Ekonomi ve Para

Posthaste: Altınınıza Sahip Çıkın; Eğer Bu Stratejistler Haklıysa, Çok Daha Yükseğe Çıkacak

Posthaste: Altınınıza Sahip Çıkın; Eğer Bu Stratejistler Haklıysa, Çok Daha Yükseğe Çıkacak

Posthaste: Altınınıza Sahip Çıkın; Eğer Bu Stratejistler Haklıysa, Çok Daha Yükseğe Çıkacak

Altın yılı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan ons başına 2.135,39 ABD dolarına ulaşarak tamamladı. Ancak o zamandan bu yana fiyatlar düştü ve spot altın ticareti bu sabah 2.038,19 ABD dolarından gerçekleşti.

Peki bu kadar iyi mi?

JP Morgan analistleri çok da uzak olmadığını söylüyor. Altını Aralık ayında rekora taşıyan güçlerin, onu 2025 yılına kadar yeni zirvelere taşıyacağını tahmin ediyorlar.

JP Morgan küresel emtia stratejisi başkanı Natasha Kaneva, “Emtialar genelinde üst üste ikinci yıldır tek yapısal yükseliş çağrımız altın ve gümüş için” dedi.

Altın fiyatlarını neler etkiliyor?

Geçen yılın sonlarında zayıflayan ABD doları ve ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine ilişkin beklentiler en büyük etkenlerdi ve analistler bunun devam etmesini bekliyor. Ortalama olarak altının fiyatı, 2001, 2007 ve 2019 yıllarındaki son üç Fed döngüsünün ilk faiz indiriminden sonra arttı.

Ekonomik ve jeopolitik belirsizlik de diğer bir etken; altın, değerini koruma kabiliyeti nedeniyle yatırım cenneti olarak görülüyor. Analistler, diğer varlık sınıflarıyla düşük korelasyona sahip olduğunu ve bu nedenle piyasalar düşerken sigorta görevi gördüğünü söyledi.

JP Morgan’da baz ve değerli metaller stratejisi başkanı Gregory Shearer, “Tüm metaller arasında, 2024 yılı boyunca ve 2025’in ilk yarısı için hem altın hem de gümüş için orta vadeli yükseliş tahminine en yüksek kanaate sahibiz, ancak girişin zamanlaması kritik olmaya devam edecek” dedi.

Analistler yılın ilk yarısında fiyatlarda ılımlı bir gerileme ve altının 1.950 dolara kadar düşmesini bekliyor. Ancak bunun, ABD ekonomisinin yavaşlaması ve Fed’in faiz indirimi beklentilerinin artması nedeniyle yatırımcıların 2024 ortalarında beklenen “çıkış yapan ralli” için kendilerini konumlandırmaları için bir fırsat olarak görülebileceğini söylediler.

Her şey JP Morgan’ın beklediği gibi giderse (Fed’in Haziran ayındaki ilk faiz indirimi ve bu yıl toplam 125 baz puanlık kesinti), altının dördüncü çeyrekten itibaren istikrarlı bir şekilde artarak 2025’te 2.300 ABD dolarıyla zirveye ulaşması bekleniyor.

“Bu dönemde, Fed’in faiz indirim döngüsü ve düşen ABD reel getirilerinin bir kez daha altının 2024’ün sonlarında yükselişe geçmesinin ardındaki tek itici güç olacağını düşünüyoruz. Altının reel getirilerle ters ilişkisi tarihsel olarak Fed’in faiz artırım döngüleri boyunca daha zayıftı, ardından yeniden güçlendi. Shearer, “Verimler bir kesinti döngüsüne geçişte düştükçe” dedi.

Merkez bankalarının altını artırmanın başka bir yolu da var; onu satın alarak

Merkez bankası alımları 2023’te altın fiyatlarının ana itici gücü oldu ve JP Morgan bunun 2024’te de devam etmesini bekliyor. Analistler, 2023’te yaklaşık 950 ton satın alındığını tahmin ediyor; bu, bir önceki yılın rekor talebinden daha fazla.

Shearer, “Kurumlar rezerv varlıklarını çeşitlendirmeye çalışırken, bazı merkez bankalarının rezervlerini artırmak için hala alan var, dolayısıyla satın almaların 2010’ların sonuna kıyasla yapısal olarak yüksek kalması muhtemel” dedi.

Yatırımcının iştahı, borsada işlem gören fonların altın cinsinden varlıklarının 2022 ortasından bu yana istikrarlı bir şekilde düşmesiyle zayıfladı ; ancak analistler, faiz oranları düşmeye başladığında bu durumun tersine dönmesini bekliyor.

Shearer, “Devam eden güçlü merkez bankası alımları ve fiyat düşüşlerine yönelik artan fiziksel talep, muhtemelen Fed döngüsünün son dönemeçlerinde ve dönüşlerinde fiyatlara önemli bir destek olmaya devam edecek” dedi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Posthaste: Altınınıza Sahip Çıkın; Eğer Bu Stratejistler Haklıysa, Çok Daha Yükseğe Çıkacak-Kaynak: financialpost

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir