İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Radyasyonun Zararlarından Korunmak

Radyasyonun Zararlarından Korunmak

Radyasyonun Zararlarından Korunmak İçin Yapılacaklar

Radyasyonun Zararlarından Korunmak yazımızda radyasyonun ne olduğu, hangi cihazlarda daha fazla bulunduğu ve radyasyondan korunmak için yapılabilecek korunma yollarını yazdık.

Radyasyon

Radyasyon; elektromanyetik dalgalar veya küçük parçacıklar şeklindeki enerjinin yayılması ya da aktarılmasıdır. Radyasyonun şiddetine göre insanlarda zararlı etkileri olabilmektedir. Günümüzde radyasyondan tamamen kurtulmak imkansız gibi durmaktadır. Bu yüzden vücudun en az radyasyon alması için kontroller yapılmalıdır. Radyasyon alımının en aza indirilmesi için kişiler ufak tefek ayarlamalar yaparak sağlığını tehlikeye atmamış olur. Radyasyonun kaynakları arasında röntgen, tomografi ve tıbbi teçhizatlar başta olmak üzere televizyon, radyo ve cep telefonları en büyük radyasyon kaynaklarıdır. İnternetin kablosuz bir şekilde bağlanmasını sağlayan wi-fi’de de az da olsa radyasyon bulunmaktadır. Yanında olmadığınız sürece size bir zararı olmayacaktır.

Cep Telefonu Kullanımının Zararları-Radyasyon

Radyasyonun Zararlarından Korunmak İçin Ufak İpuçlar

Evlerde kullanılan bu tip aletleri kapatırken mutlaka elektrik fişleri prizlerinden çıkarılarak kapatılmalıdır. Siz kapatma tuşuna bassanız bile cihaz çalışmaya ve radyasyon yaymaya devam edecektir. Bilgisayar monitörlerinin düşük radyasyonlu olmasına dikkat edin. Cep telefonu ile konuşurken uzun sureli konuşmalar yapmamaya dikkat edin. Sohbetlerinizi yüz yüze yapın. Eğer uzun konuşacaksanız, kulaklık takmak radyasyonunun size gelmesini önleyecektir. Telefonunuz ilk arandığı zaman onaylayın daha sonra kulağınıza getirin bu önlem radyasyon oranını düşürecektir. Cep telefonunu taşırken vücuda temas etmeyecek şekilde taşınması gerekir. Cep telefonunun kalp üzerindeki ceketin içine koyulmaması önemlidir.

Televizyonu uzaktan izlemeye dikkat edin. Saç kurutma makinesi de ciddi anlamda radyasyon yaymaktadır, kullanırken dikkatli olun ve olabildiğince sizden uzakta olmasını sağlayın. Eski usul ev telefonları, telsiz telefonlara göre daha sağlıklıdır, bu yüzden kablosuz ev telefonları yerine kablolu ev telefonlarını tercih edin. Çocuklarınıza tablet, laptop ve cep telefonlarını vermemeye çalışın. Ütü kullanırken sizden uzak tutarak kullanın, çok eğilerek kullanmamaya dikkat edin.

Radyasyonun Zararlarından Korunmak-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden ve Dr. Feridun Kunak’tan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir