AraçlarBilim ve Teknoloji

Rolls-Royce, Dünyanın İlk Hidrojenle Çalışan Uçak Motorunu Başarıyla Çalıştırdığını Söyledi

Rolls-Royce, Dünyanın İlk Hidrojenle Çalışan Uçak Motorunu Başarıyla Çalıştırdığını Söyledi

Rolls-Royce, Dünyanın İlk Hidrojenle Çalışan Uçak Motorunu Başarıyla Çalıştırdığını Söyledi

Havacılık ve uzay üreticisi Rolls-Royce Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın ilk hidrojenle çalışan uçak motorunu başarıyla test ettiğini ve çalıştırdığını söyledi. Türünün ilk örneği olan bu motor, havacılık endüstrisi için çevre dostu yakıtın geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşı olabilir.

Bir basın açıklamasında, rüzgar ve gelgit gücünden elde edilen hidrojeni kullanan erken konsept bir motoru test ettiğini söyledi. Test, İngiliz düşük maliyetli hava taşıyıcısı easyJet ile işbirliği içinde gerçekleştirildi ve yetkililer, hidrojen motorunun her iki şirketin dekarbonizasyon stratejilerinde “önemli bir kanıt noktası” olduğunu söyledi.

Şu anda motor üzerinde ikinci tur testler planlanıyor.

Basın, “Hidrojenin sivil hava motorları için güvenli ve verimli bir şekilde güç sağlayabileceğini kanıtlamak için yola çıktı ve uçuş testleri gerçekleştirmek için daha uzun vadeli bir hırsla şimdiden ikinci bir test seti planlıyor” dedi.

Şirket en çok lüks arabalarıyla tanınırken, şirketin havacılık bölümü uçak motorlarında bir endüstri lideri haline geldi. Rolls-Royce motorları Boeing ve Airbus uçaklarının çok sayıda modelinde bulunabilir ve şirkete göre 100 milyondan fazla uçuş saatini kaydetmiştir.

Yeni hidrojen motorları, havacılık endüstrisinin dünyanın 2050 yılına kadar net sıfır emisyona sahip olmasına yardımcı olma çabasının bir parçası. Reuters’in bildirdiğine göre, daha kısa uçuşlara güç sağlayabilen elektrikli motorlar da dahil olmak üzere diğer temiz enerji teknolojileri de Rolls-Royce tarafından geliştiriliyor. Hidrojendeki bu ilerlemeye rağmen, çoğu uçağın 2050’lere kadar geleneksel motorlara güvenmeye devam edeceğini söyledi.

Kaynak: theweek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir