Sade Yaşamak

sadelesmek

Sade Yaşamak yazımızda sade bir yaşam yaşamak isteyenlerin dikkat edecekleri konuları, evde sade yaşamı, sosyal medyada sadeleşmeyi, yemeklerde sadeleşmeyi, giysilerde ve para konularında sadeleşmeyi yazdık.

Sadeleşmek İsteyenler

Evde sadeleşmeye gitmek için adım adım yol almak gerekir. Biranda tüm her şeyi değiştirmek sadeleşme yolunda işe yaramayacaktır. Bu durum hem size sıkıntılı olur, hemde evin diğer üyelerine sıkıntı olabilir. Çünkü herkes sadeleşmek istemeyebiliyor. Bu durum sadeleşmek isteyen içinde ayrı bir stres kaynağı olmaktadır. Sade yaşamı tercih eden kişiyle birlikte evin diğer üyeleri de sade yaşama katılmayabilir. Sade yaşamı isteyenin bunu kabullenmesi gerekmektedir. Kişinin hobisi ve ilgi alanında kısıtlamaya gitmesi önerilmemektedir. Diğer şeylerde sadeleşmek insanı mutlu edecektir.

twitter-reklam-para

Sadeleşme de İlk Adım: Para Harcamasını Not Etmek

Sadeleşmeye ilk basamak olarak bir ay boyunca harcamış olduğunuz parayı not ederek başlayabilirsiniz. 1 ayın sonunda nelere harcama yaptığınızı ve hangi gereksiz şeylere harcama yaptığınızı gördüğünüzde, tutumlu olma yolunda ilk adımları atmaya başlayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz harcamaları gözünüz ile gördüğünüzde fazla harcamalara karşı önleminizi alabilirsiniz.

para-cekme

Telefonda ve Sosyal Medyada Sadeleşmek

Telefonda geçirilen zaman gittikçe artmaktadır. Özellikle sosyal medya kullanımının bunda büyük bir etkisi bulunmaktadır. Sosyal medya üzerinden sadeleşmeyi tek bir sosyal medya platformuna odaklanarak başlamak gerekir. En sevilen ve kendisini mutlu eden sosyal medyalardan Facebook, Twitter, Instagram v.b sosyal medyalardan sadece biri takip edilmelidir. 3-5 yere dağılmak yerine 1 tanesinde zaman geçirmek sadeleşme adına iyi bir başlangıç olacaktır. Kişi ilgi alanına göre sosyal medya platformunu seçmelidir. Daha sonra yavaş yavaş seçilen sosyal medyada düzenlemeler yaparak, daha az vakit geçirebilirsiniz.

turk-markasi-giyim

Giysilerde Sadelik

Evde sade yaşamda ilk önce kişisel giysilerle başlamak daha doğrudur. Kişisel giysilerde sadeleşmeye gitmek için kıyafetleri ne kadar sıklıkla giydiğinizi ve ihtiyacınız olup olmadığını kontrol ederek elbiseleri azaltabilirsiniz. Anne ve babaların geçmişte yaşamadıkları ve görmedikleri şeyleri, çocuklarının önüne sermesi, onların doyumsuz olmalarına neden olmaktadır. Sadeleşmek bu yönden önemlidir.

turk-mutfagi

Mutfakta Sadeleşmek

Mutfaktaki malzemelerin aile de bulunan kişi sayısına tam yetecek kadar olması yeterli olacaktır. Bir blendırın 3 tane olması gereksizdir. Her araçtan 1 tane olması yeterlidir, bozulduğu zaman değiştirebilir veya tamir ettirebilirsiniz. Kaşık, çatal ve bıçakların fazla olması da gereksizdir. Kullanılacak kadar mutfak aracı olması sadeleşme de gereklidir.

vietnam-mutfagi

Yemekte Sadeleşmek

Yemek konusunda sadeleşmek, sadeleşme unsurları arasında en zor yapılacak olanıdır. Türk mutfağının zenginliği ve çok lezzetli yemekleri sadeleşmeyi çok zorlu hale getirmektedir. Misafirliklere gidildiğinde çok fazla yemek yapılması, kişiyi sadeleşmekten uzaklaştırmaktadır. İnsanların yiyebileceği kadar yemek çeşidi yapması gerekir.

Sade Yaşamak.

Admin hakkında 4491 makale
Yavuz Mental Kuruluş 17 Eylül 2016

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*