Haber

Rishi Sunak İngiltere Başbakanı Oldu, Ekonomik Krize Çözüm Bulması Bekleniyor

Rishi Sunak İngiltere Başbakanı Oldu, Ekonomik Krize Çözüm Bulması Bekleniyor

Rishi Sunak İngiltere Başbakanı Oldu
İngiltere Başbakanı Rishi Sunak

Rishi Sunak İngiltere Başbakanı Oldu

Rishi Sunak Salı günü İngiltere‘de yılın üçüncü başbakanı oldu ve şimdi dikkatini ülkenin maliyesini istikrarsız bir durumda bırakan ekonomik krizi ve milyonlarca Britanyalıyı gıda ve enerji faturalarını ödemek için mücadele etmeye yöneltmek zorunda.

İngiltere’nin ilk beyaz olmayan lideri Sunak, Liz Truss’un istifasını yeni kabul eden Kral III. Charles ile Buckingham Sarayı’nda bir araya geldi.

42 yaşında olan ve 200 yıldan fazla bir süredir en genç İngiliz lideri olan Sunak’ın derhal bir Kabine atamaya başlaması ve durgunluğa doğru kayan bir ekonomiyle başa çıkması bekleniyor. Bu yılki üçüncü Muhafazakar başbakan, Truss’un kısa, feci dönemi Britanya’nın zaten zor olan ekonomik görünümünü zayıflattıktan sonra bölünmelerle parçalanmış bir iktidar partisini birleştirmeye çalışacak.

Başbakanlık konutunun dışında konuşan Sunak, selefinin hatalarını kabul etti ve gündeminin merkezine “ekonomik istikrar ve güven”i yerleştirme sözü verdi.

“Derin ekonomik krize” şefkatle karşı koyacağını ve “dürüstlük, profesyonellik ve hesap verebilirlik” hükümetine liderlik edeceğini söyledi.

Truss, başbakan olarak atanmasından yedi hafta sonra, başbakanın Downing Street 10 numaralı ofisinin önünde halka açıklama yaptıktan sonra ayrıldı. Sunak, Pazartesi günü iktidardaki Muhafazakar Parti genel başkanlığına onun yerine seçildi.

Truss, başbakanın resmi konutundan son kez sürülmeden önce düşük vergili ekonomik vizyonunu ve kısa görev süresini savunmayı teklif etti.

“Cesur olmamız ve karşılaştığımız sorunlarla yüzleşmemiz gerektiğine her zamankinden daha fazla inanıyorum” dedi. Piyasadaki kargaşaya rağmen serbest piyasanın “daha düşük vergiler” ve “büyüme sağlama” ilkelerinin arkasında durdu. 23 Eylül bütçe paketi.

Avrupa Enerji Kriziyle Savaşırken Liz Truss
Liz Truss

Truss, Britanya “fırtınayla savaşmaya” devam ederken Sunak’a başarılar diledi.

Sunak’ın en önemli öncelikleri Kabine bakanlarını atamak ve hükümetin yükselen enflasyon ve durgun ekonominin yarattığı mali boşluğu doldurmak için nasıl milyarlarca sterlin (dolar) bulmayı planladığını ortaya koyacak bir bütçe açıklamasına hazırlanmak olacak. Truss’un istikrarsızlaştırıcı ekonomik deneyleri.

Vergi artışlarını ve harcama kesintilerini içerecek şekilde hazırlanan açıklama, Sunak onu görevde tutarsa, Pazartesi günü Hazine başkanı Jeremy Hunt tarafından Parlamentoda yapılacak.

Temmuz ayına kadar iki yıl boyunca bizzat Hazine başkanı olan Sunak, eski Başbakan Boris Johnson’ın yerini almak üzere yapılan Muhafazakar bir seçimde Truss’a kaybettikten sadece haftalar sonra kayda değer bir servet tersine başbakan oldu. Yaz aylarında parti üyeleri, enflasyonun ehlileştirilmesi gerektiği yönündeki uyarıları yerine, onun vergi indirimi teşvikini seçti.

Truss geçen hafta planlarını yerine getiremeyeceğini kabul etti – ancak girişimlerinin piyasa kaosu tetiklemesi ve milyonlarca Britanyalının zaten yükselen borçlanma maliyetleri ve artan enerji ve gıda fiyatları ile mücadele ettiği bir zamanda enflasyonu kötüleştirmesinden sonra.

Parti şimdi, Temmuz ayında etik skandallara battıktan sonra ayrılan Truss ve Johnson yönetiminde aylarca süren kaostan sonra birinin gemiyi düzeltmesi için çaresiz.

Sunak, parti seçimlerinde aday milletvekillerinden 100 adaylık engelini aşan tek aday olduktan sonra Muhafazakar lider olarak seçildi. Sunak, hükümetinde iş bulabilecek rakibi Penny Mordaunt’u ve Karayipler’deki bir tatilden geri dönüş için destek toplamak için geri dönen ancak kaçmak için yeterli desteği alamayan devrik Johnson’ı yendi.

Sunak, Birleşik Krallık ekonomisini istikrara kavuşturmanın yanı sıra, anket puanları düştüğü için sertleşen bir iktidar partisini birleştirmeye çalışmalı.

Sunak’ın müttefiki olan muhafazakar milletvekili Victoria Atkins, partinin Sunak’ın altında “yerleşeceğini” söyledi.

LBC radyo istasyonuna verdiği demeçte, “Hepimiz şimdi gerçekten Rishi’nin arkasına geçmemiz gerektiğini anlıyoruz – ve adil olmak gerekirse, partinin yaptığı da tam olarak bu” dedi.

Rishi Sunak İngiltere Başbakanı Oldu, Ekonomik Krize Çözüm Bulması Bekleniyor-Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir