Portakallı Çikolata Yapımı

Portakallı Çikolata Yapımı yazımızda portakal dilimlerini tatlandırdıktan sonra çikolataya bulayıp soğutacağınız çok lezzetli Portakallı Çikolata Yapımı yazdık.

Portakallı Çikolata Dilimleri

Malzemeler

  • 2 adet portakal
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 160 gram bitter çikolata

Hazırlanışı

2 adet portakalı birer cm kalınlığında kabuklarıyla birlikte halka halka doğrayın.

Bir tencereyi ocağa koyun ve içine biraz su döküp kaynatın. Üzerine cam kap koyun fakat suya değmesin. 160 gram kadar bitter çikolatayı cam kabın içine koyun ve suyun buharında benmari usulü erimesini sağlayın.

Başka bir tencereyi ocağa koyun ve içine biraz su koyup kaynatın. Isınan suyun içine doğradığınız portakal dilimlerini atın. Kaynamaya başlayan suda portakal dilimlerini 5 dakika kadar haşlayın. Portakallar haşlandıktan suyunu süzün. Tencereye yeni su koyun ve tekrar 5 dakika kadar portakalları haşlayın. Bu şekilde portakalların acısı alınır. Tekrar suyunu süzün ve yine tencereye su koyup portakalları ilave edin. Üzerlerine 2 su bardağı toz şeker dökün. 1 adet çubuk tarçın ekleyin ve portakal dilimlerini tekrar haşlayın. Haşladığınız portakalları tek tek alarak yağlı pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine koyun. 100 derecelik fırında 40 dakika kadar kurutun. Kuruyan portakalları soğutun. Soğuttuğunuz portakal dilimlerinin uçlarını çikolataya bulayın ve yağlı kağıt koyulmuş tabağa dizin. Buzdolabında portakallı çikolataları soğutun. Soğuttuktan sonra servis edebilirsiniz.

Özge Şahin’in videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın