Sağlıkta Şiddete Karşı Beyaz Kod Uygulaması

Sağlıkta Şiddete Karşı Beyaz Kod Uygulaması yazımızda son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet uygulamalarına karşı çıkarılan beyaz kod çözümünü yazdık.

Sağlıkta Şiddete Karşı Beyaz Kod Uygulaması Hakkında Bilgi

Bugüne kadar 35 bin kişinin başvurup destek aldığı beyaz kod uygulamasına her geçen gün ilgi artmaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artması nedeniyle, sağlık çalışanları mağdurlarına 24 saat kadar destek verilmektedir. Sağlık Bakanlığı, beyaz kod uygulamasıyla sağlıkçıların yanında yer almaktadır. Beyaz kod uygulaması aslında yeni bir uygulama olmamakla birlikte şiddet olaylarının artmasıyla gündeme oturmuştur. İlk olarak 14 Mayıs 2012’de beyaz kod birimi hizmete başlamıştır. Bu kapsamda hizmet veren alo 113 telefon hattı kurulmuştur. 24 saat boyunca kesintisiz bu hat hizmet vermektedir. Şiddet mağdurlarına hukuki destek sağlanmıştır. Beyaz kod uygulaması sayesinde şiddet mağduru, şiddeti uygulayan kişi ile yüz yüze gelmemektedir. Bu sayede mağdur kişiler korku, tedirginlik yaşamamaktadır.

Başvuru yapıldıktan sonra tüm süreci Sağlık Bakanlığı takip etmektedir. Beyaz kod uygulamasının mobil ve tablet versiyonlarının geliştirilmesi de tamamlanmıştır. Sağlık çalışanları uygulamayı telefonlarına yükleyerek yararlanabilmektedir. App Store ve PlayStore’da Beyaz Kod olarak aratarak telefona yükleyebilirsiniz.

Halk Sağlığı Hizmetleri

Beyaz Kod Uygulaması Kullanım Sonuçları

Beyaz kod kullanan kişi sayısı 34.510’dur. 310 arama kapsam dışı bırakılmıştır. 23 bin 466 kişiye hukuki yardım yapılmıştır. 21 bin 109 olayı savcılık incelemektedir. 7 bin 847 kişinin soruşturması tamamlanmıştır. 21 bin 109 olay savcılığa sevk edildi. 4 bin 764 kişinin iddianamesi mahkemeye gönderilmiştir. 2 bin 266 kişinin kovuşturması tamamlandı. 469 kişi beraat ederken 1690 kişi mahkum edildi. 17 kişi ile de uzlaşma yoluna gidilmiştir.

Beyaz Kod Uygulamasına Giriş İçin Tıklayın.

Sağlıkta Şiddete Karşı Beyaz Kod Uygulaması.

Yorum yapın