Protetik Diş Tedavisi Ne Demektir?

Protetik Diş Tedavisi Ne Demektir? yazımızda diş tedavilerinin eskiye göre daha kısa sürelerde yaptırılması, Protetik diş tedavisinin ne olduğu, ne zaman yaptırılması gerektiği, estetik dişlerin sıralaması, Hollywood gülüşü nasıl oluyor ve dijital diş hekimliğini yazdık.

Diş Tedavisi Yaptırma Süresi ve Protetik Diş Tedavisi

Sağlıklı ve öz güvenli bir gülüşe sahip olmak, ağız sağlığının iyi bir şekilde korunmasıyla mümkündür. Ülkemizde insanlar ortalama olarak 2 yılda bir diş hekimlerine uğramaktadır. Diş hekimine görünme nedeni de dişlerde oluşan ağrılar ve çürüklerdir. Genel kontrolleri çok az insan yaptırmaktadır. Geçmiş yıllara göre diş kontrollerine gitme süresi azalmıştır fakat, yine de istenilen seviyede değildir. Bunun nedeni ise geçmişten gidilen diş muayenesinde kullanılan aletlerin çocukları korkutması ve ileride de diş hekimine çok fazla gidilmemesine neden olmuştur. Günümüzde dişlerin daha güzel görünmesi için protetik tedavilere ilgi artmıştır.

Diş Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler

Protetik Diş Tedavisi

Protetik diş tedavisinde dişler oluşan diş kayıplarının geri kazandırılması, diş eksikliklerinin tedavi edilmesi ve kişinin ağız ve diş sağlığına kavuşturulma işlemlerinin hepsini kapsamaktadır. Kişiye özel gülüşün sağlanması amaçlanmaktadır. Diş sağlığının yanında estetiği de içerisinde barındırmaktadır. Diş tedavisi yaptıracaklar ilk önce genel ağız ve diş sağlığını yaptırmalıdır. İlk önce diş eti problemlerinin olup olmadığı kontrol edilir. Diş eti problemi olan kişilerin bu sorunları tedavi edilmektedir. Çene bozukluğu olan kişilerin bu sorunları çözüme kavuşturulmaktadır. Daha sonra ağızda bulunan diş çürükleri, dolgular ve diş eti problemleri tedavi edilmektedir. Daha sonra güzel gülüş tasarımı oluşturulmaktadır.

İmplant Nedir

Estetik Diş Tedavisi

Diş beyazlatma işlemi tüm diş sorunlarının çözülmesinden sonra yapılması gerekir. Genel ağız ve diş sağlığı yapıldıktan ve tedavisi yapıldıktan sonra diş beyazlatma işlemi yapılmalıdır. Estetik işlemin en son aşama olması gerekir. Genel olarak tedaviye gelen kişiler ilk önce estetik diş yaptırmak istemektedir. Bu uzun vadede ağız bakımı için olumsuz bir durum oluşturacaktır. Komple ağız bakımının yaptırılması gerekmektedir.

Hollywood Gülüşü Angelina Jolie
Angelina Jolie

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımında en moda Hollywood gülüşüdür. Hollywood gülüşünde Hollywood starlarının gülüşleri taklit edilmektedir. Bunun için bazı kriterler uygulanmaktadır. Ön iki dişin daha uzun olması, gülündüğünde diş etlerinin 2 mm kadar üst dişlerin gözükmesi ve dudakların simetrik olması işlemleri uygulanmaktadır. Bu estetik işlemleri yapıldığı zaman kişide Hollywood gülüşü sağlanmış olmaktadır. Kişide istediği Hollywood yıldızının gülüşüne sahip bir çene ve diş yapısı yok ise, kişiye yakışacak bir estetik diş uygulaması yapılmaktadır.

Dijital Diş Hekimliği

Bilgisayar aracılığıyla restorasyonun üretilmesidir. Günümüzde ağız içi kamerasıyla diş yapısı taranmakta ve bilgisayara aktarılmaktadır. Tasarımdan üretimine kadar bilgisayar programıyla yapılmaktadır. Genel olarak yeni dişlere kavuşma 10 günü almaktadır. İlk seansta kamera ile diş yapısı taranır ve ölçüler alınır. İkinci seansta demo dişler kişiye uygulanır ve test edilir. Kişi test dişlerine onay verirse, üçüncü seansta dişler takılır.

Protetik Diş Tedavisi Ne Demektir?-Diş Hekimi Yrd. Doç. Dr. Gülce Alp’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın