Ramazan Ayında Sahura Kalkanlar E-Ticarete Yöneliyor

Ramazan Ayında Sahura Kalkanlar E-Ticarete Yöneliyor yazımızda gece saatlerinde uyanık kalınmasıyla birlikte insanların internet üzerinden alışverişlerinin artmasına yol açtığını yazdık.

Ramazan Ayında Sahura Kalkanlar İnternetten Alışveriş Yapıyor

Ramazan ayında sahur için kalkanlar ya da sahur saatine kadar bekleyenler internetten alışverişe yöneliyor. İnternetten alışveriş bu saatlerde aşırı yapılıyor. Gece saatlerinde yapılan internetten alışveriş, normal saatlerdeki alışverişi katladı. Bu yüzdende en çok alışveriş sahur saatlerinde yapılıyor. Saat 23:00 ile 04:00 arasında yoğunlaşan alışverişlerle normalin 5 katına kadar çıkılmaktadır. Bu saatteki müşterilerin %80’i 25-35 yaş arasındaki çalışanlarla, 55 yaş üstü emekli erkekler oldu. İnternetten bu saatlerde alışveriş yapan kadınların tamamını çalışanlar oluşturmaktadır. Normalde kadınların alışveriş için tercih ettikleri zaman öğle saatleridir. Kadınların %40’ı alışveriş için işteki mola zamanları kullanmaktadır. Ramazan aylarında e-ticaret sitelerinin genel satışları %30’a kadar artmıştır. Ramazan’ın bereketini e-ticaret sektörü de artık iyice yaşamaktadır. Gelişen teknoloji ile e-ticaret sektörü de çokça kullanılmaktadır.

Alışveriş Bağımlılığına Yakalanmak

Alışveriş Merkezlerinde de Hareketlilik Arttı

Ramazan ayı ayrıca alışveriş merkezlerine de hareketlilik getirdi. Alışveriş merkezlerinin ziyaretçi sayısında %20 artış yaşanması, bu yerlerin cirolarına da olumlu katkı sağlıyor. Alışveriş merkezlerindeki canlılık, Haziran ayında da devam edeceği tahmin edilmektedir. Normalde okulların kapanmasıyla alışveriş merkezlerinin genel ziyaretçi sayısında %10 düşüş yaşanırken, seçimlerin yapılacak olması nedeniyle bu yıl böyle bir düşüşün yaşanmayacağı tahmin edilmektedir. Ramazanın bereketi tüm ülkeye yayılıyor.

Yardımcı Kaynak: NTV

Yorum yapın