıda boyası olan lohusa şekeri kullanılmaktadır. İnsanların dönerli bir yemek alırken mutlaka fiyatına bakmaları gerekiyor. Normalinden ucuz satılan bir döner aldıysanız, o etten şüphe duyabilirsiniz. Sahte et ile gerçek etin görünümlerinde pek bir farkı yoktur. Gerçek ete benzetebilmek için sahtekarlar üzerinde iyi çalışmıştır.

Tavuk Döner yapımı

Güvenilir Yerlerden Et Alın

Sahta et üretenler önce tavuk etini ve diğer sağlıksız parçaları kıyma makinesinde geçiriyor. Lohusa şerbetini içine dökerek et kıvamına getirmek içinde güzelce yoğuruyor. İkisini yan yana getirdiğinizde aralarında pek bir fark olmadığını göreceksiniz. Mutlaka güvendiğiniz yerlerden etinizi yemenizi öneririz. Sağlığınızın elinizden gitmemesini bu tür önlemlerle alabilirsiniz. Sahte döneri hazırlarken yine aynı işlem uygulanmaktadır. Sahte etler şişlere geçirilip aralarına kuzu kıyması (kuzunun döş kısmı) koyarak tatlandırılmaktadır. Sahta döneri yiyen kişiler maalesef sahte olduğunu anlayamamaktadır. 100 gramlık bir et döneri belirli bir fiyat altında almanız mümkün değildir. Sahte et yediğinizi ancak midenizin ağrıması sonucu anlayabilirsiniz. Sandviç döner yiyenler 12-13 TL altında döner yemesinler. Sağlığınız elden gittiği zaman bir daha zor geri kazanırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir