İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Putin, Hintli Lider Modi’ye Mümkün Olan En Kısa Sürede Ukrayna İşgalini Durduracağını Söyledi

Putin, Hintli Lider Modi’ye Mümkün Olan En Kısa Sürede Ukrayna İşgalini Durduracağını Söyledi

Putin, Hintli Lider Modi

Putin, Hintli Lider Modi’ye Mümkün Olan En Kısa Sürede Ukrayna İşgalini Durduracağını Söyledi

Putin, Hintli Lider Modi
Narendra Modi-Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hintli Lider Modi’ye Mümkün Olan En Kısa Sürede Ukrayna İşgalini Durduracağını Söyledi

Modi, Cuma günü Putin ile yaptığı görüşmede Rusya‘nın Ukrayna‘daki savaşını açıkça eleştirdi. Modi, “Bugünkü çağ savaş çağı değil ve sizinle telefonda bu konuda konuştum” dedi. Putin, Modi’ye “Endişelerinizi biliyorum. Tüm bunların bir an önce sona ermesini istiyoruz” dedi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Cuma günü, Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi için Özbekistan’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yüz yüze görüşürken Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını eleştirdi.

Reuters’e göre Modi Putin’e verdiği demeçte, “Bugünkü çağın bir savaş dönemi olmadığını biliyorum ve sizinle telefonda bu konuda konuştum.”

Putin Hintli lidere, “Ukrayna’daki ihtilaf konusundaki tutumunuzu ve endişelerinizi biliyorum. Tüm bunların bir an önce sona ermesini istiyoruz” dedi.

Rus cumhurbaşkanının Hintli mevkidaşına yaptığı açıklamalar, Rusya’nın bir gün önce Çin lideri Xi Jinping’e yaptığı Ukrayna’daki sebepsiz savaş hakkındaki yorumlarını yineledi. Putin, Özbekistan’daki zirvede Xi’ye yaptığı açıklamada, “Ukrayna krizi söz konusu olduğunda Çinli dostlarımızın dengeli pozisyonuna çok değer veriyoruz” dedi.

Putin, “Bu konudaki soru ve endişelerinizi anlıyoruz” dedi. “Bugünkü toplantıda elbette daha önce konuşmuş olsak da bu konudaki tutumumuzu ayrıntılı olarak açıklayacağız.”

Çin ve Hindistan’ın Moskova ile yakın bağları var – ve Batılı ülkeler alımlarını kesmek için harekete geçerken petrol, gaz ve kömür almaya devam ettiler – ancak dış politika uzmanları ve Rusya gözlemcileri, Ukrayna’daki savaşın Rusya’da büyük bir takoz oluşturduğunu söylüyorlar.

“Savaş alanında yıpranmış olan Putin, konferans masasında da hırpalanıyor. Xi, Modi ve diğerlerinin Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından derinden rahatsız olduğunu görmek için çok fazla basiret gerekmiyor. Rusya’nın – ve Putin’in çarpıcı erozyonunun Johns Hopkins Üniversitesi İleri Uluslararası Çalışmalar Okulu’nda küresel ilişkiler profesörü olan Hal Brands, bir tweet’te “diplomatik konum” dedi.

ABD’nin eski Rusya büyükelçisi Michael McFaul Perşembe günü MSNBC’de yaptığı konuşmada, “Kimse kaybedenleri sevmez ve şimdi Ukrayna’da kaybediyor” dedi.

Putin’in “bir an önce” ifadesi sadece bir ticaret ortağını yatıştırmak için kullanılan bir retorik olabilir. Putin işgali bir zorunluluk savaşı olarak meşrulaştırmaya çalıştı ve Batılı diplomatların vitrin olarak gördükleri diplomatik bir çözüme yönelik aralıklı girişimlerin ortasında haklı olarak Rus olan bir toprak fethi olarak ima etti. Rusya’da yetkililer, ABD’nin 80.000 asker kadar yüksek olduğunu tahmin ettiği bir zayiata rağmen – Putin ordu hakkında “sahte haber” yaymayı yasa dışı hale getirdi – bu çabayı protesto eden ve hatta savaş olarak nitelendirenlere karşı çıkıyor.

Rusya, Ukrayna’da yıkıcı birlik kayıpları yaşadı ve güçleri, ülkenin doğusundaki şiddetli bir Ukrayna karşı saldırısının bir sonucu olarak ve güneydeki toprakları yeniden ele geçirmeye yönelik daha geniş bir çabanın hız kazanması sonucunda yakın zamanda geri çekilmeye zorlandı. Bu arada Rusya, savaş nedeniyle ağır ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya olduğu için yaygın olarak savaş suçlarıyla suçlanıyor. Savaş bir enerji krizine yol açtı ve dünya çapında artan enflasyona katkıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bence Çin’den, Hindistan’dan duyduklarınız, Rusya’nın saldırganlığının sadece Ukrayna halkına değil, Ukrayna üzerindeki etkilerine ilişkin dünya çapındaki endişeleri yansıtıyor” dedi. Al Jazeera’ya göre, “Sanırım bu, saldırganlığı sona erdirmesi için Rusya üzerindeki baskıyı artırıyor.”

Kaynak: insider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir