Anasayfa » Psikoloji » Ruhsal Yorgunluğun Nedeni ve Çözüm Yolları

Ruhsal Yorgunluğun Nedeni ve Çözüm Yolları

Ruhsal Yorgunluğun Nedeni

Ruhsal Yorgunluğun Nedeni ve Çözüm Yolları yazımızda ruhsal yorgunluğa nelerin neden olduğu, merhamet yorgunluğunu ve yorgunluğun çözümünü yazdık.

Ruhsal Yorgunluğun Nedeni: Sürekli Başarılı Olma Zorunluluğu

İnsanların bazen hayata dair hayal kırıklıkları birikerek taşma noktasına gelir. Böyle zamanlarda kişi hayata karşı umutsuz olabilir. Kişiler bu tür dönemlerde ruhsal yorgunluk yaşıyor olabilir. İnsan ruhsal yorgunluk yaşadığı zamanlarda kendisini çok fazla suçlayabilir. Hayatta istediklerini yapamadığını ve başarısız olduğunu düşünür. Başarılı olma ve başarısız olma ihtimalleri hayatın insana sunduğu ihtimaller olarak görülmelidir. Tüm insanlar sürekli olarak başarılı olamaz. Kişinin başarılı olma hakkı kadar başarısız olma hakkı da vardır fakat modern zaman insanlara başarısızlık hakkı tanımıyor. Kişi hayat çizgisinin sürekli olarak yukarıya doğru hep başarılı bir şekilde gitmesini istiyor, bunu aksi olup aşağıya doğru gittiğinde ise işler karışabiliyor. Kişi bu durumda kendisini çok başarısız ve bu dünyada yaşamayı hak etmeyen birisi olarak bile görebilir. Başarısızlığında başarı kadar hayatın içinde olduğunu bilmek gerekir.

Hayatta Başarılı Olabilmek İçin

Modern Dünyanın Dayatması: Başarılı Olma Zorunluluğu

Modern dünyanın dayatması olan her daim başarılı olma zorunluluğu insanların psikolojisini bozmaktadır. İnsanlar bazen başarılı olur, bazende başarısız olur; bu durumu kabullenmek gerekir. Son 20 yılda ülkemizde hakim olan her daim her şeyi başarmamız gerekiyor düşüncesi insanları ciddi anlamda zorlamaktadır. Geçmişte insanların böyle bir derdi yoktu. Bazen ise insan gerçekten yorulmuştur. Bazıları da yorulmayı kendilerine yakıştıramıyor. Yorulmak bile başarısızlık olarak görülüyor. İnsanlar modern dünyada yaşamış oldukları küçük yorgunluklara aldırış etmeyince bunlar birikiyor ve içinde büyüyerek ruhsal yorgunluğa neden oluyor. Bardak taştıktan sonra kişiler ruhen ve bedenen yorgun düşüyor. Kişilerin sadece yorgun olacağını düşünmeleri ve kendilerine zaman ayırmaları gerektiğinin farkına varmaları gerekiyor. Sadece ruhunuzu dinlendirmenin size faydası olacağını bilmelisiniz.

7 Soruda Merhametlik Testi-Merhametli

Merhamet Yorgunluğu

Kişi çevresine aşırı merhametli oluyor ve empati düşünceleri çok fazlaysa merhamet yorgunu olabilir. Kişide bulunan merhamet, empati ve fedakarlık sonsuz bir depo değildir. Bu güzel özellikler yanlış kişilerde ve yanlış yerlerde kullanılırsa kişiyi kötü etkiler. Kişi enerjisini boş yere harcayıp, enerjisini geriye toplayamadığı zaman ruhsal anlamda çöküşler ve ruhsal yorgunluk oluşur. Burada önemli olan hak etmeyecek insanlara aşırı merhamet ve fedakarlık göstermektir. Hak eden insanlardan karşılığını zaten alırsınız. Hak etmeyen insanlara merhamet göstermeyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Ruhsal Yorgunluğun Anlamı

Zihniniz size ruhsal yorgunluk mesajları yolladığında kendinize iyi bakmalısınız. Kendinize iyi bakmazsanız ruhsal yorgunluk ileri ki zamanlarda başka psikolojik sorunlara yol açacaktır. Yaşanılan ruhsal yorgunluk kişiye hem bedenen, hemde zihnen bir uyarı mesajıdır. İçinizdeki acımasız sizi, biraz dizginlemeniz gerekir. Yanlışları fark edebilme adına bir fırsat olarak da görülebilir.

Ruhsal Yorgunluğun Nedeni ve Çözüm Yolları-Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir