İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Yapılacak Projeler

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Yapılacak Projeler

Sağlık Bakanı Recep Akdağ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Yapılacak Projeler yazımızda merak edilen sağlıkla ilgili soruları yanıtladı. Şehir hastaneleri, sağlıklı yaşam merkezleri, sağlık personeli alımları ve destek hattı açılması konularını yazdık.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ: Şehir Hastaneleri Açılmaya Başladı

İlk şehir hastanesi Mersin ilinde açıldı. Bu yıl sonuna kadar 7 adet şehir hastanesini açmayı planlıyorlar. Mersin ve Yozgat illerinde hizmete başlanmıştır. Isparta, Kayseri, Adana, Eskişehir ve Ankara illerinde şehir hastaneleri kurulacaktır. Şehir hastanelerinde birçok hastane bir alanda kurulmaktadır. Ankara’da Bilkent bölgesinde şehir hastaneleri kurulması planlanıyor. Hastalar bir hastanede hastalığına çözüm bulamazsa hemen yanındaki hastanede tekrardan muayene olma imkanı yakalamıştır. Bir hastaneden bir hastaneye ulaşmak çok zor olmaktaydı şimdi ise rahatlıkla istediği hastaneye ulaşabileceksiniz. Belirli bir alanda olduğu için her şeye rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Yapılacak Projeler
Şehir Hastaneleri

Sağlıklı Yaşam Merkezleri

Var olan aile sağlığı merkezlerinin hizmet alabileceği ortak bir merkez oluşturulma olayıdır. Bu merkezde diyetisyenler, psikologlar, fizyoterapistler, spor eğitmenleri, özel hemşireler bulunacaktır. Röntgen ve ultrason gibi hizmetlerde içinde bulunacaktır. Bebek sağlığı ve gelişimi ile ilgili eğitimlerde bu merkezde verilecektir. Aile sağlık merkezinde hastalığını öğrenen kişi gerekli eğitimi almak için sağlık merkezine yönlendirilir. Burada hem eğitimini alır hemde tedavisini olur. Bu iki merkez arasında ücretsiz servislerde koyulacaktır. Ulaşım sorun olmaktan çıkacaktır. Mesela, şeker hastalığı teşhisi koydu size aile hekiminiz. Burada sizi sağlıklı yaşam merkezine yönlendirirler. Şeker hastalığıyla başa çıkmada eğitiminizi burada alırsınız. Böylece hastanın durumu takip edilebilecektir. Aile hekiminin de yükü azalmış olacaktır. Sağlıklı yaşam merkezlerinin yapılması ile aile sağlığı merkezleri de yenilecektir. Komple bir yenilenme çalışması başlatılmıştır.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ-Aile hekimi
Aile hekimi

Sağlık Personeli Alınacak mı?

Türkiye’de nüfusa göre sağlık personeli sayısı az olmaktadır. 16,500 kişilik bir istihdam yapılacağı belirtiliyor. 02-09 Mart tarihlerinde kamuya sağlık personeli olmak için başvurabilirsiniz. 5 bin kişilik ekstra bir istek de oldu. Ama şu anlık 16,500 doktorlar hariç alım yapılması kararı verilmiştir. Aile hekimlerinin sayıları artacaktır. Böylece aile hekiminin baktığı kişi sayısı düşürülmüş olacak. Daha iyi bir hizmet verebilmek için aile hekimi sayısı arttırılması düşünülüyor.

Danışma Hattı Projesi

Bu proje ile aile hekiminize gitmeden telefon ile başınıza gelen hastalık hakkında bilgi ve danışmanlık hizmeti alabileceksiniz. Bu uygulama akşamlar saatleri yapılacaktır.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Yapılacak Projeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir