You are currently viewing Refakatçilik Mesleği Gittikçe Popülerleşiyor
Refakatçi

Refakatçilik Mesleği Gittikçe Popülerleşiyor

Refakatçilik Mesleği Gittikçe Popülerleşiyor yazımızda şehir hayatının getirmiş olduğu aile büyüklerine zaman ayıramama durumu kendisini hastanede yanında olamamakla göstermektedir, bu nedenle de aileler büyükleri için güvenilir refakatçi aramaktadır. Refakatçilik mesleği hakkında yazdık.

Refakatçilik Mesleği

Günümüz şehir yaşamında çiftlerin ikisininde çalışmasıyla birlikte yaşlanan veya hasta olan büyüklerinin yanında olamamaları nedeniyle, yakınlarının yanlarında durmaları için ücretli olarak refakatçiler aranmaktadır. Refakatçiler genel olarak tanıdık vasıtasıyla ve tavsiye usulüyle bulunmaktadır. Hastanelerde hastası için refakatçi arayan kişi sayısı da özellikle büyük şehirlerde artmaya başladı. Şuanda refakatçiliğin bir meslek haline geldiğini söyleyebiliriz. Günlük ücretlendirme yoluyla refakatçiler işe alınmaktadır.

Refakatçilerin günlük ücreti ortalama olarak 100-200 TL arasında değişmektedir. Refakatçiler 12 yada 24 saatlik vardiyalar halinde çalışmaktadır. Refakatçilik mesleğini profesyonel olarak yapan şirketlerde hızla çoğalmaktadır. Web sitesi aracılığıyla refakatçi arayan kişilerle refakatçiler buluşturulmaktadır. Çoğunlukla ihtiyaç sahibi aileler sitelere kayıt olarak, istedikleri özelliklerde refakatçileri bulabilmektedirler. 1-2 gün içerisinde refakatçi yada yaşlı bakıcısı ihtiyaçları giderilmektedir. Yaşlı bakım hizmeti yada refakatçi hizmeti denildiği zaman daha da özenli olunması gerekmektedir. Hastanın kıyafetlerinin giydirilmesi, yemek yedirilmesi, kişinin ilk yardım bilgisinin olması ve sorumluluk sahibi olmasına çok dikkat edilmektedir. 1 aylık yaşlı bakım hizmeti veren kişilerin ücretleri 2 bin TL’den başlamaktadır. Hastanede refakatçi hizmeti almak istiyorsanız mutlaka tanıdık vasıtasıyla elemanı işe almalısınız. Uzmanlar bu konuda uyarmaktadır.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

İnternetten Yaşlı Bakım ve Refakatçi Hizmet Almada Dikkat Edilecekler

Aileler işe alacakları kişilerin oturdukları yerleri öğrenmelidirler. Kişinin sağlık sorunu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sitede kendisine yapılan yorumlar dikkatlice okunmalıdır.

Türk ve Yabancı Refakatçi Tercihi

Refakatçi olarak Türk veya yabancı tercih edebilmektesiniz. Genel olarak Türk refakatçiler daha çok tercih edilmektedir. Yabancı refakatçiler dolar veya euro üzerinden ücret aldıkları için daha paralı olmaktadırlar. Genelde yabancı refakatçiler yurt dışına çıkılması gerektiğinde tercih edilmektedir. Şuanda 15 bine yakın aile yaşlı bakım veya refakatçi talebinde bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın