Psikolojik Rahatsızlık Belirtileri

Psikolojik Rahatsızlık Belirtileri Nelerdir?

Psikoloji

Psikolojik Rahatsızlık Belirtileri Nelerdir? yazımızda modern hayatın getirmiş olduğu olumsuzluklardan olan psikolojik rahatsızlığın 6 önemli belirtisini yazdık.

Psikolojik Rahatsızlık Belirtileri

İnsanların psikolojik rahatsızlık yaşamasının en önemli sebepleri çevresel faktörler, sosyal yapı ve ekonomik nedenlerdir. Kişinin psikolojik yardım alması bu durumlarda gerekecektir. Aşağıdaki 6 madde sizde varsa psikolojik yardım almanız gerekebilir.

Depresyon Artışları

1-Uyku ve Yeme Alışkanlığındaki Gözle Görülür Değişimler-Psikolojik Rahatsızlık Belirtileri

Kişi mutsuz olduğunda, kendini depresif hissettiğinde ya da kaygılı hissettiğinde kendisini fazlaca yemeğe itebilir. Bunun aksine tamamen yeme iştahı da kesilebilir. Yemenin yanında kişinin uyku düzeni de bozulur. Uyku bozukluğunda kişi ya çok uyur ya da hiç uyuyamaz. Bu tip olumsuz durumlar psikolojinin bozulduğunun başlıca nedenleri olabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

2-Duygu Durumunda Ani ve Hızlı Değişimler

Kişi bu haldeyken olumsuz düşüncelerden ve ruh halinden bir türlü çıkamaz. Kişi sürekli bu şekilde olacağını düşünür. Kişilerin ara ara kötü hissetmesi normaldir fakat sürekli kötü hissetmesi rahatsızlık göstergesidir. Bu koşullarda arkadaşlarınızla konuşmak size iyi gelecektir. Kalıcı çözüm için ise bir psikologla görüşmeniz tavsiye edilir.

3-Sosyal Ortamdan Uzaklaşma ve İlginin Azalması

Sizi heyecanlandıran şeylere karşı bile heyecanınızı kaybetmeye başlarsınız. Çok keyif aldığınız arkadaş buluşmalarına gitmek sizin için çok zorlaşır. Evden çıkmamak size daha iyi gelir ve buluşmayı ertelersiniz. Okuldan ve işten uzaklaştıkça daha da dibe doğru ilerlersiniz.

4-Düşünme Biçiminiz Bozulmaya Başlar

Kişi konsantrasyon problemi yaşar, bazı şeyleri hatırlamakta zorlanır. Kişinin bu durumda eskiye doğru bakması ve kendinde olan değişiklikleri fark etmesi önemlidir. İnsanları davranışlarından dolayı etiketleyebilirsiniz. İnsanlara karşı eskisinden daha hassas bir yapıda olursunuz. İnsanlarla konuşmaya ve açıklama yapmaya enerjiniz yoktur.

5-Hassasiyetiniz Artar

Etraftan gelen seslere, kokulara ve dokunulmaya karşı hassasiyet geliştirebilirsiniz. Normalde tepki vermediğiniz dokunmalara aşırı tepki verirsiniz. Gerginlik hissini etrafınızdaki insanlara karşı da geliştirirsiniz. En sevdiğiniz insanlara karşı bile hiç yokken aşırı tepki verebilirsiniz.

6-Çevrenizle ve Kendinizle Bağınız Kopmuş Gibi Hissedersiniz-Psikolojik Rahatsızlık Belirtileri

Bu süreçte bu durumu kafanızda daha yoğun bir şekilde yaşarsınız. Düşüncelerinizde kaybolursunuz. Davranışlarınız değişir ve garipleşir. Bu durumu yakın çevreniz daha iyi anlayacaktır. Kişinin kendisine yapılan yapıcı uyarıları dikkate alması gerekir.

İntihar veya başkalarına zarar verme gibi düşünceleri olanlar hiç geciktirmeden bir uzmana başvurmalıdır.

Psikolog Barış Gürkaş‘ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir