İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Sağlık Sorunu Haline Gelen Kilolu Olma Durumu

Sağlık Sorunu Haline Gelen Kilolu Olma Durumu

Sağlık Sorunu Haline Gelen Kilolu Olma

Sağlık Sorunu Haline Gelen Kilolu Olma Durumu yazımızda vücudumuza aldığımız aşırı yiyecekler nedeniyle oluşan yağlar, kiloların bizi nasıl kötü etkilediğini ve neler yapmamız gerektiğini yazdık.

Sağlık Sorunu Haline Gelen Kilolu Olma

Sağlık Sorunu Haline Gelen Kilolu Olma-Obezite Hastalığı

Günümüzün en çok görülen rahatsızlıklarından olan obezite, kişilerin çok fazla hastalığa yakalanmasına ve hayatı kendilerine zehir etmesine neden olmaktadır. Kilolarından kurtulamama durumu hem psikolojisini hemde bedensel bozuklukları beraberinde getiriyor. Türkiye’de obez sayısı şuan da 2 milyon kişi durumundadır. Kilolu kategorisinde olanları da eklersek 10 milyona yakın kişi kilo problemi çekmektedir. Bu durum hastalıkların da habercisidir. Boğazı tutamamaktan kaynaklı bir sürü hastalıkla karşı karşıya kalana kişiler hayatı kendilerine zehir etmektedir. Aslında düzenli ve sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz veya yürüyüşler hem ruhsal sağlığınıza hemde bedensel ve zihinsel sağlığınıza çok iyi gelecektir. Obezitenin oluşturduğu bazı rahatsızlıklar, şeker hastalığı, hiper tansiyon, uyku apnesi, yürüme bozuklukları ve kanserlerin oluşmasına neden olur. Bunlara bir yakalandınız mı hayatınızdan kolay kolay çıkartamazsınız. Spor yapmaya kalksanız bile aşırı kilolarınız bu aktiviteyi yapmanıza engel olur. Yaşam kaliteniz düşer ve hayat ömrünüz kısalır.

Sağlık Sorunu Haline Gelen Kilolu Olma-Obez
Obezite Oranları

Kilo Fazlalarının Eklemlere Uyguladığı Baskı

Her fazla kilo alımı vücudunuzda baskı oluşturur. Eklemlerde sırtda ve belde zorlanmalar olur. Vücut kitle indeksi rakamlarının her üzerinde kilonuz vücudunuza artı bir yük yükler. Bu yükle hareket ettiğinizde kemikleriniz zedelenmeye başlar. Boyun, diz kapak, bilek ve kıkırdak doku gibi eklemlere yük biner. Her bir kilo fazlanız eklemlerinize 20 kilo kadar baskı uygular. 1 kilo fazlalık 20 kilo, 2 kiloluk fazlalık 40 kilo baskı demektir. Siz 80 kilo iseniz 4 kilo fazlalığınız varsa normal kilonuz kadar eklemlere baskı uygulamış olursunuz.

Vücut kitle indeksinize göre ideal kilonuzu öğrenip fazlanız olup olmadığını bulmalısınız. Bu oluşan ekstradan ağırlık sizi 1 yıl taşır. Sonra yavaştan çökmeye başlar. 2 yıl , 3 yıl sonraları artık dayanamazlar. Kıkırdakları çok zorladığınız için yavaş yavaş kıkırdaklarınız incelmeye ve sesler gelmeye başlar. Burada da kireçlenmeler oluşur. Ardından iki kemik birbirine sürte sürte küçük parçacıklar kopmaya başlıyor. Parçacıklar eklem aralarına girmeye başlıyor. Bu da sizde ağrılara neden oluyor. Tüm fiziksel ağrılar bu zorlamayla birlikte başlıyor. Hayatınız artık ağrısız geçmez oluyor. Ağrı kesici haplar da çok bir fayda vermemeye başlar.

Şişmanlatmayan Tarif

Kahvaltıda yemek üzere; yulaf ezmesinin içine, pekmez, leblebi tozu, pul biber ve bir bardak koyun yağlı sütü koyarak tüketilmelidir. Tokluk hissi verir.

Sağlık Sorunu Haline Gelen Kilolu Olma Durumu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir