İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Robot Teknolojisinde En Gelişmiş 12 Ülke

Robot Teknolojisinde En Gelişmiş 12 Ülke

Robot Teknolojisinde En Gelişmiş Ülkeler

Robot Teknolojisinde En Gelişmiş 12 Ülke

Robot Teknolojisinde En Gelişmiş 12 Ülke

Robotik, geleneksel olarak insanlar tarafından gerçekleştirilen görevler (donanım ve yazılımda) için robotların tasarlanması, üretilmesi ve kullanılması anlamına gelir. 

Devralma Robotu

McKinsey’e göre, 2020 itibarıyla işletmelerin % 31’inin tam otomatik en az bir işletme işlevine sahip olmasıyla otomasyon dünyadaki en dikkate değer trendlerden biri olmuştur.

Ek olarak, operasyonlarını otomatikleştirme planı olmayan işletmeler, 2018’deki %20’den 2020’de %16’ya düşürüldü. Ayrıca, Dünya Ekonomik Forumu’na göre, iş akışındaki işlerin yarısından fazlası robotlar ve algoritmalar tarafından gerçekleştirilecek.

Geleneksel görüş, işlerin robotlar tarafından devralınmasının insan işçiler için iyiye işaret olmayacağını öne sürüyor. Bununla birlikte, süreçte yeni işler yaratırken, insanlığın fiziksel ve zihinsel emeğini azaltan robotlar ile bunun tersinin doğru olduğu iddia edildi. 

Dünya Ekonomik Forumu tahminleri, otomasyonun 2025 yılına kadar insanlar için 97 milyon yeni iş yaratacağını gösteriyor.

İtici Faktörler

Robotik, üretimde tutarlı ürün/hizmet kalitesi, işletme maliyetlerinde ve tedarik sürelerinde azalma ve daha yüksek üretim çıktısı ve verimliliği dahil olmak üzere iş akışında çeşitli avantajlar sunar.  

Diğer bir önemli itici faktör, yaşlanan insan nüfusuna uzun vadeli uyum sağlamaktır. 2020’de 60 yaş ve üstü insanların sayısı, 5 yaşından küçük çocukları geride bıraktı. 

2019’da dünyadaki 11 kişiden 1’ini 65 yaş ve üstü kişiler oluşturuyor. BM rakamlarına göre 2050’de nüfuslarının 1,5 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor ve her 6 kişiden 1’i 65 yaş ve üstü. 

Otomasyon ve robotik, önümüzdeki yıllarda çalışma çağındaki daha az sayıda insanın mevcudiyetini telafi etmek için önemli bir rol oynayacaktır. 

Aslında gelecek, 2021 itibarıyla ülke nüfusunun %29’unu 65 yaş ve üstü kişilerin oluşturduğu Japonya’da oynanıyor. Ülkedeki işgücündeki her 10.000 insan için 631 robot düşüyor.

Otomasyonun gerekliliği, Japonya’yı robotikte hemen hemen bir süper güç haline getirdi. Ülke, 2022’de endüstriyel robotların en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumunda. 

Robotik Endüstri Görünümü

Market Research Future’a göre küresel robotik pazarının 2030 yılına kadar 215 milyar $ değerine ulaşacağı ve %23’lük sağlam bir YBBO ile büyüyeceği tahmin ediliyor. Endüstriyel otomasyon pazarı ise çok daha büyük ama büyük ölçüde robotik pazarıyla örtüşüyor.

Precedence Research’e göre, otomasyon endüstrisinin değeri 2021’de 197 milyar dolardı ve %8,59’luk bir YBBO ile 2030’a kadar 413 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşacağı tahmin ediliyor. 

İki kardeş sektördeki başlıca oyuncular arasında Nvidia Corporation, Rockwell Automation, Inc., Cognex Corporation, Boston Dynamics, Fanuc Corporation (TOKYO:6954.T), Seiko Epson yer alıyor. Corporation (TOKYO:6724.T) ve Toyota Motor Corporation. 

Robot biliminde önde gelen ülkelerden bazıları Japonya, Singapur ve ABD‘dir. Aşağıda, robotikte en gelişmiş 12 ülkeyi listeliyoruz.

Metodoloji – Robot Teknolojisinde En Gelişmiş 12 Ülke

Robot teknolojisindeki en gelişmiş ülkeler listemiz için, bu ülkeleri robot teknolojisi sahnelerine ve otomasyon seviyelerine göre sıraladık. Özellikle üretim iş gücündeki robot yoğunluğu için Uluslararası Robotik Federasyonu verilerini kullandık.

İşte robotikte en gelişmiş 12 ülke.

12. Çin – Robot Teknolojisinde En Gelişmiş 12 Ülke

Çin, diğer Doğu Asya ülkeleri gibi robot teknolojisinde en gelişmiş ülkelerden biridir. Uluslararası Robotik Federasyonu’nun (IFR) verilerine göre, Çin pazarı 2021’de 240.000’den fazla yeni robot ünitesi ekledi ve 2020 yılına göre %44’lük bir artış sağladı.

Bu, Çin’deki önemli sayıda fabrikanın operasyonlarında endüstriyel robotlar da dahil olmak üzere otomasyon teknolojilerini uyguladığını gösteriyor.

Ülkedeki otomasyon, yaşlanan nüfus nedeniyle ortaya çıkan işgücü açığını kapatırken aynı zamanda yeni işler yaratıyor. Örneğin Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 18 meslek açıklandı. Bunlardan biri, robotlar için kontrol algoritmaları ve işletim sistemlerinde Ar-Ge için bir iş olan ‘Robotik Mühendisliği Teknisyeni‘ idi. 

Siasun Robot&Otomasyon Co.,Ltd. Çin’in önde gelen robotik şirketlerinden biridir.

11. Hollanda

Hollanda, Kuzeybatı Avrupa’da yer almaktadır. Yüksek düzeyde otomasyon ve çok sayıda robotik şirketi ile tanınır. Uluslararası Robotik Federasyonu’na göre, 2021 itibarıyla ülkenin üretim iş akışındaki robot yoğunluğu, her 10.000 insan işçi için 224 robottur.

Hollanda, bugüne kadarki en gelişmiş robotik sistemlerde öncülerden biridir ve Radboud Üniversitesi gibi enstitülerden önde gelen araştırmalar üretmektedir. Ülke ayrıca Tarım gibi endüstrileri modernize etmek için yapay zeka ve robot teknolojisi uyguluyor ve Wageningen UR, tarım için robot biliminde yenilik yapan en iyi enstitüdür.

10. Danimarka

Danimarka, İskandinavya bölgesinde yer alan bir Avrupa ülkesidir. Bilim, teknoloji, Kişi Başına düşen GSYİH ve diğer göstergeler açısından en gelişmiş ülkelerden biridir. 2021 itibariyle, Danimarka’da her 10.000 insan için üretim sektörü iş gücünde 234 robot bulunuyor. 

Danimarka robotik endüstrisindeki kilit oyunculardan biri, işbirlikçi robotlar, hizmet robotları ve üretim otomasyonu dahil olmak üzere robotik ve otomasyonla ilgili çok çeşitli alanlarda araştırma ve geliştirme yürüten Danimarka Teknoloji Enstitüsü’dür. 

Enstitü ayrıca endüstri ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışır ve geliştirilmekte olan bir dizi ticari projeye sahiptir.

Danimarka robotik endüstrisindeki bir diğer önemli oyuncu, işbirlikçi robotların (aynı zamanda kobotlar olarak da bilinir) lider üreticisi olan Universal Robots’tur. Merkezi Danimarka’nın Odense kentinde bulunan şirket, montaj, kaynak, paketleme ve malzeme taşıma dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılan bir dizi cobot geliştirdi.

9. İsviçre

İsviçre, robot teknolojisindeki en gelişmiş ülkeler listesinde dokuzuncu sırada yer alıyor. 2021 itibariyle ülkede imalat endüstrisindeki her 10.000 insan işçiye 240 robot düşüyor. Ayrıca ANYbotics gibi dünyanın en önemli robotik şirketlerinden bazılarına da ev sahipliği yapıyor. 

İsviçre’deki robotik endüstrisindeki kilit oyunculardan bazıları arasında endüstriyel robotik ve otomasyonda dünya lideri olan ABB ve lojistik otomasyon çözümlerinde uzman olan Swisslog bulunmaktadır.

İsviçre ayrıca, robotik araştırma ve geliştirmeye aktif olarak katılan bir dizi araştırma kurumuna ve üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar, iyi tanınan bir robotik programına sahip olan Zürih’teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nü (ETH) içerir.

8. İsveç

Robotik söz konusu olduğunda İsveç en gelişmiş ülkelerden biridir. 2021 itibariyle, ülkedeki imalat iş gücünde her 10.000 kişiye 321 robot düşüyor.

İsveç’te otomasyon Ar-Ge’sine dahil olan bir dizi araştırma kurumu ve üniversite bulunmaktadır. Bunlar arasında, tanınmış bir otomasyon programına sahip olan Stockholm’deki KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü ve otomasyon ve kontrol sistemlerine güçlü bir şekilde odaklanan Gothenburg’daki Chalmers Teknoloji Üniversitesi bulunmaktadır.

İsveç, ülkedeki araştırma süreçlerini otomatikleştirmede yaygın olarak kullanılan bir laboratuvar robotu olan Eve için manşetlere girdi.

İsveç, kendi robotik şirketlerinin yanı sıra Rockwell Automation, Inc., Cognex Corporation ve Nvidia Corporation gibi Amerikan şirketlerinin varlığından da yararlanıyor.

7. Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, robot biliminde en gelişmiş batılı ülkelerden biridir. Robotların insan çalışanlara oranı, 10.000 insan başına 274 robotla Almanya’nınkinden daha düşük, ancak ülke bunu gelişmiş robotik teknolojisiyle telafi ediyor.

Nvidia Corporation, Rockwell Automation Inc., ve Cognex Corporation gibi ABD’deki en iyi teknoloji şirketlerinden bazıları büyük ölçüde robot bilimine odaklanmıştır.

Nvidia Corporation, öncelikle, robotik ve makine öğrenimi için birçok uygulamaya sahip olduğu bulunan üst düzey GPU’lar geliştirir. Öte yandan Rockwell Automation ve Cognex Corporation, ABD’de küresel varlığı olan önde gelen otomasyon şirketlerinden ikisidir. 

Son on yılda ABD’de endüstriyel robotların benimsenmesinde rekor bir artış oldu. Ancak 2019’da trend yavaşlamaya başladı ve düşüş, bir önceki yıla göre %8 daha az kurulumla 2020’ye kadar devam etti. Yavaşlama, büyük ölçüde salgına ve kilitlenmeler nedeniyle fabrika kapanışlarına bağlanabilir.

6. Hong Kong, SAR

Hong Kong, ülkenin diğer birçok alanın yanı sıra robotik alanında ilerlemek için kullandığı gelişmiş bir üretim ve araştırma altyapısına sahiptir. 2021 itibariyle Hong Kong’da her 10.000 insan işçiye 304 robot düşüyor. Nüfusu göz önüne alındığında, robot sayısı 224.000’in üzerinde.

Insight Robotics ve Rehab Robotics, Hong Kong’daki en önde gelen robotik girişimlerinden ikisidir. Küçük ülke aynı zamanda Robot Sophia’nın tasarımcısı ve üreticisi Hanson Robotics’e de ev sahipliği yapıyor.

5. Almanya – Robot Teknolojisinde En Gelişmiş 12 Ülke

Almanya, öncelikle iyi bilinen eğitim sistemi, otomasyon düzeyi ve teknolojik sektörü nedeniyle robot biliminde en gelişmiş batı ülkesidir. 

Ülke, birçok önde gelen robotik şirkete ve araştırma kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Almanya’daki robotik endüstrisindeki en iyi oyunculardan bazıları arasında, endüstriyel robot teknolojisinde dünya lideri olan KUKA ve otomasyon ve robotik çözümleri alanında lider bir sağlayıcı olan Siemens yer alıyor.

Uluslararası Robotik Federasyonu’na göre, 2021 itibariyle imalat endüstrisindeki Alman iş gücünde her 10.000 kişiye 397 robot düşüyor. Aynı yıl ülke, bir önceki yıla göre %32 artışla 44.000 robot ünitesi üretti.

4. Tayvan

Tayvan, Doğu Asya’da bulunan bir ada ülkesidir. Gelişmiş çip endüstrisi altyapısı sayesinde robot biliminde dünya lideridir. Uluslararası Robotik Federasyonu’na (IFR) göre, 2021 yılı itibarıyla imalat sektöründe her 10.000 insan çalışanına 276 robot düşüyor.

3. Güney Kore

Güney Kore, robotik endüstrisinde öne çıkan bir diğer Doğu Asyalı oyuncu. En iyi robotik şirketleri arasında Samsung ve LG bulunmaktadır. Güçlü teknoloji altyapısı ile robotik teknolojisinde lider konumdadır. 

Ulusal Bilim Vakfı’na göre, Güney Kore’nin Bilgi ve Teknoloji Yoğun (KTI) endüstrilerinin küresel çıktısındaki payı 2019’da %6 idi.

Otomasyonun benimsenmesi söz konusu olduğunda Güney Kore de bir numaralı ülkedir. 2021 itibariyle, üretim iş gücündeki her 10.000 insan için etkileyici bir 1.000 robota sahiptir ve bu, herhangi bir ülkenin en yüksek seviyesidir.

2. Singapur – Robot Teknolojisinde En Gelişmiş 12 Ülke

Singapur, Güneydoğu Asya’da bulunan bir ada ülkesidir. Robotik ve otomasyonda en gelişmiş ülkelerden biridir.

2022’nin ilk çeyreği itibarıyla Singapur’da imalat endüstrisinde her 10.000 insan işçiye karşılık 605 robot bulunuyor. Ülkenin sadece 5,4 milyon nüfusa sahip olduğu göz önüne alındığında, Singapur’da 327.000’den fazla endüstriyel robot var. 

Singapur, yaygın kültürel kabulle robotları başka amaçlar için de yaygın bir şekilde benimsemiştir. Bunlara sürücüsüz taksi sistemleri ve devriye gezen polis robotları dahildir.

1. Japonya – Robot Teknolojisinde En Gelişmiş 12 Ülke

Japonya tartışmasız dünyanın robotik süper gücüdür. Dünyanın en iyi robot tasarımcısı ve üreticisidir. 2022 itibariyle, dünyadaki tüm endüstriyel robotların %45’inin kökeni Japonya’dır.

Çin, Japon robotlarının en büyük pazarlarından biri ve Japonya’nın robotik ihracatının %36’sı Çin’e gidiyor. Japonya’nın kendi iş gücünde, 2021 itibariyle her 10.000 kişiye 631 robot düşüyor. 

Ülkedeki en büyük robot üreticileri arasında Toyota Motor Corporation, Seiko Epson Corporation ve Fanuc Corporation bulunmaktadır. 

Robot Teknolojisinde En Gelişmiş 12 Ülke-Kaynak: insidermonkey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir