İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Portekiz Kulübü Benfica’nın Veri Bilimi İle Başarıya Ulaşması

Portekiz Kulübü Benfica’nın Veri Bilimi İle Başarıya Ulaşması

Portekiz Kulübü Benfica'nın

Portekiz Kulübü Benfica‘nın Veri Bilimi İle Başarıya Ulaşması yazımızda veri bilimi kullanmanın futbol kulüplerine olan katkısını, Benfica’nın gençlere olan yatırımını ve teknolojiyi kullanma becerisini yazdık.

Portekiz Kulübü Benfica'nın Veri Bilimi Kullanması
Veri Bilimi

Portekiz Kulübü Benfica’nın Veri Bilimi Kullanması

Benfica, dünyanın en iyi futbol kulüpleri arasında olmak için son yıllarda veri kullanıma önem vermiştir. Oyuncuların verilerini saklayarak onları veriler ile izleyerek doğru tercihler yapılmaktadır. Koçların oyuncu geliştirmesinde de veri bilimi kullanımının çok büyük yeri vardır. Verileri algılayıcılar, gps izleme sistemi ve son teknoloji spor tesisleriyle Benfica, oyuncu yetiştirmede teknolojiyi sonuna kadar kullanmaktadır. Teknolojiye yapmış olduğu yatırımlar sayesinde, Benfica son altı yılda oyuncu transfer ücretlerinden 350 milyon doları aşan kazanç elde etmiştir. Ayrıca para kazanmanın yanında 4 tane lig şampiyonluğu da kazanmasına yardımcı olmuştur. 6 yılda 4 şampiyonluk adeti çok iyi bir orandır. Ölçülen veriler ile oyuncuların gelişimi daha iyi seviyelerde olmuştur.

Portekiz Kulübü Benfica'nın
Benfica

Gps İzleme Teknolojisi

GPS izleme teknolojisi ile uzmanlar, oyuncuların eğitim zamanlarında göstermiş olduğu verileri hesaplayabilmektedir. Uzmanlar oyun hızını ve ortalama kalp atış hızını takip edebilmektedir. Bu bilgiler ışığında, yaralanmalar meydana gelmeden önce tahmin edilir. Benfica’nın gençlik akademisi Caixa Futebol Campus‘da dünyanın en gelişmiş spor veri sistemlerine kullanılmaktadır. Bunların arasında LED ışıkları ve futbol küpleri ile donatılmış 360S eğitim laboratuvarı bulunmaktadır.

Portekiz Kulübü Benfica'nın
Caixa Futebol Campus

Genç Topçulara Verilen Önem

Benfica’nın genç oyuncuları bulma ve büyük paralara dünya futbol kulüplerine satma adına görkemli bir geçmişi vardır. Futbol başarılarından kazandıkları paraların yanında, genç oyuncuları iyi bir şekilde yetiştirip dünya futboluna kazandırmaları yolunda veri bilimini en iyi şekilde kullanmalarının da etkisi büyüktür. Caixa Futebol Campus’leri de oldukça iyi gençler çıkarmaktadır. Bu tesislere gelen her gencin tüm yaptıkları veri havuzunda saklanarak he an kullanılmak için bekletilmektedir. Bu verileri izleyen uzmanlara veri bilimcileri denir. Veri bilimcileri oyuncuların kaç saat uyuduğunu, yaşadıklarını, hangi oyuncuların daha iyi iyileştiğini, hangi futbolcunun daha hızlı büyüdüğünü izlerler. Toplanan veriler ile her oyuncunun, güçlü ve zayıf yönlerini saptanır. Oyuncuların yaralanmalarına karşı özel eğitim programı açılarak önlem alırlar.

Benfica teknolojiye yatırım yapmaya ve oyuncuların gelişimini teknoloji ile sürdürmeye devam edecektir. Ülkemizdeki futbol kulüplerinin de Benfica futbolcu yetiştirme modelini uygulaması gerekir. Futbolcuların en iyi şekilde yetişmesi için bu sistem gerekmektedir.

Portekiz Kulübü Benfica’nın Veri Bilimi İle Başarıya Ulaşması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir