Reuters’ın Fotoğraflarıyla Zorlu İşlerle Para Kazanma

Reuters’ın Fotoğraflarıyla Zorlu İşlerle Para Kazanma yazımızda Çin, Hindistan ve Sheng Li bölgelerinde bazı insanların nasıl işler yaptıklarını ve alın terlerini sonuna kadar akıttıklarını yazdık.

Dünyada kayıt dışı çalışan sayısının 1.5 milyar olduğu tahmin edilmektedir. İnsan Hakları Örgütü, fakirlik nedeniyle 12 milyon 300 bin kişinin köle gibi zorlu şartlar çalıştırıldığını rapor etmiştir.

Reuters’ın Fotoğraflarıyla Zorlu İşlerle Para Kazanma Örnekleri

Reuters'ın Fotoğraflarıyla Zorlu İşler

Gökdelen Temizleme Emekçisi

Çin ve diğer gelişmiş ülkelerden bulunan yüksek katlı binalar ve gökdelenlerin temizliğini yaparken yerden metrelerce yüksekte iş yapılmaktadır. Güvenlik eğitimlerine çok önem verilmesi neticesinde ölüm oranları az olmakla birlikte yapılan işin tehlikesi büyüktür. Reuters’ın Çin’de çekmiş olduğu bu fotoğraf da yapılan işlerin zorluk seviyesini göstermektedir. Bu fotoğrafın arka planına bakıldığında çok daha zoru şartlar iş yapan insanların olduğu akla gelmektedir. Çin’deki kulelerde çalışan bu insanlar günlük 10 dolar için bu tehlikeyi göz önüne almaktadır.

Reuters'ın Fotoğraflarıyla Zorlu İşlerle Para

Çekçek İşçileri

Reuters’ın Hindistan’da çektiği bu fotoğrafta çekçek işçisi, ellerinde çekçek arabasının kollarını tutuyor ve yağan muson yağmuruna ve sokakların suyla kapla olmasına aldırış etmeden işini yapmaya devam ediyor. Sele kapılan sokaktaki bu insanlar suya damlayan alın teri ile işini yapmaya devam ediyor.

Reuters'ın Fotoğraflarıyla Zorlu İşler

Buz Festivali İçin Buz Toplayan İşçiler

Reuters’ın Sheng Li’de çektiği bu fotoğrafta işçiler büyük buz kütlelerini soğuk havada birbirlerine yardım ederek taşımaktadır. Soğuk havada iş yapmanın zorluğunu bilenler, bu tür havalarda birde buz taşımayı düşünsünler. Buz kütlelerinin ağırlıkları 250 kiloyu bulmaktadır ve takımlar halinde bunlar araçlara kadar insan kuvvetiyle taşınmaktadır. Takım çalışması ve aralarındaki uyum soğuk havada buzu taşımalarını sağlıyor. Buzları taşıyan ve buzlardan 15 metre yüksekliğinde kuleler yapan bir sürü işçi bulunmaktadır. İşin kötü yanı buz festivali bitince sıcaklıklar nedeniyle buzlar buhar olup uçacaktır.

Buz Festivali

Reuters’ın Fotoğraflarıyla Zorlu İşlerle Para Kazanma-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın