Sade Yaşamak

Sade Yaşamak yazımızda sade bir yaşam yaşamak isteyenlerin dikkat edecekleri konuları, evde sade yaşamı, sosyal medyada sadeleşmeyi, yemeklerde sadeleşmeyi, giysilerde ve para konularında sadeleşmeyi yazdık.

Sade Yaşamak İsteyenler

Evde sadeleşmeye gitmek için adım adım yol almak gerekir. Biranda tüm her şeyi değiştirmek sadeleşme yolunda işe yaramayacaktır. Bu durum hem size sıkıntılı olur, hemde evin diğer üyelerine sıkıntı olabilir. Çünkü herkes sadeleşmek istemeyebiliyor. Bu durum sadeleşmek isteyen içinde ayrı bir stres kaynağı olmaktadır. Sade yaşamı tercih eden kişiyle birlikte evin diğer üyeleri de sade yaşama katılmayabilir. Sade yaşamı isteyenin bunu kabullenmesi gerekmektedir. Kişinin hobisi ve ilgi alanında kısıtlamaya gitmesi önerilmemektedir. Diğer şeylerde sadeleşmek insanı mutlu edecektir.

Twitter'dan Gelen Mesaj

Sadeleşme de İlk Adım: Para Harcamasını Not Edin

Sadeleşmeye ilk basamak olarak bir ay boyunca harcamış olduğunuz parayı not ederek başlayabilirsiniz. 1 ayın sonunda nelere harcama yaptığınızı ve hangi gereksiz şeylere harcama yaptığınızı gördüğünüzde, tutumlu olma yolunda ilk adımları atmaya başlayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz harcamaları gözünüz ile gördüğünüzde fazla harcamalara karşı önleminizi alabilirsiniz. Kesinlikle işe yaradığını göreceksiniz. Yazmanın faydasını bir kez daha göreceksiniz.

Parayı Kendimize Çekmenin Zihinsel Yolları-Paralar

Telefonda ve Sosyal Medyada Sade Yaşamak

Telefonda geçirilen zaman gittikçe artmaktadır. Özellikle sosyal medya kullanımının bunda büyük bir etkisi bulunmaktadır. Sosyal medya üzerinden sadeleşmeyi tek bir sosyal medya platformuna odaklanarak başlamak gerekir. En sevilen ve kendisini mutlu eden sosyal medyalardan Facebook, Twitter, Instagram v.b sosyal medyalardan sadece biri takip edilmelidir. 3-5 yere dağılmak yerine 1 tanesinde zaman geçirmek sadeleşme adına iyi bir başlangıç olacaktır. Kişi ilgi alanına göre sosyal medya platformunu seçmelidir. Daha sonra yavaş yavaş seçilen sosyal medyada düzenlemeler yaparak, daha az vakit geçirebilirsiniz.

Hazır Giyim Sektörünün Önemi Nedir

Giysilerde Sadelik

Evde sade yaşamda ilk önce kişisel giysilerle başlamak daha doğrudur. Kişisel giysilerde sadeleşmeye gitmek için kıyafetleri ne kadar sıklıkla giydiğinizi ve ihtiyacınız olup olmadığını kontrol ederek elbiseleri azaltabilirsiniz. Anne ve babaların geçmişte yaşamadıkları ve görmedikleri şeyleri, çocuklarının önüne sermesi, onların doyumsuz olmalarına neden olmaktadır. Sadeleşmek bu yönden önemlidir.

Türk Yemek Kültürü

Mutfakta Sadeleşmek

Mutfaktaki malzemelerin aile de bulunan kişi sayısına tam yetecek kadar olması yeterli olacaktır. Bir blenderın 3 tane olması gereksizdir. Her araçtan 1 tane olması yeterlidir. Bozulduğu zaman değiştirebilir veya tamir ettirebilirsiniz. Kaşık, çatal ve bıçakların fazla olması da gereksizdir. Kullanılacak kadar mutfak aracı olması sadeleşme de gereklidir.

Mutfak

Yemekte Sadeleşmek

Yemek konusunda sadeleşmek, sade yaşamak maddeleri arasında en zor yapılacak olanıdır. Türk mutfağının zenginliği ve çok lezzetli yemekleri sadeleşmeyi çok zorlu hale getirmektedir. Misafirliklere gidildiğinde çok fazla yemek yapılması, kişiyi sadeleşmekten uzaklaştırmaktadır. İnsanların yiyebileceği kadar yemek çeşidi yapması gerekir.

Yorum yapın