İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Protein Beslenmesi ve Protein Tozlarının Zararları

Protein Beslenmesi ve Protein Tozlarının Zararları

Kusma Önleyici-Kuvvet Verici

Protein Beslenmesi ve Protein Tozlarının Zararları yazımızda doğal besin takviyesi almanın yollarını, protein tozları kullanımının zararlarını ve en yüksek proteinli yiyeceklerin listesini yazdık.

Protein Beslenmesi-Doğal Besin Takviyesi

Protein tozlarının bazılarına doğal besin takviyesi adı verilmektedir. Fakat sporcuların kullanmış olduğu protein tozları doğal değildir. Süt ile karıştırılınca doğallık kazanmamaktadır. Peynir altı suyu, kazein veya soyadan elde edilen ürünler vardır. Proteinler, protein tozu haline gelirken yüksek basınç altında, yüksek ısıda, bir takım kimyasallar ve asitler ile birleşerek yapılmaktadır. Yüksek ısının olması protein maddelerinin yapılarını bozmaktadır. Sağlıklı ve doğal besin takviyesi adına hiç bir özelliği kalmamaktadır. Protein tozları işlenmiş ürünlerdir. İşlenmiş ürünlerin hiçbir doğallıkları yoktur.

Protein tozu almak yerine güzel pişmiş et yemek protein beslenmesi ihtiyacını karşılayacaktır. Özellikle sporcu olanların günlük 300 gram et tüketmeleri günlük protein ihtiyacının çoğunu karşılayacaktır. Doğal bir besin kaynağı olması için ürünün doğada benzerinin olması gerekiyor. İnsanlar kalsiyum hapı, vitamin hapı ve balık yağı almaktadır, fakat bunlar doğada bulunmamaktadır. Bu değerlerin olduğu besinleri tüketmek daha doğrudur. Ekonomik gücünüz yetiyorsa bol bol et tüketmek protein ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Nusret Gökçe
Nusret

Protein Tozunun Zararları

Aşırı spor yapan sporcular tabi ki de normal beslenmeyeceklerdir. 4000-5000 kalori almaları gerekiyor. Bunlar için protein değerleri yüksek besinler tüketiyorlar. Bunları doğal yollardan almaları sağlıklarını koruma adına çok önemlidir. Sporculuk hayatının bitmemesi için doğal gıdalar tüketmeleri gerekiyor. Çoğu protein tozunda alışkanlık edici maddeler bulunmaktadır ve suni ürünler ağırlıktadır. Protein tozu kullanımında akut böbrek yetmezliği çok sık oluşmaktadır. İnsanlar sağlıklı ve kaslı olacağım derken normal sağlıklarından da olmaktadır. Ani ölümlerde protein tozu kullananlarda sıklıkla gözlenmektedir. Kalp ritmini bozarak insanların ölümüne neden olmaktadır. Kolesterol yükselmesi, sindirim sistemi bozuklukları, beyinde hasar, bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olmaktadır. Bağırsak bakterilerinin işleyişini bozarak kansere neden olmaktadır. Kısırlık ve depresyona neden olduğu da bilinmektedir.

Normal beslenmenin dışına çıkmamak gerekiyor. Sporcuların günlük ihtiyaç duyduğu kaloriyi protein ağırlıklı besinleri arttırarak alabilmektedir. Protein tozunun ekonomik gücünün 35 milyar dolarlık olduğu bir yerde zararlarından pek bahsedilmemektedir. Paranın gücü burada da devreye girmektedir. Bazı dünyaca ünlü doktorlara para karşılığı protein tozunun faydalı olduğu bile söyletilmiştir. Sağlığınızdan olmamak için protein tozunu kullanmayın.

Endüstriyel Piliçler

En Yüksek Proteinli Yiyecekler

Normal bir 70 kiloluk insanın günlük alacağı protein miktarı 70 gram kadardır. Protein beslenmesi için balık ve yumurta beyazı protein değeri bakımından oldukça yüksektir.

  • Balığın 100 gramında ortalama 22 gram protein,
  • Yumurta beyazının 100 gramında 11 gram protein,
  • Keçi peynirinin 100 gramında 22 gram protein,
  • Göğüs tavuk veya hindi etinin 100 gramında 30 gram protein,
  • Az yağlı sığır veya dana etinin 100 gramında 36 gram protein,
  • Kuruyemişlerin 100 gramında ortalama olarak 33 gram protein bulunmaktadır.

Protein Beslenmesi ve Protein Tozlarının Zararları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir