İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Robert Kiyosaki, Sıcak Enflasyonun ‘ABD Nüfusunun Yüzde 50’sini Yok Edeceğini’ Söylüyor

Robert Kiyosaki, Sıcak Enflasyonun ‘ABD Nüfusunun Yüzde 50’sini Yok Edeceğini’ Söylüyor

Robert Kiyosaki, Sıcak Enflasyonun

Robert Kiyosaki, Sıcak Enflasyonun ‘ABD Nüfusunun Yüzde 50’sini Yok Edeceğini’ Söylüyor

Robert Kiyosaki, Sıcak Enflasyonun ‘ABD Nüfusunun Yüzde 50’sini Yok Edeceğini’ Söylüyor

Fiyat seviyeleri yükselmeye devam ederken, Fed artık enflasyonu tanımlamak için ‘geçici’ kelimesini kullanmıyor. ABD tüketici fiyatları Ekim ayında bir yıl öncesine göre %7,7 arttı ve hala 1980’lerin başından bu yana en yüksek seviyelerin yakınında seyrediyor. Gıda ve enerji hala tarihi bir hızla yükseliyor ve bu da Fed’e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için daha fazla neden verebilir.

Bu, birçok yatırım gazisi tarafından eleştirilen bir kısır döngüdür. Ve Zengin Baba, Zavallı Baba yazarı Robert Kiyosaki, alarmı çalan en son uzmanlardan biridir. Bu ayın başlarında Stansberry Research’e “Enflasyon yükseldiğinde ABD nüfusunun %50’sini yok edeceğiz” dedi. Kiyosaki’nin bununla ne anlama geldiğine daha yakından bakalım.

Tüketici Sıkıntılı

Kiyosaki, ABD ekonomisinin mevcut durumundan tam olarak memnun değil. “Amerika ürün üretmeyi bıraktı, biz balon üretiyoruz” diyor ve artık emlak piyasasında, borsada ve tahvil piyasasında balonlarımız olduğunu da sözlerine ekliyor.

Yazar ayrıca, Başkan Joe Biden’ın enerji fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının başlıca nedeni olduğuna inandığı Keystone XL petrol boru hattını durdurma kararını da eleştiriyor. Altın yıllarının tadını çıkarmak isteyenler için de sıkıntı yaratır. Kiyosaki, balonlar patladığında borsanın çökeceğini söylüyor. Bu yüzden 401(k) planlarına güvenenler “kızdır”. “Emekliliğimiz yok, emekli maaşlarımız iflas etti.”

Altın Yatırımı

Kendini Koruma Zamanı

Korkunç görünümü göz önüne alındığında, Kiyosaki’nin altın ve gümüş gibi güvenli liman varlıklarının hayranı olması büyük bir sürpriz değil. Kıymetli metaller fiat para gibi yoktan var edilemezler ve yatırımcıların yüzyıllardır satın alma güçlerini korumalarına yardımcı oluyorlar. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, yatırımcılara sarı metali kontrol etmeleri için yeni bir neden verdi.

Kiyosaki altına sahipken – sarı metali ilk kez 1972’de satın aldı – günümüz ekonomik ortamında gümüşü tercih ediyor. Kiyosaki yakın zamanda attığı bir tweette 2500 Amerikan Gümüş Kartal külçesi satın aldığını açıkladı.

Balon Taktikleri

Kabarcıklar patlama eğilimindedir – sonunda. Bunu yaptıklarında, birçok insan servetlerinin önemli bir darbe aldığını görüyor. Ancak büyük düşüşler aynı zamanda düşüşü satın almak isteyenler için fırsatlar da yaratıyor.

Kiyosaki, “Bir balonun iyi yanı, patladığında her şeyin satışa çıkmasıdır” diyor.

2008 mali krizi sırasında, yazar “pazarlık fiyatlarla gayrimenkul satın almaya” başladı. O zamandan beri gayrimenkulün ne kadar arttığına bakılırsa, bunun keskin bir hareket olduğunu söylemek doğru olur.

Kaynak: moneywise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir