İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Sabah İlk İş Su İçmeli Misiniz? Sabahları Su İçmenin 6 Sağlıklı Avantajı

Sabah İlk İş Su İçmeli Misiniz? Sabahları Su İçmenin 6 Sağlıklı Avantajı

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

Sabah İlk İş Su İçmeli Misiniz? Sabahları Su İçmenin 6 Sağlıklı Avantajı

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

Sabah İlk İş Su İçmeli Misiniz?

Su içmenin son derece önemli olduğunu biliyorsunuz, ama işte ilginç bir soru: Hidrasyonunuzun zamanlaması bir fark yaratıyor mu? Sabahları ilk iş olarak (ve aç karnına) su içmenin güne başlamanın en iyi yolu olduğuna dair sağlık tavsiyesini duyduysanız, bu soru aklınızdan geçmiş olabilir. Ancak, sağlıklı sabah rutininizin ilk adımı olarak bir bardak H20’yi gerçekten yapıştırmanız gerekir mi? Cevabın basit bir evet veya hayır kadar basit olmadığı ortaya çıktı – bu yüzden birkaç doktora bu sağlıklı hidrasyon tavsiyesini, en önemli sağlık yararlarını ve kimlerin buna uyması gerektiğini sorduk.

Su, temel bir besindir, yani vücudunuzun temel ihtiyaçlarını karşılamak için kendi başına yeterince yapamadığı anlamına gelir. Sağlıklı kalmak için onu dış kaynaklardan (yani nemlendirici yiyecek ve içecekler) elde etmeniz gerekir.

Case Integrative Health’in kurucusu ve tıbbi direktörü ABoIM MD Casey Kelley, “İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşuyor ve yaş, cinsiyet ve hidrasyon seviyelerine göre biraz değişiyor” diyor. Vücut ayrıca eklemleri yağlamak, vücut ısısını düzenlemek, besin maddelerini taşımak ve idrar ve terleme yoluyla atıkları atmak için suya ihtiyaç duyar.

Ancak, Eat to Beat Hastalığı: The New Science of Your Body Can Heal Itself kitabının doktoru ve yazarı William W. Li, MD’ye göre, vücudunuz her gün işeme, terleme ve hatta nefes verme gibi normal süreçler yoluyla doğal olarak su kaybeder. Egzersiz, sıcak hava veya bazı ilaçlar gibi bazı faktörler sıvılarınızı daha da hızlı kaybetmenize neden olabilir. Ancak özel su ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, kesin olan bir şey var: Her gün su içmeniz gerekiyor.

Uyurken su içmeye devam etmek mümkün değildir ve vücudunuz gece boyunca tekrar doldurmadan sıvı kullanmaya ve kaybetmeye devam edecektir. Bu bakımdan, sabah ilk uyandığınızda su içmek kesinlikle bazı sağlıklı avantajlar sağlayabilir.

Sabah Nemlendirmesi Sizin İçin İyi Ama Kesinlikle Gerekli Değil

Ancak burada işler daha incelikli hale geliyor: Bu alışkanlık kesinlikle sağlıklı olsa da, iyi bir hidrasyon ve sağlık için belirleyici bir faktör değil. En önemli paket servis, genel olarak su içmenizdir.

Dr. Li, “Hidratlı kalmanın sağlıkla ilgili yönleri, su içtiğiniz günün saatinden veya kahvaltı ya da başka bir öğünle ilişkili olarak içme suyunun sıralamasından ziyade, bir gün boyunca ölçülmektedir” diyor. Yani ilk uyandığınızda ve yemek yemeden önce su içmek harika ama beklemekte de bir sakınca yok. Kendinizi iyi hissettiriyorsa ve faydalarını kişisel olarak fark ediyorsanız, bu harika!

Sabah hidrasyonunu denemeye başlamak istiyorsanız, bununla ilişkili bazı yaygın sağlık yararları burada.

Uyandıktan Sonra Sabah İlk İş Su İçmenin Faydaları

Susuz bir geceden sonra sizi yeniden nemlendirir.

Dr. Kelley, uyurken yudumlayamayacağınız için vücudunuzun sabahları doğal olarak susuz kaldığını söylüyor. Bu nedenle, uyandıktan sonra H2O içmek yardımcı olabilir ve alarmınız yine de çaldığında muhtemelen biraz susamış hissedeceksiniz. Dr. Li, “Uyandığınızda su içmek, gece boyunca kaybetmiş olabileceğiniz [sıvılar] dahil olmak üzere, kaybolan sıvıyı yeniler,” diye onaylıyor. Bu, özellikle ağzınız açık ya da ağzınız açıkken uyuyorsanız geçerlidir .Sıcak bir odada, ve hatta daha fazlası Alkol aldıysanız (doğal bir idrar söktürücü) önceki gece, diye ekliyor.

Enerji seviyenizi yükseltir.

Dr. Kelley’e göre, birçok insan güne soğuk su içerek başlamanın onları uyandırmaya yardımcı olduğunu düşünüyor. Ne de olsa, dehidrasyon (ki bu, uyurken doğal olarak meydana gelir) sizi yorgun ve baş dönmesine neden olabilir. Ulusal Tıp Kütüphanesi. Sabah ilk iş olarak bir bardak su ile yenilemek, rehidrasyon sürecini hızlandırarak, doku ve organlarınızın ihtiyaç duydukları sıvıları en kısa sürede almasını sağlayarak bunu önlemeye yardımcı olabilir.

Zihinsel performansı artırır.

Benzer şekilde, gün boyunca zihinsel keskinliğinizi ve üretkenliğinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Dr. Kelley’e göre, dehidrasyon aynı zamanda bilinç kararması ve baş ağrıları – bu yüzden bir bardak su içmek zihinsel performansı artırmanın harika bir yolu, diye paylaşıyor. “Hafif dehidrasyon bile kısa süreli hafıza kaybı ve konsantrasyon ile bağlantılıdır, bu yüzden oyunun zirvesinde kalmak istiyorsanız o bardak suyu için” diyor.

Metabolizmanızı uyarır.

Günün saati ne olursa olsun, içme suyu metabolizmanı çalıştır. Dr. Li, özellikle “soğuk su, vücudunuzu soğukla ​​aktive olan termojenez adı verilen bir mekanizmayı açması için tetikler” diyor. “Bu, vücudunuzun metabolizmanızı yaklaşık bir saat boyunca yüzde 30’a kadar açarak suyu ısıttığı anlamına gelir.” Ancak, soğuk kaynaklı termojenez zamana bağlı olmadığından, bunu sabah yemekten önce yapmanız gerekmez – ancak uyanır uyanmaz metabolizmanızı başlatmak istiyorsanız bu kesinlikle bir seçenek.

Sindirimi teşvik eder.

Dr. Kelley’e göre, sağlıklı sindirim için su içmek çok önemlidir. Örneğin, susuz kalmak aşağıdakiler için yararlıdır: Kabızlığı hafifletmek, dehidrasyonun yaygın bir yan etkisi. “Sıcak su [özellikle], yediğiniz yiyecekleri soğuk sudan daha hızlı parçalama potansiyeline sahiptir” diyor. Bu nedenle, kabızlığa yatkınsanız, uyandığınızda su içmek, rehidrasyon sürecini başlatabilir ve en kısa sürede hareket etmenizi sağlayabilir.

Açlık nöbetlerini engeller.

Büyük bir kahvaltı yapmıyorsanız, yemek için zamanınız yoksa veya kahvaltı yaptıktan sonra hala abur cubur için aç olduğunuzu düşünüyorsanız, sabahları aç karnına su yudumlamak yardımcı olabilir. 2018 çalışması Notlar, sabah boyunca su içmek, açlık hissini bastırabilir ve yemek yiyinceye kadar (tabii ki, yemeniz gerekiyorsa yiyin!) Dr. Kelley, “Susuzluk hissini açlık hissi ile karıştırmak çok yaygındır, bu nedenle susuz kalmamak, [aslında aç olmadığınız zaman] atıştırma veya aşırı yeme dürtünüzü azaltabilir” diyor.

Sabah Nemlendirme Profesyonel İpuçları

Sonuç olarak, sabahları aç karnına su içmek için katı “kurallar” yoktur. Ancak bu hidrasyon hilesine bir şans vermek istiyorsanız, ona belirli bir şekilde yaklaşmanın avantajları vardır. Örneğin, bir sabah kahve veya çay gibi bir fincan kafeinden hoşlanıyorsanız, tüketmeden önce (ve sonra) su içmeniz yararlı olabilir, çünkü kafein doğal bir idrar söktürücüdür, Dr. Kelley diyor. Dr. Kelley, H2O’nuzun sıcaklığına gelince, “hem soğuk hem de ılık suyun kendi yararları vardır” diyor. “Soğuk su metabolizmayı hızlandırabilir ve vücudunuzun aşırı ısınmasını önleyebilir, [oysa] ılık su sindirime yardımcı olabilir ve kabızlığı hafifletebilir.” Daha çok tercih ettiğiniz ve vücudunuz için en iyi hissettiren su sıcaklığıyla gidin.

Ama nihayetinde, fazla düşünmemeye çalışın. Sabah ilk iş su içmek senin için iyidir, ama eğer senin işin değilse, bunu yapmak için kendini zorlamana gerek yok. Biraz beklemek istiyorsanız veya beklemeniz gerekiyorsa, bu da sorun değil. Dr. Kelley, “Günün sonunda en önemli şey susuz kalmamanızdır” diyor. Gün boyunca yeterince su içmeyi hedefleyin, diyor ve vücudunuzu dinleyin. Dr. Li, susadığınızı hissederseniz içiniz diyerek bu duyguyu tekrarlıyor.

Sabah İlk İş Su İçmeli Misiniz? Sabahları Su İçmenin 6 Sağlıklı Avantajı-Kaynak: realsimple.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir