İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Rus Hava Saldırıları Ukrayna’yı Vurdu, Kiev’in Çoğu Susuz Kaldı

Rus Hava Saldırıları Ukrayna’yı Vurdu, Kiev’in Çoğu Susuz Kaldı

Rus Hava Saldırıları Ukrayna'yı Vurdu

Rus Hava Saldırıları Ukrayna‘yı Vurdu, Kiev’in Çoğu Susuz Kaldı

Rus Hava Saldırıları Ukrayna’yı Vurdu, Kiev’in Çoğu Susuz Kaldı

Pazartesi sabahı büyük bir Rus saldırısı barajı Kiev, Harkov ve diğer şehirlerdeki kritik altyapıyı vurdu ve Moskova’nın Karadeniz Filosuna bir Ukrayna saldırısı olduğunu iddia ettiğine açık bir misilleme olarak su ve güç kaynaklarını devre dışı bıraktı.

Rusya Savunma Bakanlığı, kuvvetlerinin “Ukrayna’nın askeri komuta ve enerji sistemlerine karşı uzun menzilli, yüksek hassasiyetli hava ve deniz tabanlı silahlarla saldırılar düzenlediğini” söyledi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Grevlerin hedeflerine ulaşıldı. Belirlenen tüm hedefler vuruldu” dedi.

Ukrayna hava kuvvetleri, Rusya tarafından fırlatılan 50’den fazla seyir füzesinden 44’ünü düşürdüğünü söyledi.

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Rus füzelerinin ve insansız hava araçlarının 10 Ukrayna bölgesini vurduğunu ve çoğu enerji tesisi olan 18 nesneye zarar verdiğini söyledi.

Yedi Ukrayna bölgesinde yüzlerce yerleşim biriminin elektriksiz kaldığını belirten bir Facebook gönderisinde, Ukrayna kuvvetleri Rus füzelerinin çoğunu düşürmeseydi “sonuçların çok daha kötü olabileceğini” de sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın başkentinde sabahın erken saatlerinde sakinler işe gitmeye hazırlanırken yüksek sesle patlamalar duyuldu. Birçoğu acil servislerden füze saldırısı tehdidi hakkında kısa mesajlar aldı ve hava saldırısı sirenleri üç saat boyunca inledi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, 3 milyon nüfuslu şehirde tüketicilerin %80’inin bir elektrik santralinin zarar görmesi nedeniyle su kaynağından yoksun kaldığını söyledi.

Klitschko, yerel yetkililerin kaynakları mümkün olan en kısa sürede yenilemek için çalıştıklarını ve bu arada Kiev sakinlerine “en yakın pompa odalarından ve satış noktalarından su stoklamalarını” söyledi.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy’nin ofis başkanı Andriy Yermak, sivil tesislere yönelik saldırıların Ukrayna’nın direnişini zayıflatmayacağına söz verdi.

Yermak, “Sebat edeceğiz ve nesiller boyu Ruslar, onların rezaletinin bedelini ağır ödeyecek” dedi.

Saldırılar, Çek Başbakanı Petr Fiala ve hükümetinin dışişleri, savunma ve içişleri bakanları da dahil olmak üzere birçok üst düzey üyesi, Avrupalı ​​liderlerin Ukrayna’ya verdiği son destek gösterisiyle Kiev’e gelmeden hemen önce gerçekleşti.

Kiev’de Dinyeper Nehri’nin sol yakasından ya bir füze saldırısından ya da Ukrayna kuvvetleri tarafından vurulan yerden duman yükseldiği görüldü.

Bölge sakini, bölgeyi sarsan dört yüksek sesli patlama duyduğunu söyledi.

Tam adını vermeyi reddeden Serhii, “İlk başta bir jet sesi duyduğumu sandım ama sonra bunun bir füze olduğunu anladım” dedi. “Patlamalar çok gürültülüydü! Kendimi bu tür saldırılara karşı deneyimli ve hazırlıklı görüyorum. Ama çok yakın ve gürültülüydü. Korktum, gerçekten korktum.”

Başbakan Shmyhal, Kiev, Zaporizhzhia, Dnipropetrovsk ve Kharkiv bölgelerinde acil elektrik kesintilerinin devam ettiğini söyledi. Yetkili, “Bugün, tıpkı önceki haftalarda olduğu gibi, Ukraynalıların enerjiyi dikkatli tüketmesi ve şebekedeki yükü azaltması önemli” dedi.

Kiev Bölge Valisi Oleksii Kuleba, sabah saatlerinde meydana gelen saldırılarda bir kişinin yaralandığını ve çok sayıda evin hasar gördüğünü söyledi.

Kuleba, “Kremlin, kış gelmeden elektriği ve ısısı olmayan barışçıl insanlardan askeri başarısızlıkların intikamını alıyor” dedi.

Yetkililere göre, doğudaki Kharkiv kentinde iki saldırı kritik altyapı tesislerini vurdu ve metro çalışmayı durdurdu. Yetkililer ayrıca Zaporizhzhia kentindeki grevlerden kaynaklanan olası elektrik kesintileri konusunda da uyardı.

Lviv Valisi Maksym Kozytskyy, Ukrayna’nın batısındaki Lviv bölgesinin de hedef alındığını, ancak füzelerin düşürüldüğünü söyledi.

Kiev’in güneydoğusundaki Cherkasy bölgesinde de kritik altyapı nesneleri vuruldu. Yerel makamlara göre, orta Ukrayna’nın Kirovohrad bölgesinde enerji tesisi vuruldu. Vinnytsia’da, bölgesel vali Serhii Borzov’a göre, vurulan bir füze sivil binalara indi ve hasara yol açtı, ancak can kaybı olmadı.

Ukrayna Demiryolları, Ukrayna demiryollarının bazı bölümlerinin de elektrikten kesildiğini bildirdi.

Saldırı, Rusya’nın Ukrayna’yı ilhak edilen Kırım Yarımadası kıyılarında Rusya’nın Karadeniz Filosuna yönelik bir insansız hava aracı saldırısıyla suçlamasından iki gün sonra gerçekleşti. Ukrayna, Rusya’nın kendi silahlarını yanlış kullandığını söyleyerek saldırıyı yalanladı, ancak Moskova yine de Ukrayna’dan tahıl taşıyan gemilerin güvenli geçişine izin vermek için BM ve Türkiye’nin aracılık ettiği bir anlaşmaya katılımını durdurduğunu duyurdu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Ukrayna’dan 9 milyon tondan fazla tahıl ihracatına izin veren tahıl anlaşmasıyla ilerlemeye kararlı olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Rusya tereddüt etse de insanlığa hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Rusya, bu ay ikinci kez Ukrayna altyapısına büyük bir saldırı yağmuru başlattı. 10 Ekim’de, benzer bir saldırı, ilhak edilen Kırım’ı Rusya anakarasına bağlayan Kerç Köprüsü’nde meydana gelen patlamanın ardından savaşın parçaladığı ülkeyi sarstı – Moskova’nın Kiev’i sorumlu tuttuğu bir olay.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Rusya’nın sivillere bu kadar acı çektirmeyi amaçlayan füzeleri fırlatmasının hiçbir gerekçesi olmadığını söyledi.

“Bu saldırıları ‘tepki’ olarak adlandırarak meşrulaştırmayın. Rusya bunu yapıyor çünkü hala füzelere ve Ukraynalıları öldürme iradesine sahip” dedi.

Ukrayna tarafından düşürülen Rus füzelerinden biri Moldova sınır kentine indi ve maddi hasara yol açtı, ancak can kaybı olmadı.

Moldova içişleri bakanlığı tarafından yayınlanan fotoğraflarda, Ukrayna sınırındaki kuzeydeki Naslavcea kenti üzerinde yükselen kalın bir duman bulutunun yanı sıra bölgedeki birçok evin kırık camları görülüyor.

Rus Hava Saldırıları Ukrayna’yı Vurdu, Kiev’in Çoğu Susuz Kaldı-Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir