Rusya, Ukrayna Tahıl Anlaşması

Rusya, Ukrayna Tahıl Anlaşmasına Katılımını Askıya Aldı

Haber

Rusya, Ukrayna Tahıl Anlaşmasına Katılımını Askıya Aldı

Rusya, Ukrayna Tahıl Anlaşması

Rusya, Ukrayna Tahıl Anlaşmasına Katılımını Askıya Aldı

Rusya, Kırım’daki Rus gemilerine drone saldırılarını suçlayarak, Ukrayna’dan hayati önem taşıyan tahıl ihracatına izin veren önemli bir anlaşmaya katılımını Cumartesi günü askıya aldı.

Rusya, duyuruyu, ordusunun Cumartesi günü erken saatlerde Kiev’i Karadeniz filosuna “büyük” bir insansız hava aracı saldırısı yapmakla suçlamasının ardından yaptı ve Ukrayna bunu “sahte bahane” olarak nitelendirdi ve BM anlaşmanın korunmasını istedi.

Türkiye ve BM aracılığı ile Rusya ve Ukrayna arasında Temmuz ayında imzalanan tahıl ihracatının kilidini açmak için yapılan anlaşma, çatışmanın neden olduğu küresel gıda krizini hafifletmek için kritik önem taşıyor.

Anlaşma zaten dokuz milyon tondan fazla Ukrayna tahılının ihraç edilmesine izin verdi ve 19 Kasım’da yenilenmesi gerekiyordu.

Bir Türk güvenlik kaynağı AFP’ye verdiği demeçte, Ankara’nın Rusya’nın askıya alınmasından “resmi olarak haberdar edilmediğini”, Ukrayna ve BM’nin anlaşmanın yürürlükte kalması için baskı yaptığını söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Bütün devletleri Rusya’nın açlık oyunlarına son vermesini ve yükümlülüklerini yerine getirmesini talep etmeye çağırıyorum” dedi.

BM genel sekreteri sözcüsü Stephane Dujarric, “Tüm tarafların kritik bir insani çaba olan Karadeniz Tahıl Girişimi’ni tehlikeye atacak herhangi bir eylemden kaçınması hayati önem taşıyor” dedi.

– ‘Yanlış iddialarda bulunmak’ –

Moskova’nın ilhak ettiği Kırım’daki Sivastopol, son aylarda birkaç kez hedef alındı ​​ve Karadeniz filosunun karargahı ve Ukrayna’daki operasyonlar için lojistik bir merkez olarak hizmet veriyor.

Rus ordusu, Cumartesi günü erken saatlerde limana düzenlenen bir saldırıda dokuz hava insansız hava aracını ve yedi deniz uçağını “yok ettiğini” iddia etti.

“Kiev rejiminin, Karadeniz filosuna ait gemilere ve tahıl koridorlarının güvenliğine karışan sivil gemilere karşı İngiliz uzmanların katılımıyla gerçekleştirdiği terör eylemi ışığında Rusya, ihracat anlaşmasının uygulanmasına katılımını askıya aldı. Rusya Savunma Bakanlığı Telegram’da yaptığı açıklamada, Ukrayna limanlarından gelen tarım ürünlerinin

Moskova güçleri, Ukrayna’nın güneyindeki Ochakiv kentinde üslendiğini söyledikleri İngiliz “uzmanların” Kiev’i grevi gerçekleştirmek için hazırlamaya ve eğitmeye yardım ettiğini iddia etti.

Rusya, Moskova’nın en düşmanca Batılı ülkelerden biri olarak gördüğü İngiltere’yi bir kez daha ayırarak, aynı İngiliz biriminin geçen ay Kuzey Akımı gaz boru hatlarında meydana gelen patlamalara karıştığını söyledi.

İngiltere, “Rusya Savunma Bakanlığı destansı bir ölçekte yanlış iddiaları pazarlamaya başvuruyor” diyerek her iki iddiayı da şiddetle reddetti.

Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova Cumartesi günü Moskova’nın BM Güvenlik Konseyi’ndeki patlamaları ve iddia edilen insansız hava aracı saldırısını artıracağını söyledi.

İngiliz savunma bakanlığı, bu “icat edilmiş hikaye, Batı’dan çok Rus Hükümeti içindeki tartışmalar hakkında daha fazla şey söylüyor” dedi.

Moskova ordusu, Kırım üssünü hedef alan gemilerin tahıl anlaşmasına dahil olduğunu söyledi.

Rusya son zamanlarda anlaşmayı eleştirmiş ve Batı yaptırımları nedeniyle kendi tahıl ihracatının zarar gördüğünü söylemişti.

– ‘Büyük saldırı –

Moskova’da bulunan Sivastopol valisi Mihail Razvozhayev, Cumartesi günkü insansız hava aracı saldırısının yarımadanın gördüğü “en büyük” saldırı olduğunu söyledi.

Şehrin hizmetleri “tetikte” idi, ancak hiçbir “sivil altyapının” zarar görmediğini iddia etti.

Şehir yetkilileri, limanın “geçici olarak” teknelere ve feribotlara kapatıldığını ve insanları “panik yapmamaya” çağırdı.

2014 yılında Moskova’nın ilhak ettiği Kırım’a yönelik saldırılar, Kiev’in Moskova’nın aylardır elinde tuttuğu toprakları geri almak için güneyde bir karşı saldırı başlatmasıyla son haftalarda arttı.

Kırım’ın hemen kuzeyindeki Kherson’da Moskova’da yerleşik yetkililer, şehri kaçınılmaz bir saldırıya hazırlayarak bir kaleye dönüştürme sözü verdiler.

Perşembe günü Razvozhayev, Sivastopol bölgesindeki Balaklava’da bir termik santrale saldırı düzenlendiğini söyledi.

Sadece küçük bir hasar olduğunu ve can kaybı olmadığını iddia etti.

Ekim ayının başlarında, Moskova’nın Kırım’ı Rusya anakarasına bağlayan köprüsü – şahsen Başkan Vladimir Putin tarafından 2018’de açılışı yapıldı – Putin’in Ukrayna’yı suçladığı bir patlamada hasar gördü.

Limanda konuşlu Rus filosu da Ağustos ayında bir insansız hava aracının saldırısına uğramıştı.

Rusya’nın Cumartesi günkü iddiaları, Ukrayna ordusunun, Moskova güçlerinin son haftalarda ilerlediği tek bölge olan Bakhmut yakınları da dahil olmak üzere doğudaki Lugansk ve Donetsk bölgelerinde savaştığını bildirmesiyle geldi.

Moskova’nın yanında savaşan Rus yanlısı ayrılıkçılar da her iki taraftan 50’şer kişinin eve döneceğini söyleyerek Kiev’le yeni bir esir değişimi ilan etti.

Her iki taraf da, saldırılarının ilk günlerinde Moskova güçlerine düşen bölgesel başkent Kherson şehri için savaşa hazırlanıyordu.

Rusya, Ukrayna Tahıl Anlaşmasına Katılımını Askıya Aldı-Kaynak: afp.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir