Anasayfa » Haber » Saç Ekiminin Gözde Şehri İstanbul

Saç Ekiminin Gözde Şehri İstanbul

Saç Ekiminin Gözde Şehri İstanbul Adrian Bonkowski

Saç Ekiminin Gözde Şehri İstanbul yazımızda sağlık turizminin en büyük ayaklarından olan saç ekiminde İstanbul’a gelen yabancıların artan sayısını ve ekonomik büyüklüğünü yazdık.

Saç Ekiminin Gözde Şehri İstanbul, Cazibe Merkezi Haline Geldi

İstanbul, tarihi ve turistik özelliği bakımından milyonlarca insanı çekmesinin yanında sağlık turizmininde canlanmasını sağlamıştır. Erkeklerin en büyük sorunlarından olan kelliğe kalıcı çözüm bulunması, diğer milletlerin İstanbullu doktorları tercih etmesini sağlamıştır. Son yıllarda özellikle Arap ülkelerinden 100 binlerce kişi İstanbul’a sadece saç ektirmek için geliştir. Bu durum ekonomik açıdan ülkemize ciddi katkılar sağlamıştır. Arapların ardından Avrupalı erkeklerde ülkemizi tercih etmeye başladı. Sağlık turizmi ülkeye milyarlarca dolar kazandırmaktadır.

Avrupalı Genine Sahip Olanların Saçı

Yurt Dışından Gelen Hastanın Saç Ekimi Yolculuğu

Saç ekimi için ülkemize gelen kişileri havalimanından görevli kişi özel araçla alarak oteline getiriyor. Bu aşamada kişiye saç ekimi hakkında bilgilendirme yapılır. Türkiye’deki saç ekim merkezleri ve estetik klinikleri, yurt dışından gelen hastalara özel tedavi paketleri hazırlıyor. Otele yerleşen hasta, ilk günü istirahat ederek ve İstanbul’u gezerek geçiriyor. Ertesi sabah kendine özel tahsis edilen araçla sağlık merkezine getirilir. Hastaya ameliyat öncesi sağlık muayenesi ve kan testi yapılır. Daha sonra hastanın kafasına uzman doktor tarafından saç ekimi yapılacak yerler çizilir. Son olarak hastanın operasyon öncesinde saçları kesilir. Operasyon yaklaşık 3 saat sürüyor. Kelliğe göre bu süre değişmektedir. Toplamda 3-4 gün İstanbul’da zaman geçirerek hasta ülkesine geri döner.

Türkiye Saç Ekiminde Dünya Markası Olmayı Nasıl Başardı?

2007-2008 döneminde ameliyatsız saç ekimi tekniği ülkede geliştirildi. Bu yönteme erkeklerin yoğun bir ilgisi oldu. Özellikle ameliyat olmaması en büyük etkendi. Saç ekimlerinin kaliteli olması sayesinde ülkenin başarısı başta Arap dünyasında duyuldu. Türkiye’nin Müslüman bir ülke olması ve Araplara yakın olması sayesinde insanlar saç ektirmek için ülkemize gelmeye başladılar. İnsanlar Türkiye’den önce daha çok Amerika’ya gidiyordu. 2010-2011 yıllarına gelindiğinde, Avrupa’da Türk doktorların ektiği saçların başarılı olmasıyla Avrupalı insanların ilgisi ülkemize kaydı. Temeller sağlam atıldı ve saç ektirme işlemleri yavaş yavaş arttı. Son 5 yılda ise Avrupalılar daha çok ülkemizi tercih etmeye başladı.

Fiyat Avantajı

Türkiye’de 2017 yılında saç ekimi ekonomisinin büyüklüğü 1 milyar dolar iken, 2018 yılında bu rakam 1,5 milyar doları bulmuştur. Yılda ortalama 500 bin kişi dünyanın farklı noktalarından İstanbul’a saç ekimi için gelmektedir. Avrupa ülkelerinde saç ekimi 5-6 bin euro iken İstanbul’da 2 bin euro‘ya yaptırılabilmektedir.

Saç Ekiminin Gözde Şehri İstanbul-Kaynak: DW

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir