İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Rolex, Altının Yükselişiyle İngiltere’de Saat Fiyatlarını Artırdı

Rolex, Altının Yükselişiyle İngiltere’de Saat Fiyatlarını Artırdı

Dünyanın En Pahalı Rolex'i

Rolex, Altının Yükselişiyle İngiltere’de Saat Fiyatlarını Artırdı

Rolex, Altının Yükselişiyle İngiltere’de Saat Fiyatlarını Artırdı

Rolex, yatırımcıların değerli metale olan ilgisinin artmasının ardından İngiltere’deki bazı altın saatlerinin fiyatını artırdı.

Lüks şirket, daha önce 37.200 £ olan fiyatı şimdi 38.700 £ olan beyaz altın gül rengi Daytona kronograf gibi bazı saatlerinin fiyat etiketini 1.500 £ kadar ekledi.

Bu arada Bloomberg verilerine göre Sarı Altın GMT Master’ın fiyatı 34.000 £’dan 35.400 £’a yükseldi.

Bu , altın fiyatlarının bu yıl rekor bir seviyeye ulaşmasının ardından geldi ve yıl boyunca şu ana kadar yüzde 14 arttı. Yatırımcılar ABD’de faiz oranlarında beklenen indirim beklentisiyle değerli metali satın alıyor.

Altın , tahvil gibi faiz ödeyen varlıklarla karşılaştırıldığında, jeopolitik ve ekonomik belirsizlik zamanlarında yatırımcılar için daha cazip hale gelen istikrarlı bir yatırım olarak görülüyor .

Yılda bir milyondan fazla saat üreten Rolex, genellikle yılda bir kez fiyatlarını artırıyor. Ancak para birimindeki dalgalanmalar, son yıllarda bunları daha sık artırmaya teşvik etti.

İngiltere’nin en büyük lüks saat perakendecisi Watches of Switzerland, geçen yaz yüksek satış fiyatlarına rağmen saat bekleme listelerinin uzadığını söyledi.

Artan fiyatlar , özellikle Londra’da lüks saat hırsızlığında artışa neden oldu . The Watch Register’ın yakın tarihli bir raporuna göre, çalınan veya kaybolan saatlerin sayısı geçen yıl üç katına çıktı. O dönemde kaydedilen hırsızlıkların yaklaşık yarısının Londra’da gerçekleştiği belirtildi.

Financial Times’ın bu yılın başlarındaki bir raporuna göre, Hintli üst düzey yöneticiler ve işadamları, Londra’yı ziyaret ederken hırsızlık konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladı ve bu durum, yakın zamanda Yeni Delhi’ye yaptığı ziyarette gölge dışişleri bakanı David Lammy ile konuyu gündeme getirdi.

Lüks malların satışları pandemi sırasında ve hemen sonrasında hızla arttı. Ancak son zamanlarda lüks mal devleri, Çin’deki gerileme ve İngiltere’de denizaşırı turistlere yönelik alışverişlerde KDV’nin kaldırılması nedeniyle satışlarda düşüş yaşadı.

Watches of Switzerland geçen ay İngiltere’deki satışların 2024’te yüzde 5 düştüğünü açıklamıştı.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: telegraph

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: