Haber

Rusya, Yaptırımlar Kalkana Kadar Avrupa’ya Doğal Gaz Akışını Yeniden Başlatmayacağını Bildirdi

Rusya, Yaptırımlar Kalkana Kadar Avrupa’ya Doğal Gaz Akışını Yeniden Başlatmayacağını Bildirdi

Rusya, Yaptırımlar Kalkana Kadar

Rusya, Yaptırımlar Kalkana Kadar Avrupa’ya Doğal Gaz Akışını Yeniden Başlatmayacak

Kremlin, yaptırımların kaldırılması durumunda Kuzey Akım 1 üzerinden Avrupa’ya gaz akışının devam edeceğini söyledi. Yorumlar, Kremlin’in gaz tedarikini yaptırımlara bağlayan şimdiye kadarki en keskin yorumlarıydı. Cuma günü Gazprom, teknik sorunları gerekçe göstererek ana boru hattı üzerinden gaz akışını süresiz olarak kapattı.

Kremlin, Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz akışının kesilmesiyle ilgili en keskin yorumlarını Pazartesi günü yayınladı ve “toplu Batı” Moskova’ya yönelik yaptırımları kaldırana kadar arzın devam etmeyeceğini söyledi.

Reuters’in Pazartesi günü bildirdiğine göre, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Almanya ve İngiltere de dahil olmak üzere Batılı devletlerin ülkemize uyguladığı yaptırımlar nedeniyle gaz arzıyla ilgili sorunlar ortaya çıktı” dedi.

“Sorumluluğu üstlenmek ve suçu bize atmak için aralıksız girişimleri görüyoruz. Bunu kategorik olarak reddediyoruz ve durumun böyle bir noktaya gelmesinden kolektif Batı’nın – bu durumda AB, Kanada, Birleşik Krallık – sorumlu olduğunda ısrar ediyoruz. Şimdi oldu,” diye ekledi Peskov, Reuters’e göre.

Peskov, yaptırımların hafifletilmesi durumunda Nord Stream 1’in Avrupa’ya arzını “kesinlikle” sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

Rus devlet doğalgaz devi Gazprom geçtiğimiz Cuma günü arzını tamamen kapatmadan önce birkaç aydır Kuzey Akım 1 üzerinden doğal gaz akışını yavaşlatıyordu. Şirket ve Kremlin sürekli olarak gaz akışının yavaşlamasının teknik nedenlerden kaynaklandığı konusunda ısrar ediyor.

Nord Stream 1’deki tam durma, Hollanda doğal gaz vadeli işlemlerinin Pazartesi günü sadece bir günde %36’ya kadar yükselmesine neden oldu.

Rusya, çoğu boru hatlarıyla taşınan Avrupa’nın doğal gazının yaklaşık %40’ını sağlıyor

Reuters’e göre, 2021’de Rusya Avrupa’ya yaklaşık 155 milyar metreküp yakıt ihraç etti – bunun üçte birinden fazlası Kuzey Akım 1 boru hattından geldi.

Kuzey Akım 1’in kapatılmasından sonra, Avrupa’ya doğalgaz taşıyan sadece iki şebeke kaldı: biri Ukrayna üzerinden akıyor – oradaki savaş nedeniyle arz yavaşlamış olsa da – ve Rusya’dan Türkiye’ye uzanan ve normal şekilde işleyen Türk Akımı boru hattı.

Pazartesi günü ING Bank emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Piyasa artık Ukrayna ve TürkAkım üzerinden akışlar konusunda giderek daha gergin hale gelecek” dedi.

Rusya, Yaptırımlar Kalkana Kadar Avrupa’ya Doğal Gaz Akışını Yeniden Başlatmayacağını Bildirdi-Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir