Anasayfa » Ekonomi ve Para » Rüzgar Türbini Teknisyenleri En Tehlikeli İşlerden Birini Yapmalarına Rağmen Mesleğin Popülerliği Artıyor

Rüzgar Türbini Teknisyenleri En Tehlikeli İşlerden Birini Yapmalarına Rağmen Mesleğin Popülerliği Artıyor

Rüzgar Türbini Teknisyenleri En Tehlikeli İşlerden

Rüzgar Türbini Teknisyenleri En Tehlikeli İşlerden Birini Yapmalarına Rağmen Mesleğin Popülerliği Artıyor

Rüzgar Türbini Teknisyenleri Popüler Meslekler Arasında Yer Alıyor

  • Rüzgar türbini teknisyenleri, yükselen rüzgar çiftliklerinin en tepesine hizmet veren işçilerdir.
  • Ortalama ücret saatte 27 dolar ve çoğu iş dört yıllık bir üniversite gerektirmez.
  • İstihdamın 2020’den 2030’a %68 artması bekleniyor – diğer sektörlerden önemli ölçüde daha hızlıdır.

Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği‘ne göre ABD genelinde 65.000’den fazla kara tabanlı rüzgar türbini var ve her yıl daha fazlası aktif oluyor.

Bir rüzgar çiftliğinin peyzajını oluşturan rüzgar türbinlerinin her biri genellikle bir kuleden, kanatlardan ve nasel adı verilen merkezi bir üniteden oluşur. Her üç öğe de, bir türbinin ömrü boyunca bunları kurmak ve bakımını yapmak için uzmanlar gerektirir.

Motor göbeği, jeneratör, dişli kutusu, frenler ve mekanik enerjiyi elektrik şebekesine göndermek için elektriğe dönüştüren devre için muhafaza olduğundan, en fazla devam eden kısım motorlardır.

Onarım yapmak için, rüzgar teknisyenleri genellikle kulenin dar borusundan nacelle’e 300 fit kadar yükseğe tırmanmak zorunda kalırken, işi yapmak için gereken tüm araçları, bilgisayarları ve güvenlik donanımını yukarı çeker. En yüksek kulelerde genellikle asansörler veya diğer tırmanma yardımcıları bulunur ve bazı görevler motor bölmesinin dışına tırmanmayı gerektirse de, çoğu rutin iş muhafaza içinde yapılır.

Diğer ekipler, cam elyaf bıçakları incelemek, onarmak veya temizlemek için kullanılır; bu, işçilerin yerden yüzlerce fit yüksekte sarkarken işi tamamlamak için naselden aşağı inmesini gerektirir.

Rüzgar Türbini Teknisyenleri En Tehlikeli
Rüzgar Türbini Motoru

Rüzgar Teknisyenlerinin Maaşı ve Mesleğin Zorlukları

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu‘na göre, rüzgar teknisyenleri için ortalama ücret saatte 27 dolar ve bu da yılda yaklaşık 56.000 dolara çıkıyor – 42.000 dolarlık ulusal medyan kazançtan yaklaşık %33 daha yüksektir.

Bir kolej veya teknik derece genellikle işe hak kazanmak için yeterlidir ve birçok işveren bir yıl veya daha fazla iş başında eğitim sağlar. Çoğu teknisyenin elektrik, hidrolik, fren, mekanik ve bilgisayar sistemlerini anlamasının yanı sıra ilk yardım ve kurtarma eğitimine sahip olması gerekir.

2020’de 6.900 işçi ile alan küçük ama en hızlı büyüyenlerden biri tüm ekonomide, BLS tahminleri 2030 yılına kadar yeni işlerde %68’lik bir artış bekliyor. Bu, ajans tarafından izlenen diğer tüm meslekler için tahminden yaklaşık dokuz kat daha hızlı.

Klostrofobi ve akrofobinin ötesinde, birkaç şey birini rüzgar teknolojisi işi bulmak için yarışmaktan caydırabilir.

Birincisi, program yorucu olabilir. Çoğu rüzgar santrali uzak bölgelerde bulunur, bu nedenle şantiyelere seyahat süreleri uzun sürebilir. Ayrıca, kötü hava koşulları veya diğer öngörülemeyen olaylar günün veya gecenin herhangi bir saatinde bir türbini devre dışı bırakabilir ve onarımların mümkün olduğunca çabuk yapılması gerekir.

Daha da önemlisi, Çalışma Departmanı, rüzgar teknisyenlerinin tüm meslekler arasında en yüksek yaralanma ve hastalık oranlarından birine sahip olduğunu söylüyor. Özellikle, 2017 çalışması Enerji sektöründeki düşmelerin (sadece birkaçı ölümcül olsa da) oldukça yaygın olduğu gibi zorlanmalar, burkulmalar ve aşırı eforun da oldukça yaygın olduğunu buldu.

Dünya karbondan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçerken, modern ekonomiyi ayakta tutan yüksek riskli işleri yapmak için rüzgar teknolojisi gibi işçilere giderek daha fazla güvenecektir.

Rüzgar Türbini Teknisyenleri En Tehlikeli İşlerden Birini Yapmalarına Rağmen Mesleğin Popülerliği Artıyor-Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir