İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Sağlık Taraması Nedir?

Sağlık Taraması Nedir?

Sağlık Taraması Hakkında

Sağlık Taraması Nedir? yazımızda sağlık taraması yaptırmanın önemini, hangi sağlık taramasının doğru olacağını ve yapılacak olan sağlık risk analizinin size olumlu katkılarını yazdık.

Sağlık Taraması
Doktor kontrolü

Sağlık Risk Analizi Yaptırmak

Sağlık taramasını uzman kliniklerden yaptırabiliriz. Sağlığımızın genel durumunu bu kontroller sayesinde öğrenebiliriz. Size yapılacak tahliller ve testler ile eğer sizde bir hastalık var ise önceden önleminizi almanızda yarar sağlar. İlerleyecek olan hastalığın bulunması ile erken teşhis koyularak tedavisine başlanılarak iyileşmeniz daha kolay olur ve başarılı olma derecesi çok çok artar. Sizin yaptığınız bu uygulama risk analizi olmaktadır. Sağlığınızın risk analizini yaparak önlem almış olursunuz. Her yaşın ve dönemin riskleri farklı olur o yüzden kişisel olarak sağlık risk analizi yaptırılır. 30 yaşında olan bir kişi ile 60 yaşında olan bir kişinin yaptıracağı kontroller daha farklı olmaktadır. Cinsiyet, yapmış olduğunuz iş, yaşama biçimi, genetik faktörler gibi unsurlar size yapılacak olan sağlık taramasını özgün hale getirir.

Sağlık Taraması-Check-up

Sağlık Taraması Nedir?

Şuan yapılan sağlık taramalarında birçok eksikliğimize bakılmamaktadır. Kişi check-up yaptırdığı zaman olumlu sonuçları gördüğünde rahatlıyor, fakat derinlemesine analiz yapılmadığı için neyin eksik veya neyin fazla olduğunu tam olarak o yapılan testlerde göremiyor. Ayrıntılı olarak yapılmayan testler neticesinde sizde var olan veya olmayan rahatsızlıklar gün yüzüne çıkamamaktadır. Size verilen bir kaç basit sonuç ile mutlu oluyorsunuz o kadar. Sağlık analizlerinde sadece kan testi yaptırmak asla yeterli olmayacaktır. 50 yaşın üstündeki her bireyin sağlık taraması yaptırırken kolonoskopi yaptırması ve bağırsaklarının durumuna baktırması gerekiyor.

İkinci beyin olarak kabul edilen bağırsak sisteminin ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Bağırsakta oluşan bir kanser öncesi durumu öncesinde fark edip o yabancı cisim vücuttan atılarak kanserin başlamadan bitirilmesi sağlanabilmektedir. Çünkü kolon kanseri 6-7 yılda oluştuğu için erken teşhis burada çok önemli bir yer tutuyor. Kalp sağlığı testlerinde sadece Ekg yaptırmanız yetmez bunun yanında da efor testi yaptırarak kalbinizin gücünü ölçtürmeniz gerekir.

Genetik doktor

Doğru Sağlık Taraması

Gideceğiniz doktorunuza sağlık risk analizi yaptırmak istediğinizi söyleyin. Öyle basit bir check-up değil ayrıntılı bir sağlık taraması isteyin. Gitmiş olduğunuz hastane size sadece isim soy isim sorup sizi sisteme gönderiyorsa orada daha fazla kalmanıza gerek yok. Hele ki size çok ilaçlı bir reçete yazdıysa o reçetenin size bir yararı dokunmayacaktır. Size anne ve babanızın hastalıklarını soruyor, sizin geçmişteki hastalıklarınızı soruyor, kullandığınız ilaçları soruyor, şimdiye kadar ki şartlarınızı ve yapmış olduğunuz işi soruyor, genetiğinizi soruyor ve çevrenizi soruyor ise orada sağlık risk analizini rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir